Barokní budova staré pošty z r. 1747, rekonstruována 1997-8. Existence pošty ve Stodě je doložena již od r. 1548, takže stodská pošta byla jednou z vůbec prvních v zemi.
Hlavní obrázek místa
Stará pošta - Stod
Pohled směrem od řeky (Radbuza). Boční od země zesílená zeď chrání budovu proti velké vodě, což se v praxi zatím naposledy osvědčilo při rozsáhlých povodních v r. 2002.
© Stanislav Drda 07/2005
Dům staré pošty, později hostinec "U Labutě", stojí v jihovýchodním rohu Komenského náměstí (čp. 12) v blízkosti nábřeží ve Stodě. Pochází z r. 1747, jeho stavba byla realizovaná nákladem Jana Jiřího Antona Puntichana. Dům se vyznačuje výraznou barokní fasádou se třemi zdobenými štíty, jeden ze štítů nese letopočet výstavby, na dalším štítu je reliéfní plastika císařského dvouhlavého orla. Budova sloužila poštovní trati Praha - Plzeň - Klenčí, počátkem 18. století byla mezi Stodem a nedalekým vrchem Trný při cestě na západ postavena také příbřežní stanice pro poštovní vozy. Provoz pošty ve Stodě je zmiňován již od r. 1548, takže stodská pošta je jedna z nejstarších v zemi! V prosinci roku 1799 zde přenocoval ruský generál Alexandr Vasiljevič Suvorov, který se proslavil v napoleonských válkách. Suvorov projížděl Stodem na cestě k Plzni a dále k Praze při jeho návratu do Ruska. Toto připomíná pamětní deska osazená do čelní fasády domu, odhalená v r. 1959. Budova si díky tomu vysloužila do dnešních dob vžitý název "Suvorovův dům". V letech 1997-8 byl dům rekonstruován. Nyní je v majetku obce a sídlí v něm bytové družstvo.
Stanislav Drda, 18.8. 2005
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Stod

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Křížový vrch
 Přestavlky
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Merklín
 kostel sv. Víta
 Nedražice
 Rochlov
 kostel sv. Barbory
 Chlumčany
 Lacembok
 Alfrédov
 Ptenín
 kostel sv. Mikuláše
 vyhlídková plošina
 Čečovice
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Skočice
 Úlice
 Žďár
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Dolní Lukavice
 Bukovec
 Sulislav
 Puclice
 Litice
 Lužany
 Křenice
 židovský hřbitov
 Příchovice
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Osvračín
 Osvračín
 Křimice
 Prokopská štola
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Koubkova brána
 štola Svatá Anna
 Stříbro – MPZ
 kostel Všech svatých
 Mostní brána
 brána do sadu
 Husitská bašta
 Malesice
 Chotiměř
 kostel sv. Petra
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Skála
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Sylvánský vrch
 Šibeniční vrch
Kontaktní informace
město Stod
Náměstí ČSA 294
333 01 Stod
Tel: 377 901 429
http://www.mestostod.cz
Základní informace místa
ID místa: 3393
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama