V údolí na Vesnickém potoce byla v letech 1902 - 1904 postavena Moritzem Lobkowiczem, bývalím majitelem zámku Jezeří. Přehrada byla vyhlášena za technickou památku a je součástí památkově chráněného areálu Jezeří.
Hlavní obrázek místa
Přehradní nádrž Jezeří
© Radovan Smokoň 2003
K přehradě se dostaneme po staré silnici z Vysoké Pece na Janov a Litvínov. V místech kde silnice končí odbočíme vlevo a přijdeme k domku hrázného a k vodárně. Cesta strmím údolím se staletými buky nás zavede až k přehradní nádrži, která leží uprostřed CHKO Jezerka. Zde už se můžeme jen kochat důmyslnou architekturou a umem který prokázali naši předci.
Radovan Smokoň 2005, 22.5. 2005
historie

Přehradní nádrž Jezeří

V údolí na Vesnickém potoce byla v letech 1902 - 1904 postavena Moritzem Lobkowiczem, bývalím majitelem zámku Jezeří a okolních pozemků, údolní nádrž, jež měla zásobovat vodou části jeho panství, vsi Kundratice a Nové Sedlo. Přehrada leží v nadmořské výšce asi 460 m. Hráz je 16 m vysoká, dlouhá 86,4 m, zatopená plocha je 0,65 ha a délka vzdutí 110 m. Vlastní nádrž je celá vydlážděná kamenem. Přehrada byla vyhlášena za technickou památku a je součástí památkově chráněného areálu Jezeří. V současnosti voda z ní zásobuje Vysokou Pec a část Jirkova.

Radovan Smokoň 2005, 22.5. 2005

Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Jiřetín

Místa v okolí

 Starý Žeberk
 Skalní okno
 Jezeří
 Nový Žeberk
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Dřevařský rybník
 Lniště
 Červený Hrádek
 Eduardova skála
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Najštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Janov
 milník
 Jeřabina
 kaple
 smírčí kříž
 Kamencové jezero
 Maják
 kostel sv. Václava
 Blatno
 Matylda
 Bergrutsch
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 kostel sv. Barbory
 Hausberk
 Ressl
 Pilařský rybník
 Litvínov
 nová radnice
 židovský hřbitov
 Sirné lázně
 stará radnice
 židovský hřbitov
 socha Herkula
 hrad u Brandova
 Most
 Most
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Bihlova vila
 Údlice
 krematorium
 důl Pluto II.
 kamenný kříž
 Černý rybník
 Einmannbunker
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 kostel sv. Valentina
 důl Pavel I.
 kostel sv. Marka
 Dieterova štola
 kostel sv. Mikuláše
 Šibeník
 Kolektivní dům
 synagoga
 Bílence
 hradiště u Černovic
 Špičák
 Loučná
 kostel sv. Vavřince
 Škrle
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 smírčí kříž
 Skřivánčí vrch
 kaple Panny Marie
 Vlčí hora
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Ahníkov
Základní informace místa
ID místa: 3166
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama