Hodnotná socha Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněná), vytesaná z pískovce v životní velikosti v letech 1730-1740 s umělecky hodnotným žulovým podstavcem. V obrubě je novodobě osazeno železné kované zábradlí s vrátky. Přesto, že autor není znám, je dokladem uměleckého umu a citu tehdejších umělců.
Hlavní obrázek místa
pohled na sochu od zámku
© Marcela Váňová 04/2021
Obec Komařice (Komářice, německy Komarschitz) se nachází v okrese České Budějovice, 12 km jihovýchodně od krajského města. První potvrzená písemná zmínka o ní pochází z r. 1346. Z pamětihodností se kromě sochy Panny Marie Immaculaty nachází v obci dvoukřídlý renesanční zámek z poloviny 16. století, naproti němu v bývalé zámecké zahradě s řadou památných, státem chráněných dřevin, mohutná pětipatrová barokní sýpka ze 17. století, nárožní patrový zahradní pavilón a oranžérie; na rozcestí hlavní silnice a silnice k Sedlu stojí výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1844. Další dvě kamenné výklenkové kapličky (podobné, pouze s jiným obrazem ve výklenku) stojí jednak u rozcestí ke Střížovu z r. 1764 a druhá kaplička Nejsvětější Trojice pod zámeckou zahradou u silnice k Sedlu z r. 1817. Severně od Komařic se rozkládá malebné údolí zv. Želno s množstvím pramenů. Stalo se oblíbeným poutním místem a nad nejvydatnější studánkou sv. Barbory byla cisterciáky z Vyššího Brodu (majitelé komařického panství) vystavěna v r. 1769 barokní kaple sv. Bartoloměje, která během 1. pol. 19. století zcela zanikla, v r. 1900 byla vystavěna nová žulová kaple, stojící dosud. Obcí prochází cyklistická stezka č. 1131.
Českobudějovicko,sv.II, Pravý břeh Vltavy,Č.B.,nakl. Veduta 2008, Daniel Kovář, Wikipedie,mapy.cz,Jaroslav Špiroch., 16.2. 2021
popis

Socha je situována na návsi před hlavním průčelím zdejšího zámku, ke kterému je obrácena čelem. Je postavena na vyšším kamenném podstavci na mírně vyvýšeném místě, lemovaném kamennými obrubníky. Železná ohrádka kolem ní je novodobá. Socha v životní velikosti je vytesána z pískovce a stojí na zeměkouli obtočené hadem. Je umístěna na vrcholu čtyřbokého pilíře, po stranách volutovitě ukončeném s patkou a deskovou římsou. Na přední straně pilíře je v kartuši figurální reliéf dvou postav a na druhé straně nečitelná invokace. Na bohatě profilovanou oběžnou římsu dosedá sokl s projmutými stranami pro samotnou sochu. V horní části přední strany římsy je ukotven čtverhranný, esovitě prohnutý železný prut, na němž je osazena velká šesticípá hvězda. Autor tohoto hodnotného uměleckého díla není znám. Socha je památkově chráněna od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

historie

Socha Panny Marie Immaculaty byla postavena s největší pravděpodobností v letech 1730-1740. Železná ohrádka s vrátky je dílem novodobým. Byla postavena zásluhou jednoho z nejlepších zdejších administrátorů Tobiáše Opitze.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

 Komařice
 kostel sv. Martina
 Sedlo
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Újezdec
 kamenný most
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 Římov
 Plavnice
 Kamenná věž
 Bartochov
 Doubravice
 Velešín
 Holkov
 kamenný most
 pranýř
 Buškův hamr
 Borovany
 Kamenný Újezd
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Trhové Sviny
 ZOO Dvorec
 mariánský sloup
 radnice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Ledenice
 Maškovec
 Nový Dvůr
 Poříčí
 Slabošovka
 Červený dvůr
 Čížkrajice
 Boršov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 kaplička Panny Marie
 Hrádek
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Pořešín
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Černá věž
 Masné krámy
 solnice
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Rabenštejnská věž
 Štěkře
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kaplička Panny Marie
 Lustenek
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Zvíkov u Lišova
 Rudolfov
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 hradiště Záluží
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Žumberk
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
 Sokolčí
 Černá
 kostel sv. Václava
 návesní kaple
 Doubíčko
 Svébohy
 Houžná
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Staré Machovice
 Machovice
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Vildštejn
Základní informace místa
ID místa: 15505
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama