Přírodní památka vyhlášená 11.1. 1967. Jednotlivé i na sebe navazující skály vystupují v délce asi 230 m do výše maximálně 15 m. Jedná se o skupinu vodní a větrnou erozí vypreparovaných buližníkových skal do bizarních skupin.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
K Tupadelským skalám vás zavede zelená turistická značka z obce Tupadly. Jedná se přírodní památku vyhlášenou 11.1. 1967. Jednotlivé i na sebe navazující skály vystupují v délce asi 230 m do výše maximálně 15 m. Jedná se o skupinu vodní a větrnou erozí vypreparovaných buližníkových skal do bizarních skupin. Buližník je velmi tvrdý a odolává na rozdíl od okolních hornin erozím. Tyto nápadné, oproti okolí vystupující skalní partie jsou zpravidla nazývány kamýky. Buližník je prubířským kamenem Ryzost zlata nelze poznat jen pouhým okem. Proto někteří zlatníci užívají dodnes jednoduchou a rychlou zkouškou na kameni. Ke zkoušce na kameni je potřeba zkušební kyselina a zkušební (prubířský) kámen - buližník.
L.P., 6.6. 2005
historie

Vznik buližníku

Ve starohorním (proterozoickém) moři, před více než 600 miliony let, se z jemného bahna usazovaly jílovité břidlice a prachovce. V místech s velkou koncentrací křemíku, pocházejících nejspíše z podmořských sopečných pramenů, vznikala velmi tvrdá a odolná chemická usazenina, buližník (silicit). Skládá se téměř výhradně z jemných zrnek křemene zbarvených tmavým grafitickým pigmentem. Často bývá protínána žilkami bílého křemene.

6.6. 2005

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Tupadly

Místa v okolí

 Tupadly
 Koryta
 kostel sv. Václava
 Drslavice
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Bezděkov
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Svrčovec
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Sohostov
 Lomec
 synagoga
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Bílá věž
 městské opevnění
 Komošín
 Štěpánovice
 Dolany
 židovský hřbitov
 Veselí
 Luby
 štola Loreta
 Loreta
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Týnec
 Markéta
 Sobětice
 Pušperk
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 U Žižků
 Úsilov
 Klenová
 židovský hřbitov
 Lázeň
 Běhařov
 židovský hřbitov
 rozhledna Bolfánek
 Kokšín
 Dobrá Voda
 Kouskova Lhota
 Újezdec
 Ruchomperk
 Dvořec
 Švihov
 radnice
 Srbice
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Ježovy
 Mochtín
 Chocomyšl
 Opálka
 Obytce
 Předslav
 Nový Čestín
 Těšetiny
 Koráb
 Zichov
 Měcholupy
 Křenice
 Bystřice nad Úhlavou
 Červené Poříčí
 Nový Herštejn
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Habartice
 Netřeby
 Příkopy
 Hradiště
 synagoga
 Hořákov
 Podolí
 židovský hřbitov
 Kanice
 Boříkovy
 Dešenice
 Rýzmberk
 synagoga
 Květkovice
 Březí
 Ptenín
 Němčice
 Pajrek
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Čachrov
 kostel sv. Prokopa
 Mlázovy
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Lštění
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 vyhlídková plošina
 Nemilkov
 Osvračín
 Osvračín
 Ujčín
 kostel sv. Matěje
 Chotiměř
 Velhartice
 Újezd
Základní informace místa
ID místa: 3226
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama