Bystřička

přehradní nádrž Bystřička, vodní nádrž Bystřička
Jedna z nejstarších přehrad v ČR vybudována na Bystřičce v l.1908–1912 podle projektu arch. Grohmana a Brangema. Jedinečná svým technickým pojetím i arch.-urbanistickým pojetím souboru původních staveb přehrady. Od r.2003 kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Hráz a výpustní věž přehrady na Bystřice
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Přehrada na říčce Bystřičce patří k jedněm z nejstarších přehradních nádrží v České republice a k nejstarším v povodí řeky Moravy nad soutokem s Dyjí. Tato víceúčelová vodní nádrž se rozkládá na pravostranném přítoku Vsetínské Bečvy, Bystřičce, na okraji Vsetínských vrchů, asi 10 km jihovýchodně od Valašského Meziříčí a 10 km jihozápadně od Rožnova pod Radhoštěm. Původní smysl přehrady z počátku 20. století, kdy měla sloužit jako zásobárna vody pro Dunajsko – Oderský průplav, již dávno není platný. Dnes Bystřička slouží hlavně jako místo pro rekreaci a ochrana před povodněmi. Umístění přehrady v hlubokém údolí Bystřičky obklopeném zalesněnými vrcholy láká k procházkám a tůram. Asi 2,5 km jižně od Bystřičky se nachází na skalnatém vrcholku Klenova pozůstatky středověkého strážního hrádku.
Jan P. Štěpánek, 22.8. 2007
popis

Popis přehrady

Přehradní nádrž na říčce Bystřičce byla v době svého vzniku unikátním a důmyslným technickým dílem. Jedná se o první přehradu vybudovanou v geologické oblasti tzv. karpatského flyše, který nemá souvislé nepropustné vrstvy. Přehradní hráz se řadí do skupiny gravitačních hrází, vyzděna je z místního kvalitního lomového kamene na cementovou maltu. Základ hráze je vybudován z pevného pouze prostého betonu. Oba líce hráze jsou obloženy řádkovým zdivem z kvalitního kamene dováženého z lomů vzdálených až 50 km. V půdoryse tvoří koruna hráze část kruhového oblouku o poloměru 135 m. K utěsnění návodního líce hráze byl použit dusaný jíl a asfalt. Další objekty vybudované pro provoz přehrady jsou situovány při levé straně hráze. Jedná se především o objekt vypouštěcí věže, spodní výpusti a bezpečnostního přelivu v podobě kaskádovitých spádových stupňů ve vzdálenosti 120 m. V době vzniku byly veškeré výkopové práce…  číst dále

Podle informační tabule v místě Jan P. Štěpánek, 22.8. 2007

Další texty popis
historie

Při plánování přehrady Bystřička byl jedním z primárních podnětů plán na vybudování Dunajsko – Oderského průplavu. Přehrada měla být jednou z mnoha, která by průplav zásobovala vodou. Současně urychlení prací způsobily i ničivé povodně na přelomu 19. a 20. století. Výstavba přehrady probíhala v letech 1908 až 1912 na základě projektu architektů Grohmana a Brangema. Stavbu zajišťovala Vídeňská firma Rabas-Kosina-Weiner. Přípravu i vlastní stavbu vodního díla, které jako první na našem území počítalo při řešení stability hráze i s fyzikálními silami (vztlakem jako silou působící v základové spáře), řídilo c. a k. ředitelství pro stavbu vodních cest. Celkový architektonický ráz hráze i souvisejících objektů odpovídá směrům přelomu 19. a 20. století. Pro jedinečnost svého technického a architektonicko-urbanistického řešení díla byl soubor původních staveb přehrady Bystřička vyhlášen v roce 2003 za kulturní památku…  číst dále

Podle informační tabule v místě Jan P. Štěpánek, 22.8. 2007

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Klenov
 kaple Pod Spinou
 Jarcová
 hroby portášů
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 radnice
 Pržno
 Krásno nad Bečvou
 Arnoltovice
 Rožnov
 stará radnice
 nová radnice
 Maštaliska
 Vsetín
 Fassmannova vila
 Hradišťko
 evangelický kostel
 Branky
 Branky
 Vystrkov
 Branky
 Jurkovičova rozhledna
 Příluky
 Prameny Zrzávky
 Choryně
 Hodslavice
 Podolí
 Beessova kaple
 staré fojtství
 Lešná
 kostel sv. Ondřeje
 Perná
 evangelický kostel
 Hovězí
 Hošťálková
 Hodslavice
 Loučka
 evangelický kostel
 Hradiště
 Kladeruby
 kostel sv. Josefa
 Rajnochovice
 Hustopeče nad Bečvou
 Požaha
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 Kelč
 Liptál
 mariánský sloup
 radnice
 Neptunova kašna
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 5443
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama