Smírčí kámen připomíná vpád Bočkajovců - Tatarů. Upomínka na zabití šardického občana Buriána, syna Jana Macháče v roce 1605. Datovaná historická památka - památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 11/2022
Smírčí kámen (nyní věrná kopie) se nachází u silnice směrem na Nenkovice cca 300 m severně za obcí Šardice. Prochází tudy zelená turistická značka. Smírčí kámen má tvar obdélníkové desky, která je v horní části zdobena plasticky provedeným křížem a v dolní části je vytesán česky psaný nápis: LETA PANE 1605 WE TWRTEK PO SWATIM DVSSE ZZABIT GEST OD NEPRITELE TATA RA PROTI TOMVTO KRYZI POTIM MOSTKEM BVRIAN SIN JANA MACHACZE Z SSARDIC GEHOZTO DVSSI PAN BVH /RAC/MILOSTIW BEYT. Zadní strana pamětního kamene ponechána hladká a horní část v důsledku povětrnostních podmínek je rozrušena tak, že ztratila svůj původně liniový tvar. Mimořádně cenná epigrafická památka, která se váže nejen k historii obce, ale celého kraje. Je dokladem krutých činů spojených s nájezdy Bočkajovců na počátku 17. století. Originál smírčího kamene je uložen v rezidenci augustiniánů v Šardicích (originál je památkově chráněný od 3. 5. 1958).
Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 19.11. 2022
historie

Vztahuje se k události spojené s vpádem Bočkajovců - Tatarů na Moravu. Dne 2. června 1605 zde byl zabit Burián Machač oddílem, který den předtím pobil opilou moravskou hlídku na hatích u řeky Moravy blízko Rohatce a poté se rozjeli loupit směrem ke Kyjovu. Cestou vyloupili 12 vesnic. Buriana Machače zabili při práci na poli, v místě, kde je v současné době osazena kopie kamenného pomníku. Originál je uložen v rezidenci augustiniánů v Šardicích.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 19.11. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Šardice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16860
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama