Suterén synagogy z roku 1688. Při požáru města v roce 1760 byla poškozena a v letech 1765- 67 byla klasicistně obnovena. V roce 1904 synagoga znovu vyhořela a byla zmenšena.. Roku 1921 zde ustaly bohoslužby a synagoga byla opuštěna. V červenci 1932 byla nadzemní část zchátralé synagogy zbořena.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Židovská komunita v Bečově nad Teplou je zmiňována již v první polovině 14. století. K roku 1570 zde jsou uváděny 3 židovské rodiny. Na přelomu 16. a 17. století zde bylo trvale usazeno kolem 10 rodin a v roce 1793 zde žilo již 40 rodin s celkovým počtem 187 osob. Synagoga v Bečově je doložena až po roce 1618. Její poloha je neznámá a je možné, že stávala v místě barokní synagogy postavené bečovskou židovskou náboženskou obcí v roce 1688 na okraji židovského ghetta západně pod náměstím. Byla postavena na kamenné terase, vyrovnávající svah spadající do údolí Teplé. Při požáru města v roce 1760 byla poškozena a v letech 1765-1767 byla klasicistně obnovena. Původní barokní sklepy pod budovou byly tehdy částečně zasypány. Roku 1880 se v Bečově k židovskému vyznání hlásilo 100 osob, v roce 1890 zde žilo už jen 77 Židů. 23. listopadu 1904 synagoga znovu vyhořela, byla zničena část mobiliáře a ženská galerie. Poté bylo strženo patro bočního křídla a přízemí bylo zmenšeno na polovinu. Roku 1921 bylo v Bečově jen 26 Židů, ustaly pravidelné bohoslužby a synagoga byla opuštěna. V červenci 1932 byla nadzemní část zchátralé synagogy zbořena. Zbylé podzemní prostory byly vyplněny sutí a na místě synagogy byly zřízeny zahrádky. Roku 2004 zde proběh archeologický průzkum a po něm vzniklo nad prostorem synagogy parkoviště. Někdy na počátku 2. desetiletí 21. století se propadla klenba největší podzemní místnosti a v tomto stavu se ruina synagogy nacházela ještě v září 2020.
Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 28.9. 2020
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bečov nad Teplou

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 židovský hřbitov
 popraviště
 Nová Ves
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 hornické muzeum
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple sv. Siarda
 Poutnov
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Rankovice
 Krudum
 Javorná
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Plikenštejn
 PR Smraďoch
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Loket
 silniční most
 Kladský rybník
 Kladská
 Doubí
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 park Boheminium
 Bochov
 Hamelika
 anglikánský kostel
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Těšovice
 Andělská Hora
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Blažeje
 Stružná
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Hard
 bývalá fara
 Kynžvart
 statek Bernard
 pramen Richard
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Bražec
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 15240
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama