Vodní nádrž na řece Moravici u obce Kružberk byla vybudována v l. 1948–55. Nejstarší přehrada v povodí Odry, v oblasti Nízkého Jeseníku. Účelem přehrady je zásobování kraje a Ostravska pitnou vodou.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na těleso hráze
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Přehrada Kružberk, nacházející se asi 4 km severně od města Budišov nad Budišovkou, byla vybudována na toku řeky Moravice v letech 1948 až 1955 jako první přehradní nádrž v povodí řeky Odry. Původní smysl výstavby přehrady byl míněn hlavně pro energetické využití dravého toku Moravice, později byl Kružberk využíván i jako zdroj vody pro náročný ostravský průmysl a v neposlední řadě měla přehrada sloužit jako zdroj pitné vody pro celé Ostravsko. Tomuto účelu, spolu s ochranou před povodněmi, slouží dodnes Okolí přehrady je chráněno přísným hygienickým pásmem. Není dovoleno se přibližovat k vodní hladině a tak jediným místem odkud je možno dobře si přehradu prohlédnout je z tělesa průjezdné hráze. Nedaleko hráze se nachází známá skála sloužící jako cvičná horolezecká stěna a místo, kde se rozkládal kružberský hrad.
Jan P. Štěpánek, 9.4. 2008
popis

Plocha přehradní nádrže v Kružberku je 305 ha. Betonová hráz má délku v koruně 280 m a šířku 9,5 m. Maximální výška hráze je 34,5 m. Voda z přehrady protéká 7 kilometrů dlouhou štolou vybudovanou ve skále do úpravny vody v obci Podhradí, kde je dále upravována pro vodohospodářské potřeby.

Jan P. Štěpánek podle Povodí Odry, a.s., 19.4. 2008

historie

První snahy o výstavbu přehrady na toku řeky Moravice sahají do let 1902 až 1903. Opravdové kroky k započetí stavby byly ale realizovány až v letech 1909–11, kdy byla ustanovena skupina odborníků. Výstavbu samou však zhatila 1. světová válka a poté opět 2. světová válka. Až v letech 1948 až 49 byla zahájena výstavba budoucích přístupových komunikací k přehradě a úprava skal v údolí Moravice. V roce 1952 se započalo s betonáží tělesa hráze, která byla dokončena v r. 1955 a poté se ihned přehrada napustila vodu řeky Moravice.

Jan P. Štěpánek podle Povodí Odry, a.s., 19.4. 2008

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 Kerhartice
 kostel sv. Trojice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Martina
 radnice
 vodní mlýn
 fara
 Vildštejn
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Šternek
 Melč
 Dubová
 Jakartovice-Deštné
 Roderichova kaple
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Vítkov
 Vikštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Michala
 Klokočov
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 Jakartovice
 Františkův Dvůr
 Mladecko
 kostel sv. Ondřeje
 Litultovice
 kostel sv. Vavřince
 Stará Voda
 Dolní Životice
 Choltice
 Dolní Životice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Staré Heřminovy
 kaple
 Velký Roudný
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Weisshuhnův kanál
 Spálov
 Švédská skála
 Jezdkovice
 Nové Valteřice
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 kamenný most
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 větrný mlýn
 Stěbořice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 6158
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.4.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama