Tunely v železničním náspu byly vybudovány v l. 1869–1870 za účelem propojení stávajících polních cest a vodních toků, také měly v případě rozvodnění Dobšického potoka zabránit podemletí trati vodou. Z tunelů zaujme třetí, který vede ve svahu a jeho strop tvoří obrácená kaskáda cihlových kleneb.
Hlavní obrázek místa
3. tunel
© Ludmila Paščenková, 04/2012
Tunely v železničním náspu u Znojma byly postaveny v l. 1869–1870. Najdeme je, pojedeme-li od Suchohrdel na Znojmo. U železničního přejezdu se vydáme polní cestou podél trati. První tunel s cihlovým, valeně klenutým stropem je nejmenší a nejkratší. Projdeme jím po historické cestě ze Suchohrdel do Dobšic a jdeme dál podél zahrádek a železniční tratě. Druhý tunel, kterým vede Dobšický potok, je velmi široký. Je vybudovaný tak, aby zabránil v případě rozvodnění potoka podemlení tratě. Projdeme tunelem a po krátké chvíli uvidíme třetí tunel, který je nejužší, nejdelší a stavebně i technicky nejzajímavější: tunel vede svahem a prudce stoupá, jeho strop tvoří obrácená kaskáda cihlových kleneb.
28.4. 2012
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Suchohrdly

Místa v okolí

 Červený most
 Vlkova věž
 městské hradby
 Pražská brána
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 Ugartův palác
 Radniční věž
 Louka
 Althanský palác
 kostel sv. Michala
 boží muka
 Louka
 Dyje
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 židovský hřbitov
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Tasovice
 Králův stolec
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Tvořihráz
 boží muka
 Chvalovice
 boží muka
 Papírna
 Lapikus
 Plenkovice
 malovaný sklep
 Bohunice
 sousoší Piety
 Šobes
 Němčičky
 boží muka
 Kravsko
 Žerotice
 kostel sv. Volfganga
 Mikulovice
 Želetice
 Želetice
 Svatý Kámen
 Lechovice
 Horní Dunajovice
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Lampelberk
 Allein
 Galgen/šibenice
 Nový Hrádek u Lukova
 Višňové
 Kaja
 Šenkenberk
 Božice
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Niederfladnitz
 Skalice
 kostel sv. Jiljí
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jaroslavice
 sýpka
 Jevišovice
 Lesná
 Jevišovice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Pavlický dvůr
 Boskovštejn
Základní informace místa
ID místa: 10805
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama