Původně v Boříkovech stála gotická tvrz, kterou v 1. pol. 16. stol., kdy v Boříkovech seděl rod pánů z Košumberka, nahradila tvrz nová, později upravená v polovině 18. stol.
Hlavní obrázek místa
Jihozápadní průčelí
Jihozápadní průčelí s přístavkem. Vpravo na jižním nároží mohutný opěrák.
© Luděk Pitter 07/2006
Obec Boříkovy se nachází při silnici z Mochtína na Kolinec. Kromě toho, že silnice vede krásnou zvlněnou pošumavskou krajinou s řadou výhledů, je prakticky v každé obci na trase tvrz nebo zámek. Do Boříkov odbočíme ze silnice ve směru na Kolinec vpravo a sjedeme do obce. Asi po 200 m je odbočka vpravo. Těsně před ní se po pravé straně nachází soukromý pozemek s budovou tvrze. Tvrz není přístupná, ale z cesty si ji lze velmi dobře prohlédnout.
L.P., 2.5. 2007
popis

Renesanční tvrz byla ve 2. polovině 18. stol. stavebně upravena. Jedná se patrovou stavbu obdélníkového půdorysu s přístavkem při jihozápadní straně, s dvojitou sedlovou střechou, s hladkou fasádou a mohutným opěrákem na jižním nároží. Dodnes se podle literatury dochovaly původní renesanční klenby s lunetami.

L.P. (Úlovec Jiří: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 2.5. 2007

historie

Písemně podložená historie Boříkov začíná až v polovině 15. stol. Je však pravděpodobné, že již v polovině 14. stol. byly Boříkovy v držení pánů z Košumberka a to až do druhé poloviny 16. stol. V polovině 15. stol. je písemně zmiňován „urozený Oldřich z Košumberka seděním v Boříkovech". Je tedy pravděpodobné, že již před polovinou 15. stol. stála v Boříkovech gotická tvrz, jejíž podoba však není známa. Nová tvrz je připomínána poprvé koncem 1. poloviny 16. stol. Od 2. poloviny 16. stol. se majitelé střídali. Za zmínku stojí snad jen Václav Enis z Lažan, který Boříkovy vlastnil ve druhé polovině 18. stol. a v některé literatuře je spojován s přestavbou tvrze v této době. V první polovině 19. stol. koupil statek Václav Veith a připojil jej k Mlázovům spolu se sousedními Bernarticemi. Tyto spojené statky koupili manželé Bernard a Marie Kleistovi, jejichž potomci vlastnili Boříkovy až do počátku 20. věku.…  číst dále

L.P. (Úlovec Jiří: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 2.5. 2007

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 Hradiště
 Mlázovy
 kaple sv. Anny
 Těšetiny
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Podolí
 Nový Čestín
 Malonice
 Mochtín
 Srbice
 Kolinec
 Ujčín
 židovský hřbitov
 Újezdec
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Habartice
 Kouskova Lhota
 Velhartice
 Nemilkov
 Zavlekov
 Obytce
 kaple Panny Marie
 Sobětice
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 Hořákov
 Luby
 Kašovice
 štola Loreta
 Loreta
 Březí
 Čachrov
 kostel sv. Blažeje
 Týnec
 Plánice
 Lomec
 městské opevnění
 Hlavňovice
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 Čejkovy
 Černá věž
 Svojšice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Hrádek u Sušice
 Kratice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Opálka
 kostel sv. Martina
 Žikov
 Beňovy
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Tedražice
 Nalžovy
 Dvořec
 Kněžice
 Němčice
 Svatobor
 Ballymotte
 Miřenice
 synagoga
 lesopark Prašivice
 Petrovice
 Lipová Lhota
 Měcholupy
 Janovice nad Úhlavou
 Lovčice
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 barokní kaple
 kostel sv. Anny
 Hrad pod Hrnčířem
 Veselí
 Předslav
 Štěpánovice
 židovský hřbitov
 Chamutice
 Újezd u Štěpánovic
 Jiřičná
 Tupadelské skály
 Kámen neštěstí
 kašna
 městské opevnění
 Koryta
 Petrovice
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 Voprchovský dům
 Kojšice
 Volšovy
 kaple sv. Vojtěcha
 městský špitál
 Tupadly
 Javorná
 Svrčovec
 Budětice
 Sohostov
 Loučová
 Komošín
 Drslavice
 Tetětice
 Dolany
 kaple sv. Isidora
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Sedlo
Kontaktní informace
Boříkovy 1
341 42 Kolinec
Základní informace místa
ID místa: 5208
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama