Muzeum slovenské vesnice

Múzeum slovenskej dediny, Martin
Největší národopisná expozice na Slovensku ukazuje způsob života v 2. polovině 19. a 1. polovině 20. století. Na ploše 15,5 ha je 145 obytných, hospodářských, technických, společenských a sakrálních staveb z regionů Orava, Liptov, Kysuce-Podjavorníky a Turiec.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Největší národopisnou expozici na Slovensku naleznete jižně od města Martin. Před areálem je velké parkoviště. Areál zabírá plochu 15,5 ha a je zde k vidění 145 obytných, hospodářských, technických, společenských a sakrálních staveb uspořádaných do osad podle regionů. Asi 22 budov z regionů Orava, Liptov, Kysuce-Podjavorníky a Turiec si je možné prohlédnout i zevnitř. U jednotlivých objektů jsou informační tabule přibližující, odkud stavba pochází, případně k čemu sloužila atd. Jeden objekt se od ostatních poněkud liší. Jedná se totiž o repliku panské kúrie (zámečku), v níž je muzeum romské kultury. V areálu skanzenu naleznete i pohostinství s tradičními pokrmy jako kapustnica, která byla opravdu vynikající. V sezóně se zde konají různé akce. Při některých akcích jsou v dřevěném kostele sv. Štěpána krále z Rudna slouženy bohoslužby. Návštěvu musím vskutku doporučit.
Luděk Vláčil, 16.12. 2020

  historie

  Počátek myšlenky vybudování celoslovenské národopisné expozice v přírodě, se sídlem v Martine, lze hledat již na konci 19. století. První konkrétní záměr vznikl až v roce 1931 a v roce 1943 došlo k realizování prvního transferu objektu. Jednalo se o přenesení zvonice z Koštian nad Turcom do botanické zahrady Slovenského národního muzea v Martině. Dne 5.11.1968 byl položen základní kámen muzea v základech

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.skanzenmartin.sk/muzeum.html a další, 16.12. 2020

  popis

  kostel sv. Štěpána krále z Rudna
  Kostel z Rudna byl postaven roku 1792 na místě staršího chrámu, z něhož bylo druhotně použito mnoho částí. Kostel je obdélný, plochostropý, jednolodní objekt s polygonálně ukončenou apsidou a čtyřhrannou věží. V nadpraží dveří je nápis: "Laudetur Jesus Christus 1790". Na oblouku oddělujícím loď od apsidy jsou malované nápisy s vročením, signaturou a patrociniem původního kostela. Většina vnitřního

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.muzeum.sk/dreveny-kostol-rudno.html, 16.12. 2020
  replika kúrie Antona Raksányiho (Blažovce)
  Kúria (skromnější sídlo šlechty) stojící ve skanzenu je replikou sídla z obce Blažovce ležící v regionu Turiec. Replika představuje vzhled původní stavby z 1. poloviny 19. století. V objektu je umístěna Expozícia Múzea kultúry Rómov na Slovensku. Jedná se o jednopodlažní zděnou, zčásti podsklepenou, stavbu s výrazným jednoosým portikem s rustikálními prvky a trojúhelníkovým štítem. Stavba reprezentuje

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.slovenskehrady.sk a další, 17.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 13511
  Typ místa: skanzen
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 22.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama