Unikátní stavba šestnáctipodlažní administrativní budovy Baťových závodů je 77,5 metru vysoká a byla tak před 2. sv. válkou nejvyšší budovou tehdejšího Československa. Autorem stavby z r. 1938 je Vladimír Karfík.
Hlavní obrázek místa
21.
pohled ze severu z továrního areálu
© Tomáš Berka, 08/2007
Jedinečný příklad československé předválečné architektury, autorem je Vladimír Karfík. Se svými 16 podlažími a 77,5 metry výšky byla "21." ve své době druhou nejvyšší stavbou v Evropě. Nosnou kostrou je železobetonová konstrukce ve tzv. Zlínském modulu 6,15 x 6,15 m. Plášť je tvořen pro Zlín typickou lícovou cihlou. Vyčleněním komunikačního jádra (schodišť, výtahů) a obslužných prostor mimo hlavní hmotu objektu umožnil vytvoření velkoprostových kanceláří. Ve světě jedinečným řešením byla i Baťova kancelář umístěna do výtahu. Po obnově budovy v roce 2004 se stala sídlem správy Zlínského kraje.
Tomáš Berka , 9.6. 2009
historie

Obuvnickou továrnu založil Tomáš Baťa se svými sourozenci Antonínem a Annou v roce 1894. Nový tovární komplex se začal budovat podle zastavovacího plánu F. L. Gahury v roce 1924 a měl se stát "továrnou v zahradách". Během amerického bombardováni Zlína v roce 1944 bylo 10 budov zničeno. Následně od roku 1946 na výstavbě komplexu pokračoval architekt J. Voženílek. V letech 2003–4 prošla budova celkovou rekonstrukcí.

Tomáš Berka , 9.6. 2009

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 Zlín
 Zlín
 Louky
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Tečovice
 Lužkovice
 Lešná
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Zlín-Lešná
 Sochařská vyhlídka
 Žeranovice
 Štípa
 Mysločovice
 kostel sv. Vavřince
 Klečůvka
 Žeranovice
 kostel sv. Josefa
 Otrokovice
 Rýsov
 Podhradí
 Tusculum
 kostel sv. Jiljí
 smírčí kříž
 Pohořelice
 Oberský vrch
 Šarovy
 Lukov
 Starý Světlov
 Přílepy
 Hrádek u Přílep
 Napajedla
 Engelsberg
 Napajedla
 Napajedla
 Svárov
 Tlumačov
 Velký Ořechov
 Březolupy
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Janůvka
 Částkov
 fara
 pivovar
 kostel sv. Martina
 morový sloup
 Holešov
 Šachova synagoga
 Kvasice
 židovský hřbitov
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Dobrotice
 Spytihněv
 Nedachlebice
 Augustiniánský dům
 Křídlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 Luhačovice
 Količín
 Bílovice
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 hraniční kameny
 Hulín
 kostel sv. Václava
 Mistřice
 Sušice
 kostel sv. Anny
 Hošťálková
Základní informace místa
ID místa: 7916
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama