Nad soutokem Vydry a Křemelné zřídil v polovině 19. století vodní pilu a sklad dřeva pražský obchodník Čeněk (Vincenc) Bubeníček. Roku 1912 ji město Kašperské Hory nahradilo vodní elektrárnou, která funguje dosud.
Hlavní obrázek místa
Elektrárna Čeňkova Pila od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2007
Elektrárna Čeňkova Pila stojí na pravém břehu Vydry, která se přímo v těchto místech mění soutokem s Křemelnou na Otavu. Možnost parkování a autobusová zastávka u mostu přes Vydru, odtud podél přívodního kanálu asi 200 m pěšky. Elektrárna je přístupná v rámci prohlídkové trasy, která začíná v nedaleké elektrárně Vydra (viz heslo).
Ivan Grisa, 28.5. 2009
historie

Na místě vodní pily a skladu dřeva, které nad soutokem Vydry a Křemelné nechal postavit v polovině 19. století pražský obchodník Čeněk (Vincenc) Bubeníček, vznikla roku 1912 vodní elektrárna města Kašperské Hory. Horizontální Francisovu turbínu o výkonu 125 koní dodala firma J. M. Voith A. G. z rakouského St. Pöltenu, generátor o výkonu 96 kW a ostatní elektrické zařízení pak vídeňská pobočka firmy Brown-Boveri (dnes součást koncernu ABB). Pozoruhodností elektrárny je kromě zachovalé technologie zejména přívod vody z otevřeného derivačního kanálu na pravém břehu Vydry pomocí asi 50 m dlouhých dřevěných vantroků. Elektrárna je památkově chráněna.

Ivan Grisa, dle webové stránky společnosti ČEZ, 28.5. 2009

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Rejštejn

Místa v okolí

 kaple
 smolná pec
 Hauswaldkapelle
 kostel sv. Mikuláše
 pranýř
 Vatětice
 Kundratice
 radnice
 Antýgl
 kostel sv. Markéty
 Palvinov
 kostel sv. Vintíře
 švédské hroby
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Obří hrad
 Karlov
 Kašperk
 Dolejší Krušec
 Pustý Hrádek
 Poledník
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Dolejší Těšov
 Loučová
 Dlouhá Ves
 Královský kámen
 Sedlo
 Kojšice
 Záluží
 Jiřičná
 Volšovy
 Hrad pod Hrnčířem
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Štěpána
 Kohoutí kříž
 Petrovice
 Hrad u Strašína
 rychta/fara/radnice
 Větrný kámen
 Měsíční kámen
 městské opevnění
 Sluneční kámen
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 Voprchovský dům
 kašna
 Rozacínovský dům
 Kámen neštěstí
 Svatobor
 židovský hřbitov
 synagoga
 Svojšice
 Zdíkov
 Dražovice
 Dražovice
 Žihobce
 Hlavňovice
 Javorná
 Maleč
 Chalupská slať
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Anny
 Mačice
Kontaktní informace
ČEZ a. s., Vodní elektrárny
Tel: 378 001 111
http://www.cez.cz/
cez@cez.cz
Základní informace místa
ID místa: 7830
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama