Terénní pozůstatky pravděpodobného tvrziště podloženého nálezy středověké keramiky z 14. až 16. století. Lokalita se nachází na jihovýchodním okraji obce, při hraně bývalé říční terasy.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště přes plochu rybníčku
© Jan P. Štěpánek 04/2005
Místo předpokládané tvrze v Bašce má velmi příhodnou polohu. Lokalita se nachází na jihovýchodním okraji obce, na zalesněné hraně zvedající se terasy. Zde, kde výrazná, několik metrů vysoká hrana říční terasy řeky Ostravice přechází do mírně stoupajících polí, se na vyčnívajícím ohbí této terasy nacházejí skromné terénní pozůstatky DSO. V bezprostřední blízkosti tvrziště teče pravobřežní bezejmenný přítok Bystrého potoka a nedaleko se také nachází malý rybník. Lokalita samotná se na první pohled jeví jako uměle upravená pro potřebu stavitele. Má tvar nepravidelného oválu o rozměrech cca 30 x 40 m. Na východní straně oválu lze rozpoznat zbytek příkopu. Jeho převážná část byla již zarovnána s okolním terénem. Severní a severovýchodní hrana lokality nese známky novodobých terénních úprav pro stavební parcely rodinných domků. Od severu přes severovýchod až po východ kolem obvodu jádra lze s určitou jistotou očekávat překopání této šíje (či spojení tvrziště s okolním terénem) širokým příkopem před nímž mohl existovat nasypaný val. Na západě, jihozápadě až jihu je tvrziště chráněno klesajícími svahy a bezejmenným zregulovaným potokem směřujícím od jihovýchodu k severozápadu, díky kterému lze v tomto místě očekávat bažinatý terén a mokřady. Dodnes je v blízkosti lokality malý chovný rybník. Samotné plato tvrziště bylo porušeno výstavbou volejbalového hřiště, dnes již nepoužívaného. Pouze na severní straně obvodu jádra je patrná vyvýšená plocha (o cca 0,5m). Zda je to původní výšková úroveň jádra nebo úmyslně vyvýšená část nelze zjistit. Samotný rozsah tvrziště pak ukazuje na menší tvrz, kterou zřejmě tvořila centrální obytná stavba, snad věžovitého charakteru, obehnaná po obvodu centrálního plata hradbou či dřevěnou palisádou. Hospodářské zázemí tohoto drobného panského sídla můžeme s určitostí předpokládat v jejím blízkém sousedství. Stavba či stavby v jádře byly patrně lehké dřevěné…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 3.2. 2006
historie

Popis lokality tvrziště

DSO Baška, čili drobné středověké opevnění v Bašce, se nachází v jihozápadní části obce na mírném návrší nad bezejmenným potokem. Vlastní jádro tvrziště mírně vystupuje z rovné hrany říční terasy řeky Ostravice, která však dnes je od tvrziště vzdálena asi 870 metrů, a tvoří zaoblené ohbí, které na severovýchodě a východě přechází v pole. Na severu k jádru těsně přiléhá zahrada s rodinným domem, které jsou ve svahu říční terasy. Na severovýchodě zahrada a částečně i jádro lokality přecházejí do plochy pole, které mírně stoupá k východu a zřejmě tuto část lokality podstatně deformovalo. Na východ od jádra terén mírně klesá a přechází do snížené plošiny. Tato plocha je trojúhelného půdorysu a ze 2 stran je obklopena vyvýšeným terénem. Jednak plochou jádra na západě a jednak plochou pole na severu a severovýchodě. Na jihovýchodě i jihu se na lokalitu váže další pole, které je však níže než první pole na…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 13.4. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys tvrziště pořízený přímo v terénu
© Jan P. Štěpánek 2005, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Husův dům
 kaple Panny Marie
 Kaple skalická
 Hodoňovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Janovice
 roubená zvonička
 boží muka
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 Skalice
 Skalický lom
 kostel sv. Martina
 Eltzerova přádelna
 vodní mlýn
 Dobrá
 kaple sv. Mauritia
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 židovský hřbitov
 Neumannova vila
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Jiří
 radnice Místek
 Rechle
 Málkovice
 Podkostelní mlýn
 Lubno
 Jamnice
 Munkovice
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 vodní dílo Olešná
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jošta
 kaple sv. Anny
 Zoopark
 stará radnice
 radnice
 radnice Frýdek
 lesní zámeček
 Wolfínský palác
 zvonička
 městské hradby
 Frýdek
 Bezručova kaple
 Koloredovský most
 Frýdecká synagoga
 Štandl
 Frýdecká šibenice
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Frýdlant
 Nová Ves
 Frýdberk
 kaple Za humny
 Adámkova vila
 fojtství
 větrný mlýnek
 kaple Panny Marie
 Raškovice
 Panorama u Chlebovic
 Bruzovice
 Lískovec u Frýdku
 Vašendův kříž
 kaple sv. Kříže
 vodopády Satiny
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Dobratice
 U Veličků
 Kocurovice
 kostel sv. Stanislava
 Pražmo
 Travné, Travný
 Horní Domaslavice
 Hamerská kaple
 Šmiřákův mlýn
 švédská mohyla
 Myslík
 Lom - Mořské oko
 Dolní Domaslavice
 kříž na Vidíkově
 Kozlovice
 fojtství
 Ondrášovy díry
 Prochaskova vila
 Dolní Tošanovice
 Mohelnický vodopád
 Horní Soběšovice
 Hukvaldy
 kaple sv. Floriána
 Hukvaldská obora
 evangelický kostel
 Horní Tošanovice
 Dolní Soběšovice
 Gabrielina chata
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 kostel sv. Mikuláše
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Panský pivovar
 Žermanický lom
 zvonička Měrkovice
 Rychaltice
 Paskov
 kostel sv. Vavřince
 Řepiště
 větrný mlýn
 socha sv. Floriána
 dvůr Antonínov
 koryto potoka Mazák
 Pitrov
 Brušperk
 kostel sv. Jiří
 klauz Vlaské
 roubený dům č.p. 5
 socha Boha Otce
 zvonička u Polků
 Vratimov
 Horní Bludovice
 Hnojník
 zvonice
 Morávka
 Vratimov
 Prostřední Bludovice
 Třanovice
 Skácelův kříž
 Kateřinice
 Hájovský dvůr
 kostel sv. Markéty
 Čeladná
 kostel Všech svatých
 Dolní Bludovice
 Šance
 Travertinová kaskáda
 evangelický kostel
 Trnávka
 Těrlicko
 šance Řečice
 Jaškovská krčma
 Kotulova dřevěnka
 šance na Obidové
 Leopoldova chata
 kostel sv. Trojice
 Hradiště
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Neptunova kašna
 Vělopolí
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 radnice
 mlýn Strážka
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Horní Žukov
 Kostelec
 Stará Bělá
 kostel sv. Vavřince
 Stará Bělá
 Stanislavice
 Polanská niva
 Chotěbuz
Základní informace místa
ID místa: 3002
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama