Zdevastovaný a částečně zaniklý poplužní dvůr obsahuje pravděpodobně ve svém západním křídle pozůstatky někdejšího manského sídla, na kterém se ve 14.–17. století vystřídalo několik rodů drobné šlechty. Roku 1670 ho vykoupili Gallasové, čímž ztratil rezidenční funkci.
Hlavní obrázek místa
Pravděpodobný objekt bývalé tvrze v západním křídle dvora
© Ivan Grisa 07/2011

Bývalá tvrz v Andělce

Andělka (Engelsdorf) se poprvé připomíná roku 1340 jako lenní statek frýdlantského panství. V průběhu dalších staletí se zde vystřídalo několik rodů drobné šlechty (Wedebachové, ze Schwanczu, Weigsdorfu, Dobšic, Schweinichenu). Heinrich von Schweinichen prodal lenní právo roku 1670 hraběti Antonu von Gallas, který tak ves získal do plného vlastnictví. Nejpozději od 16. století byl sídlem leníků poplužní dvůr na východním okraji vsi (dnes čísla popisná 1 a 2). Z někdejšího čtyřkřídlého areálu se dochovala tři křídla, východní bylo zdemolováno kolem roku 1980. Jednalo se patrně o nejstarší část dvora s hlubokými klenutými sklepy a metr silnými zdmi přízemí, zesílenými ještě opěrnými pilíři. Součástí jižního křídla je na východním konci tzv. zámeček, patrně obydlí šafáře se zvoničkou na střeše. Původní renesanční tvrz se ukrývá v severní části západního křídla. Objekt s klenutými sklepy má zachovalé přízemí. Roku 1955 vyhořel, od té doby sloužil jako slepičárna. Celý poplužní dvůr dnes vlastní zemědělská firma, nechává ho ale chátrat bez využití.
Ivan Grisa, dle Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, Argo 1998, 19.6. 2011
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Višňová

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Pohanské kameny
 Černousy
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Frýdlantský vrch
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 mariánský sloup
 Dolní Oldříš
 zámecký okrsek
 kostel sv. Martina
 Frýdlant
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 Skalní hrad
 ZOO Zittau
 kostel Panny Marie
 Mariánský kostel
 kostel sv. Kříže
 vodárna
 solnice/konírna
 Johanneum
 městské opevnění
 kašna Samaritánky
 staré gymnasium
 Jánský kostel
 městské lázně
 radnice
 Rolandova kašna
 Tkalcovský kostel
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
Kontaktní informace
Grain a. s.
Poustka 97
464 01 Frýdlant v Čechách
Tel: 482 348 282
http://www.farmagrain.cz/
grain@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 10190
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama