Vodní nádrž, užívaná při plavení dřeva, byla vybudována na potoce Čurábka v 19. století. Nádrže, tzv. klauzy, umožňovaly zvýšení průtoku na potocích tak, aby se dalo splavit dřevo až k pilám a hutím. Opraven r. 2008. Jedna z největších v Beskydech (objem 5 200 kubíků).
Hlavní obrázek místa
Čurábka klauz
Klauz na Čurábce, nádrž na plavení dřeva
© Martin Kovář, 09/2013
Jedna z největších a opravených nádrží k plavení dřeva, tzv. klauzů či splavovacích nádrží, je na potoce Čurábka v obci Bílá. Potok je přítokem potoka Smradlavy, na němž leží další klauz (cca 3 km) a jiný zachovalý klauz lze vidět i z cesty Bílá - Horní Bečva. Klauz Čurábka o objemu 5 200 kubíků leží mezi masívem Kavalčanek a je lehce přístupný po asfaltové neznačené silnici z údolí Smradlavy asi 4 km od loveckého zámečku na Bílé. Nádrž pochází z 19. století, kdy podobné vznikaly po celých Beskydech a umožňovaly zvýšení průtoku tak, aby se dřevo dalo plavit až do Frýdlantu nad Ostravicí a dalších obcí s pilami a hutěmi v Podbeskydí. Po opravě v r. 2008 byla nádrž zarybněna pstruhem obecným.
Martin Kovář (doplněno redakcí), 24.9. 2013
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bílá

Místa v okolí

 kostel sv. Bedřicha
 kříž na Hluchance
 Šorštýn
 Bílá
 Baranská skála
 Maxův klauz
 kaple na Kmínku
 hrable Červík
 kříž na Samčance
 kostel sv. Jindřicha
 Hartisov
 Bedřichův klaus
 kříž na Hutích
 Čarták
 Lučovecký klauz
 klaus Panský
 zvonička
 klauz Kyčerov
 jedle v Řečici
 Bílý Kříž
 šance Řečice
 Šance
 kaple sv. Floriána
 Blato klaus – Mohyla
 Hubertova chata
 šance na Obidové
 PR Bučací potok
 koryto potoka Mazák
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Gabrielina chata
 Čeladná
 Ondrášovy díry
 Čertův stůl
 Greiffka
 Leopoldova chata
 Jezero
 Hamerská kaple
 U Veličků
 ostravický hamr č. I
 Karlovské muzeum
 židovský hřbitov
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Karlovské fojství
 šance Dolní Lomná
Základní informace místa
ID místa: 11443
Typ místa: technická památka
Podkategorie: nádrž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama