Původně Sadová kolonáda spojovala Blanenský pavilon z konce 19. stol. a Sadový pramen. V r. 1996 došlo k demolici Blanenského pavilonu a zachovala se jen část litinové kolonády. Patří k ní pramen Svobody (č.11), Sadový (č.12) a Hadí (č.15).
Hlavní obrázek místa
Sadová kolonáda
© Luděk Pitter 05/2005
Na levém břehu řeky Teplé ve směru od Mlýnské kolonády k budově pošty stojí u budovy Lázní III. pavilon Pramene Svobody (pramen č. 11). O kousek dál je Vojenský lázeňský ústav, kde při začátku Sadové kolonády je vstup do domu, kde se nachází Sadový pramen (pramen č. 12). Tyto dva prameny jsou někdy uváděny samostatně pod heslem severní prameny. Na konci samotné Sadové kolonády je dnes pramenní váza Hadího pramene (pramen č. 15)
L.P., 28.5. 2005
turistické

Pramen Svobody (pramen č. 11) Pramen má teplotu 60 °C a vydatnost 6,0 l/min. V roce 1865 při stavbě Lázní III. byl zachycen pramen, který se nejprve využíval jen ke koupelím a až roku 1872 začal být využíván i pro pitnou kůru. Později nad ním byl postaven osmiúhelníkový dřevěný pavilon, jehož replika slouží pro pitnou kúru dodnes. Pramen se původně jmenoval Lázeňský, nebo také pramen Františka-Josefa. Dnešní název pramen Svobody získal po roce 1945.

L.P., 28.5. 2005

Další texty turistické
historie

Dnešní park – Dvořákovy sady s jezírkem, nacházející se na levém břehu řeky Teplé, byl původně soukromou zahradou oddělenou od dění v centru lázní Bernardovou skálou zasahující až do řečiště Teplé. V roce 1845 byla skála odlámána a levý břeh řeky Teplé tak zpřístupněn po celé délce, v letech 1851–52 byl postaven Vojenský lázeňský ústav a v letech 1864 – 1867 byly postaveny Lázně III. Pro další rozšíření promenád byla zahrada roku 1880 vykoupena a rozhodnuto o vybudování centra s restaurací a koncertním prostorem. Ihned byla zahájena stavba Blanenského pavilonu, která byla později rozšířena o kolonádu spojující Blanenský pavilon se Sadovým pramenem. Takový byl původní vzhled Sadové kolonády, která ve svém prostoru neměla žádnou pramenní vázu. Základem Blanenského pavilonů stejně jako kolonády byla litinová konstrukce vyrobená v železárnách v Blansku a odtud název Blanenský pavilon. Vzhledem ke špatnému technickému…  číst dále

L.P., 28.5. 2005

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

Místa v okolí

 kostel sv. Lukáše
 Mlýnská kolonáda
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Vřídelní kolonáda
 Jelení pramen
 Diana
 vyhlídka Karla IV.
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Doubí
 Svatošské skály
 Šemnická skála
 Andělská Hora
 Hájek
 Jeskynní vyhlídka
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 Mořičov
 Lázně Kyselka
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Bučina
 kaple sv. Anny
 Radošov
 městské hradby
 Loket – MPR
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Stružná
 kostel sv. Jiří
 Javorná
 Velichov
 kostel sv. Martina
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Bražec
 Květnová
 hornické muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Plešivec
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 Nejdek
 kostel sv. Kateřiny
 Krudum
 Lipnice
 neogotická studna
 kašna
 Bochov
 radnice
 Hartenštejn
 bývalá fara
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 statek Bernard
 Krásenský vrch
 Těšovice
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Tisovský vrch
 Horní hrad
 Himlštejn
 kostel sv. Leonarda
 Plikenštejn
Kontaktní informace
Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád
Lázeňská 2
360 01 Karlovy Vary
Tel: +420 353 362 100
http://www.splzak.cz/
splzak@splzak.cz
Základní informace místa
ID místa: 3190
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama