Malý akvadukt byl vybudován na Dvakačovickém kanálu r. 1898. Je dlouhý cca 6 m, široký 3 m a svádí odpad Barevna do Malokolodějského odpadu pod Dvakač. kanálem. Ten je součástí pardubické rybniční soustavy, vybudované na přel. 15. a 16. stol. Zvláštností akvaduktu je stavidlo na jeho boku.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 06/2012
K Malému akvaduktu u Sezemic nevede žádná cesta, stezka nebo silnice. Vzdušnou čarou je přesně 1010 metrů od Velkého akvaduktu, ale přímo jít nemůžete. Doporučuji jet ze Sezemic silničkou na Veská a po půl kilometru od konce Sezemic zatočit doleva do lesa. Ten celý projít či projet (na kole nebo motorce, autem nedoporučuji), na konci lesa přejít pole cca 200 m a v roští je doslova schovaný tento technický skvost – Malý akvadukt.
Rodochrozit, 10.7. 2012
popis

Co je to akvadukt? Akvadukt je umělý vodní kanál, který vede vodu z místa jejího zdroje do místa její spotřeby. Latinský název se skládá ze slov aqua – voda a ducere – vést. Akvadukt překonává různé překážky, které mu stojí v cestě a často tak vypadá víc jako most než jako vodní koryto.

www.wikipedia.org, 10.7. 2012

historie

Akvadukty a napájecí kanály (tzv. stoky) byly součástí pardubické rybniční soustavy. Díky rybníkářství – budování rybníků za účelem chovu ryb – se voda z četných bažin a mokřin soustředila v rybnících a vysušená půda mohla být zemědělsky využita. První strouhy, kanály a rybníky byly vybudovány již v 11. století benediktiny z Opatovického kláštera, známou rybníkářskou oblastí se stalo Pardubicko až za pánů z Pernštejna v období konce 15. – pol. 16. století, kdy se propracovaná rybniční soustava skládala z přibližně 250 rybníků a cca 30 km napájecích kanálů. Za tvůrce pardubické rybniční soustavy je považován pernštejnský fišmistr Kunát Dobřenský (fišmistr – porybný, správce rybníka). V 18. století byly rybníky vysoušeny, aby se mohla využít výnosnější orná půda. Malý akvadukt byl vybudován r. 1898, aby sváděl odpad zvaný Barevna (či Barvínka - název vznikl díky charakteristickému zabarvení vody s vysokým obsahem…  číst dále

14.7. 2012

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Sezemice

Místa v okolí

 Velký akvadukt
 vila Josefa Vosáhla
 akvadukt na Židově
 Ráby
 Kunětická Hora
 Dašice
 Ráby
 kostel sv. Jiljí
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Nemošice
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 Pardubice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 krematorium
 Úhřetice
 Chvojenec
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 Holice
 Bořice
 Topol
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Slepotice
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Blatník
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Nabočany
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 Staré Čívice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Krchleby
 mlynářská vila
 Hradce
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 Březovice
 Přestavlky
 radnice
 Staré Čívice
 Neulust
 Libišany
 boží muka
 Kozojedy
 kostel sv. Vojtěcha
 Veselá
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Jezbořice
 Veliny
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Ostrov
 Rosice
 Rosice
 Stolany
 Kočičí hrádek
 Bára
 Klešice
 fara
 Škroupův dům
 kostel sv. Víta
 Mrdice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 Štěnec
 Pěšice
Základní informace místa
ID místa: 10901
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama