
Vysoký hranolový sokl s profilovanou patkou a římsou je umístěn na širokém hranolovém podstavci, z něhož se zvedá štíhlý sloup s korintskou hlavicí. Na vrcholu sloupu sedí Bůh Otec na oblacích. Oděn je v dlouhém splývajícím rouchu. V levé ruce drží zeměkouli, v pravé ruce žezlo. Nad hlavou mu září kovová pozlacená trojúhelníková svatozář. Pod sloupem je umístěno sousoší Piety. Sedící Panna Marie v dlouhých šatech a s rouškou ve vlasech má v klíně mezi koleny mrtvého Krista. Jeho ruce jsou rozhozeny přes Mariiny nohy a hlavu má zvrácenou dozadu. Sousoší stojí na širokém vydlážděném stupni. Lemuje ho kamenná balustráda s pilířky na nárožích, ve středech stran a po stranách branky. Na pilířcích jsou postaveny velké kamenné koule. V letech 2007 až 2009 proběhla rekonstrukce sloupu. Zasloužili se o ni restaurátoři René Tikal a Ondřej Sigmund. Sousoší je památkově chráněno od roku 1958.
První písemná zmínka o Cholticích je z roku 1285. Sloup Nejsvětější Trojice s Pietou na náměstí pochází z konce 17. století. Jedná se o zajímavě řešené barokní sousoší v dobrém kamenosochařském provedení. Jde o doklad barokní urbanizace obce a jako doklad zbožnosti. První opravu sloup prodělal v roce 1847. V roce 2006 byla balustráda, která obklopuje sloup, poničena. Za posledních 20 let však více než zub času dali sousoší zabrat zloději. Vylomili a odvezli i část balustrádové zídky.
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.