Vodní nádrž na řece Moravici u obce Kružberk byla vybudována v l. 1948–55. Nejstarší přehrada v povodí Odry, v oblasti Nízkého Jeseníku. Účelem přehrady je zásobování kraje a Ostravska pitnou vodou.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na těleso hráze
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Přehrada Kružberk, nacházející se asi 4 km severně od města Budišov nad Budišovkou, byla vybudována na toku řeky Moravice v letech 1948 až 1955 jako první přehradní nádrž v povodí řeky Odry. Původní smysl výstavby přehrady byl míněn hlavně pro energetické využití dravého toku Moravice, později byl Kružberk využíván i jako zdroj vody pro náročný ostravský průmysl a v neposlední řadě měla přehrada sloužit jako zdroj pitné vody pro celé Ostravsko. Tomuto účelu, spolu s ochranou před povodněmi, slouží dodnes Okolí přehrady je chráněno přísným hygienickým pásmem. Není dovoleno se přibližovat k vodní hladině a tak jediným místem odkud je možno dobře si přehradu prohlédnout je z tělesa průjezdné hráze. Nedaleko hráze se nachází známá skála sloužící jako cvičná horolezecká stěna a místo, kde se rozkládal kružberský hrad.
Jan P. Štěpánek, 9.4. 2008
popis

Plocha přehradní nádrže v Kružberku je 305 ha. Betonová hráz má délku v koruně 280 m a šířku 9,5 m. Maximální výška hráze je 34,5 m. Voda z přehrady protéká 7 kilometrů dlouhou štolou vybudovanou ve skále do úpravny vody v obci Podhradí, kde je dále upravována pro vodohospodářské potřeby.

Jan P. Štěpánek podle Povodí Odry, a.s., 19.4. 2008

historie

První snahy o výstavbu přehrady na toku řeky Moravice sahají do let 1902 až 1903. Opravdové kroky k započetí stavby byly ale realizovány až v letech 1909–11, kdy byla ustanovena skupina odborníků. Výstavbu samou však zhatila 1. světová válka a poté opět 2. světová válka. Až v letech 1948 až 49 byla zahájena výstavba budoucích přístupových komunikací k přehradě a úprava skal v údolí Moravice. V roce 1952 se započalo s betonáží tělesa hráze, která byla dokončena v r. 1955 a poté se ihned přehrada napustila vodu řeky Moravice.

Jan P. Štěpánek podle Povodí Odry, a.s., 19.4. 2008

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 Kerhartice
 kostel sv. Trojice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Martina
 radnice
 vodní mlýn
 fara
 Vildštejn
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Šternek
 Melč
 Dubová
 Jakartovice-Deštné
 Roderichova kaple
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Vítkov
 Vikštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Michala
 Klokočov
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 Jakartovice
 Františkův Dvůr
 Mladecko
 kostel sv. Ondřeje
 Litultovice
 kostel sv. Vavřince
 Stará Voda
 Dolní Životice
 Choltice
 Dolní Životice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Staré Heřminovy
 kaple
 Velký Roudný
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Weisshuhnův kanál
 Spálov
 Švédská skála
 Jezdkovice
 Nové Valteřice
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 kamenný most
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 větrný mlýn
 Stěbořice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 6158
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.4.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama