
Větrná jáma Vrbice dosáhla své maximální hloubky v úrovni 6. patra (386 metrů). Jáma měla čtvercový profil 4,5 m s cihelnou vyzdívkou. Důlní budovy nad jámou byly vystavěny s velkým citem pro skloubení estetiky a funkčnosti. Hlavní objekt jámové budovy z režného zdiva doplňují dvě krátká boční křídla difuzorů a ventilátoren, které vytvářejí dojem nádvoří, v jehož prostoru podpírají 19 m vysokou těžní věž mohutné ocelové příhrady. Druhá z památek, strojovna, je vystavěna rovněž z režného zdiva. Její vzhled je však střídmější oproti hlavní těžní budově. Důraz byl kladen především na funkčnost, a proto je stavba poměrně velmi pevně dimenzována. V budově se nachází původní těžní stroj z roku 1923, který je rovněž technickou památkou.
Důl Vrbice byla založena poměrně pozdě. S těžbou jámy započal její majitel, Severní dráha Ferdinandova roku 1911 na severovýchodním okraji rozrůstající se Ostravy. Jáma měla sloužit k diagonálnímu odvětrávání nedalekého dolu Hubert v Hrušově. V roce 1913 byla nad jámou postavena těžní budova s ocelovou věží. Strojovna z r. 1911 byla do dnešní podoby upravena v roce 1919. Vzhledem ke skutečnosti, že v těsné blízkosti areálu dolu projížděly vlaky, dbali majitelé dolu o co nejreprezentativnější vzhled budov. Po roce 1945 byl důl zestátněn a začleněn do společenství Ostravsko – Karvinských dolů. Po zániku samostatnosti dolu Hubert (později Stachanov) v roce 1974 přešla jáma Vrbice pod důl Vítězný únor (důl Odra) a ještě později se stala součástí závodu Eduard Urx 5 (Koblov). Svou funkci přestala jáma plnit v roce 1992, kdy byla zasypána. V současné době spravuje jámu DPB Paskov a slouží jako degazační stanice pro… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.