Jako náhrada původního stavidlového jezu byl asi o 150 m po proudu v l. 1908–11 postaven pohyblivý jez o dvou polích s železobetonovou lávkou pro pěší, vodní a parní elektrárnou. Celý komplex dle návrhu arch. J. Sandera je proveden v secesním slohu.
Hlavní obrázek místa
Povodní strana jezu
© Ivan Grisa, 12/2008
Jez Hučák se nachází na Labi nad jeho soutokem s Orlicí. Příchod ze starého města Jiráskovými sady, lávka nabízí příjemné zkrácení cesty do západní části Hradce. Parkování v okolí zpoplatněno, nejbližší zastávky MHD Adalbertinum a Zimní stadion.
Ivan Grisa , 20.12. 2008
historie

Jez Hučák v Hradci Králové

Při regulaci vodních toků v okolí města po likvidaci barokní pevnosti byl původní labský stavidlový jez nahrazen novým, položeným asi o 150 m níže po proudu (říční km 158,409). Jednotně secesně řešený komplex zahrnuje vlastní dvojpolový jez (světlá šířka každého pole 18 m), železobetonovou obloukovou lávku pro pěší, vodní elektrárnu (tři Francisovy turbíny o celkovém výkonu 810 kW) a bývalou parní elektrárnu (dnes administrativní budova ČEZ a. s.). Projekt řešení zpracoval architekt J. Sander. Parní elektrárna fungovala do konce 50. let 20. století, po jejím zastavení byl zbořen cihlový komín, který stával za vodárenskou věží s hodinami. V 90. letech 20. století prošly budovy i jez rekonstrukcí, která respektovala původní architektonické hodnoty.

Ivan Grisa, dle informační tabule na pravém břehu Labe, 20.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 sbor kněze Ambrože
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 muzeum
 Hradec Králové
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 kostel sv. Vavřince
 Libišany
 Neděliště
 Újezd
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Přím
 Libčany
 Radíkovice
 Libčany
 Chlum
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Podorlický skanzen
 Holohlavy
 Hrádek u Nechanic
 Rodov
 mlynářská vila
 Kalthaus
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Václava
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Škroupův dům
 fara
 Hankův rodný dům
 Dohalice
 Libníkovice
 akvadukt u Komárova
 Habřina
 Chvojenec
 Kunčice
 Kunětická Hora
 Vražba
 kostel sv. Vojtěcha
 Ráby
 Nechanice
 mlýn Podhrad
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jakuba
 Rotemberk
 Ráby
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Zikmunda
 pevnost Josefov
 Stračov
 kostel sv. Václava
 Stračov
 radnice
 Jeřice
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Povodí Labe s. p.
Víta Nejedlého 951
500 03 Hradec Králové
Tel: 495 088 111
http://www.pla.cz/planet
Labe@PLa.cz
Základní informace místa
ID místa: 7156
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama