
Továrna byla vystavěna v roce 1860 podnikatelskou rodinou Munků jako mechanická tkalcovna na místě bývalého vodního moučného mlýnu, jehož vynikající polohy při mlýnském náhonu využila. Své hlavní podnikatelské aktivity měli Munkové ve svém nedalekém starším areálu za Černým potokem, jen asi 250 m jihovýchodním směrem. Jelikož jim obchod i výroba rostla, rozhodli se rozšířit výrobu o další mechanickou tkalcovnu, k čemuž nedaleký zchátralý vodní mlýn doslova vybízel. Stará tkalcovna zaujala místo (či částečně využila samotnou hmotu) zděného vodního panského mlýnu, který zde stával snad již od středověku, nedaleko starého brodu přes Ostravici. Mlýn, s označením budovy č. 84 na parcele č. 447, byl vystavěn při starém vodním náhonu, který bral vodu z řeky Morávky na rozhraní katastrů Frýdku a Dobré, a do řeky Ostravice vtékal až pod frýdeckým zámkem. Na katastrální mapě z 30. let 19. století má vyznačen hned tři mlýnská kola. K mlýnu… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.