pivovar

Panský pivovar, Parostrojní pivovar Holešov
Zrekonstruovaný a zmodernizovaný areál bývalého panského pivovaru na okraji hist. jádra Holešova. Založen v l. 1689-90 J. K. z Rottalu. V r. 1948 zestátněn. R. 1961 uvařena poslední várka piva, do r. 1973 fungovala sladovna. Poté sloužil areál jako sklady a pivnice. V l. 2017-20 areál rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 03/2020
Zrekonstruovaný a účelově upravený areál bývalého panského pivovaru na okraji historického centra města Holešova, nedaleko zámku a náměstí v Masarykově ulici. Historický panský pivovar, později známý jako Parostrojní pivovar Holešov, byl založen šlechtickým rodem Rottalů na sklonku 17. století. Pivo se zde vařilo až do počátku 60. let 20. století, později fungovala jen výroba sladu. Po dlouhém období chátrání se areál v roce 2017 dočkal rozsáhlé obnovy, která byla ukončena v roce 2020. Z vlastního pivovaru na půdoryse písmene U se zachovala patrová průčelní jihozápadní správní budova s klenutými místnostmi, cennou fasádou a kamenným portálem do dvora. Zde po rekonstrukci funguje stylová restaurace, pivnice, kavárna, a hotelová část. Severozápadní křídlo tvoří bývalá sladovna s vysokým hvozdem se zachovalým komínem. Toto křídla slouží po rekonstrukci jako pošta a apartmánové bydlení. Nejvíce poškozená část, jihovýchodní křídlo, které sloužilo jako varna, bylo z velké části strženo až na část dvorní fasády. Místo ní byla vystavěna na shodném půdoryse moderní budova pro kanceláře či ordinace. Naštěstí nebyl zbořen na bývalou varnu navazující vysoký pivovarský komín, který byl do stavby zakomponován, obnoven a dnes je opět dominantou celého komplexu i s typickým čapím hnízdem na vrcholu.
Jan P. Štěpánek, 17.6. 2020
historie

Historie vaření piva v Holešově sahá jistě až do dob samotného založení města, respektive povýšení na město na počátku 14. století. Samostatný panský pivovar nechal vystavět v letech 1689 - 1690 majitel panství Jan Kryštof z Rottalu jihvýchodně od jádra města, při tzv. Fryštácké či Žopské ulici (dnes Masarykova). Součástí byl jak samotný pivovar, tak i sladovna. Vrchnost však pivovar sama neprovozovala, ale většinou byl pronajímán nájemci. V panském majetku zůstal pivovar s malými přestávkami bezmála až do roku 1948, kdy byl zestátněn. Ještě v roce 1900 se výstav piva pohyboval kolem 25 tisíc hektolitrů piva, což byl poměrně velký objem. Ještě za tzv. první republiky se objem roční výroby piva pohyboval kolem 20 000 hl. Populární byla zdejší "desítka" a "dvanáctka", která se dodávala jak sudová, tak lahvovaná. Sezónními specály pak byly 12° Březňák a 16° Kozel. V roce 1942 byl z rozhodnutí protektorátních úřadů pivovar zastaven…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle www.pivovary.info, 17.6. 2020

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Holešov

Místa v okolí

 Holešov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Dobrotice
 Přílepy
 smírčí kříž
 Rymice
 Hrádek u Přílep
 Rymice
 Rymice
 Količín
 Kasařov
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Floriána
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Žeranovice
 Kostelec u Holešova
 Křídlo
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Chlum
 Mysločovice
 Slavkov pod Hostýnem
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Přestavlky
 kostel sv. Jiljí
 Hostýn
 Skalný
 Hostýn
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Tlumačov
 Dřevohostice
 Dobrčice
 Domaželice
 Čechy
 Zámeček
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Chvalčov
 Obřany
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 Prusy
 Tečovice
 Nahošovice
 Štulbach
 Lukov
 Chvalčov
 Horní Moštěnice
 Tusculum
 Louky
 Kvasice
 Švédské šance
 hraniční kameny
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Želatovice
 Vávrův mlýn
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Otrokovice
 Vlkoš
 Lhotsko
 Kyselovice
 židovská radnice
 Malenovice
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 radnice
 Starý pivovar
 Kroměříž
 Loukov
 kostel sv. Mořice
 biskupská mincovna
 Libosváry
 městské opevnění
 Hradčany
 Šišma
 Zlín
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Floriána
 Květná zahrada
 Chropyně
 Velké Těšany
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Lužkovice
 bratrská škola
 Horní Újezd
 Klečůvka
 kaple sv. Anny
 pozorovatelna CO
 Komárno
 Všechovice
 Rokytnice
Základní informace místa
ID místa: 14988
Typ místa: technická památka
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama