Reliéfní zbytky po tvrzi, založené ve 13. a zaniklé koncem 14. století. Zachován zůstal čtvercový pahorek, na němž stála dřevěná stavba, nejspíš věžovitého charakteru. Valy a příkopy zničeny zemědělskou činností
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na tvrziště od západu
© Petr Nožička 03/2011
Reliéfní zbytky tvrziště zvaného Aloch leží asi 100m východně od silnice z Lednice do Valtic, v mělké pramenné pánvi nevýrazného potůčku, která je díky různorodému porostu a mokřině téměř neprostupná, takže dostat se k místu chce trochu námahy. Stejně tak samotný nevýrazný zbytek tvrziště je tak zarostlý, že bude lákat jen opravdové nadšence těchto zaniklých míst. Dopředu je také potřeba upozornit, že jako v některých podobných případech mapa EKČT uvádí místo jinde, v tomhle případě asi o 500m východněji, na okraji dnes neudržované vinice, na nejvyšším místě ploché výšiny (jestli se to tak dá v zdejším rovinatém kraji vůbec říct) zhruba do míst, kde stojí posed. Tvrz získala své jméno po středověké vesnici, která se rozkládala kolem výše zmíněného potůčku a je poprvé zmíněna v roce 1391. Je to také jediná zmínka o zdejším místě, protože o samotné tvrzi nejsou písemné prameny známé, jen archeologické nálezy potvrzují život na ní ve 13.století. Z tvrze se zachoval přibližně čtvercový pahorek, asi 3m vysoký se stranami dlouhými asi 11m. Byl uměle nasypán, jedná se tedy o typ motte, na jižní Moravě poměrně běžný. Stála na něm dřevěná stavba, nejspíš věžovitého charakteru. Předpokládaný příkop a val se nezachovaly, byly zarovnány díky staleté zemědělské činnosti.
Roman Řezáč, 8.5. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček podle J. Ungera (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

17.1.2013 10:06 Dušan D.
Vloni v létě jsem se tam byl podívat,protože mně taková místa zajímají. Budoucím návštěvníkům doporučuji vzít si dlouhé kalhoty. Bez nich se tam nedostanete. Celé místo je obkloúpeno 3m pásem vysokých kopřiv
25.6.2007 12:20 Vladimir
Ve vašem průvodci vám chybí osada Nejdek. Její datování je někde okolo 9 stol. Na katastru obce se nachází Pohanské hradiště. Valy jsou ještě doti zachovelé místy víška až 3 metry. V obci stával hrad nebo vodní tvrz která patřila rodu Sirodků kteří ji později prodaly rodu Lichlštejnů z Lednice. V obci jako dominanta stojí starý mlýn který mimo mletí obylí ješte vyráběl elektřinu a dodával ji na všechna panství v okolí nejdál do Valtic. Při nedostatku vody celý mlýn poháněl spalovací motor. Kolem obce teče zámecká Dyje neboly mlýnský náhon. Při plavbě po tomto toku si budete připadat jako někde na Amazonce či cestě do praveku.
25.6.2007 12:05 Vladimír
Podle místní pověsti se nejedná o prostý pahorek, ale o mohylu pod kterou je pochován nějaký turecký vojevůdce. Podle starých pramenů tam byla velká bytva turků a při ní byl vojevůdce zabyt. Jeho armáda mu proto postavila tuto mohylu a na její navršení používaly svoje turbany. Pole přes cestu naproti se do dnes jmenuje alahovo pole.
29.8.2008 17:12 ffodis
Milý Vladimýre!Dejte si prosím pozor na psaní,je potřeba si oživit vyjmenovaná slova. Napsat víška,prodaly (shoda podmětu s přísudkem),neboly, bytva,zabyt, působí strašně, snad se ještě dorazit slovem obylí. Slabší povahu by z toho trefyl šlak.
3.5.2011 17:29 Marie Sítková
No, to máte pravdu.Já nejdřív myslela, že se jedná o srandu. Pak jsem ale pochopila. Je to škoda, když člověk tak zanícený historií má tak hrubé nedostatky v mateřském jazyce.
Jinak ale chválím, dozvěděla jsem se informace, o kterých jsem neměla tušení. Děkuji. Marie S.
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Belveder
 Randez-vous
 Chrám Tří Grácií
 kaple sv. Huberta
 Hraniční zámek
 Nový dvůr
 Brána na náměstí
 radnice
 Rybniční zámeček
 Valtice
 Kolonáda - Reistna
 Apollonův chrám
 Lednice
 Maurská vodárna
 Zámecký mlýn
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 minaret
 Nejdek
 Obelisk
 Břeclav
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Sedlec
 Podivín
 Stará Břeclav
 Bulhary
 Pohansko
 Pohansko
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Šebestiána
 městské hradby
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Lány
 Dalibor
 kamenný kruh
 Velké Bílovice
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 kaple sv. Antonína
 Falkenstein
 Lanžhot
 Děvičky
 Velké Pavlovice
 Neuhaus
 Všetrapy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Isidora
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Na Podluží
 Potvorovice
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Linharta
 Mušov
Základní informace místa
ID místa: 3111
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama