25 m vysoký strom s obvodem kmene 516 cm – potomek dubu, který zde podle pověsti rostl od 13. stol a po zásahu bleskem r. 1643 shořel. Ještě téhož roku byl vybrán a posvěcen strom, který jej nahradil. R. 2004 byl dub vyhlášen památným stromem.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2009
Strom je potomkem pradávného dubu, který zde podle pověsti rostl od 13. století. Roku 1643 do něj udeřil blesk a strom spálil. Ještě téhož roku byl vybrán a posvěcen strom, který jej nahradil. Od roku 1835 byl na kmeni zavěšen obraz svatého Václava, který dal svatohorskému dubu jeho nynější jméno. Roku 1987 byl vykotlaný kmen obepnut kovovými obručemi. Roku 2004 byl dub vyhlášen památným stromem.
© Milan Caha (zdoj: http://pbstromy.unas.cz), 22.1. 2011
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Příbram

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 kříž sv. Ivana
 Památník Vojna
 Drahlín
 Hluboš
 Pičín
 Vysoká u Příbramě
 Dlouhá Lhota
 Buková u Příbramě
 Rtišovice
 Tochovice
 Smolotely
 Zbenice
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Mikuláše
 Starosedlský Hrádek
 Jince
 Chraštice
 Památník padlým
 kaple sv. Anny
 Valdek
 Bukovany
 židovský hřbitov
 Plešivec
 Studený vrch
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hrochův Hrádek
 pivovar Herold
 židovské ghetto
 synagoga
 Březnice
 silniční most
 Zduchovice
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 radnice
 Hradec
 Ostrý
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Čertův most
 Vargač
 kostel sv. Václava
 Obora
 židovský hřbitov
 Komárov
 Králova stolice
Základní informace místa
ID místa: 9679
Typ místa: ostatní
Podkategorie: strom, památný strom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama