Bystřička

přehradní nádrž Bystřička, vodní nádrž Bystřička
Jedna z nejstarších přehrad v ČR vybudována na Bystřičce v l.1908–1912 podle projektu arch. Grohmana a Brangema. Jedinečná svým technickým pojetím i arch.-urbanistickým pojetím souboru původních staveb přehrady. Od r.2003 kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Hráz a výpustní věž přehrady na Bystřice
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Přehrada na říčce Bystřičce patří k jedněm z nejstarších přehradních nádrží v České republice a k nejstarším v povodí řeky Moravy nad soutokem s Dyjí. Tato víceúčelová vodní nádrž se rozkládá na pravostranném přítoku Vsetínské Bečvy, Bystřičce, na okraji Vsetínských vrchů, asi 10 km jihovýchodně od Valašského Meziříčí a 10 km jihozápadně od Rožnova pod Radhoštěm.
Původní smysl přehrady z počátku 20. století, kdy měla sloužit jako zásobárna vody pro Dunajsko – Oderský průplav, již dávno není platný. Dnes Bystřička slouží hlavně jako místo pro rekreaci a ochrana před povodněmi. Umístění přehrady v hlubokém údolí Bystřičky obklopeném zalesněnými vrcholy láká k procházkám a tůram.
Asi 2,5 km jižně od Bystřičky se nachází na skalnatém vrcholku Klenova pozůstatky středověkého strážního hrádku.
Jan P. Štěpánek, 22.8. 2007

  historie

  Při plánování přehrady Bystřička byl jedním z primárních podnětů plán na vybudování Dunajsko – Oderského průplavu. Přehrada měla být jednou z mnoha, která by průplav zásobovala vodou. Současně urychlení prací způsobily i ničivé povodně na přelomu 19. a 20. století. Výstavba přehrady probíhala v letech 1908 až 1912 na základě projektu architektů Grohmana a Brangema. Stavbu zajišťovala Vídeňská

  Podle informační tabule v místě Jan P. Štěpánek, 22.8. 2007

  popis

  Popis přehrady
  Přehradní nádrž na říčce Bystřičce byla v době svého vzniku unikátním a důmyslným technickým dílem. Jedná se o první přehradu vybudovanou v geologické oblasti tzv. karpatského flyše, který nemá souvislé nepropustné vrstvy. Přehradní hráz se řadí do skupiny gravitačních hrází, vyzděna je z místního kvalitního lomového kamene na cementovou maltu. Základ hráze je vybudován z pevného pouze prostého

  Podle informační tabule v místě Jan P. Štěpánek, 22.8. 2007
  Základní technické údaje o přehradě Bystřička
  Vybrané technické údaje Výška hráze od základu 37,4 m Délka koruny hráze 170 m Šířka hráze v patě 28,7 m Celkový objem nádrže 4 960 000 m3 Plocha povodí 64 km2 Roční úhrn srážek 940 mm
  Podle informační tabule v místě Jan P. Štěpánek, 22.8. 2007

  Vložit do oblíbených
  Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 5443
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 23.8.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama