V údolí na Kamenickém potoce v katastrálním území Bečov obce Blatno byla v roce 1904 uvedena do provozu největší přehrada v Rakousko-Uhersku. Z části zásobuje pitnou vodou město Chomutov a byla vyhlášena technickou památkou.
Hlavní obrázek místa
Přehradní nádrž Kamenička
© Radovan Smokoň 03/2015
Přehrada je technickou památkou, přístup na hráz a do okolního I. ochranného pásma vodního zdroje není povolen. Přesto kolem nádrže vede cyklostezka a turistická modrá trasa z Chomutova Bezručovým údolím podél Chomutovky.
Radovan Smokoň, 13.7. 2010
historie

V údolí na Kamenickém potoce se začalo s výstavbou přehrady se stejným názvem v roce 1899. V roce 1904 byla slavnostně uvedena do provozu tehdy největší přehradní nádrž v Rakousko-Uhersku. Její zděná hráz je vysoká 32,85 metrů, dlouhá 153 metrů a šířka koruny hráze je 4 metry. Hladina o ploše 6 ha a délce vzdutí 450 m. Koruna hráze je zdobena romantickými věžičkami s cimbuřím. Na pravé straně hráze je boční schodový přepad. Na místě přehrady kdysi stávala osada Kamenička, která musela ustoupit její výstavbě. Výstavbu přehrady provedla firma G. A. Wayss & Cie. z Vídně dle projektu Rumpel & Niklas z Teplic.

Radovan Smokoň zdroj: Povodí Ohře, 13.7. 2010

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Bečov

Místa v okolí

 kamenný kříž
 Blatno
 Hausberk
 smírčí kříž
 Dieterova štola
 Bergrutsch
 Najštejn
 železniční most
 Skřivánčí vrch
 kostel sv. Barbory
 Kamencové jezero
 Červený Hrádek
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Václava
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Ahníkov
 Hasištejn
 Nový Žeberk
 Hirtstein
 Eduardova skála
 Skalní okno
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Žeberk
 židovský hřbitov
 Údlice
 Dřevařský rybník
 kostel sv. Kateřiny
 hrad u Brandova
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Jezeří
 Josefinina skála
 radnice
 Švédské šance
 kostel sv. Kryštofa
 Albrechtická štola
 Lniště
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 katovna
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Katova ulička
 radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 Ptačí domky
 Kadaň
 Bílence
 synagoga
 špýchar
 železniční most
 Jeřabina
 radnice
 Škrle
 Klášterec nad Ohří
 Lázně Evženie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Šumburk
Základní informace místa
ID místa: 9287
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama