Původně Sadová kolonáda spojovala Blanenský pavilon z konce 19. stol. a Sadový pramen. V r. 1996 došlo k demolici Blanenského pavilonu a zachovala se jen část litinové kolonády. Patří k ní pramen Svobody (č.11), Sadový (č.12) a Hadí (č.15).
Hlavní obrázek místa
Sadová kolonáda
© Luděk Pitter 05/2005
Na levém břehu řeky Teplé ve směru od Mlýnské kolonády k budově pošty stojí u budovy Lázní III. pavilon Pramene Svobody (pramen č. 11). O kousek dál je Vojenský lázeňský ústav, kde při začátku Sadové kolonády je vstup do domu, kde se nachází Sadový pramen (pramen č. 12). Tyto dva prameny jsou někdy uváděny samostatně pod heslem severní prameny. Na konci samotné Sadové kolonády je dnes pramenní váza Hadího pramene (pramen č. 15)
L.P., 28.5. 2005

  turistické

  Pramen Svobody (pramen č. 11) Pramen má teplotu 60 °C a vydatnost 6,0 l/min. V roce 1865 při stavbě Lázní III. byl zachycen pramen, který se nejprve využíval jen ke koupelím a až roku 1872 začal být využíván i pro pitnou kůru. Později nad ním byl postaven osmiúhelníkový dřevěný pavilon, jehož replika slouží pro pitnou kúru dodnes. Pramen se původně jmenoval Lázeňský, nebo také pramen Františka-Josefa.

  L.P., 28.5. 2005
  Sadový pramen (pramen č. 12) Pramen má teplotu 39,6 °C, vydatnost 1,5 l/min a vysoký obsah rozpuštěného oxidu uhličitého. Vývěr byl objeven při hloubení základů pro budovu Vojenského lázeňského ústavu v letech 1851–52 a měl název Císařský pramen. Původní vývěr je v dolní části přístupného prostoru, před sochou Víly léčivých pramenů. V horní části umístěná pramenní váza na stojanu je zásobena

  L.P., 28.5. 2005
  Hadí pramen (pramen č. 15) Pramen má teplotu cca 30,0 °C a byl zachycen na konci 80. let 20. století vrtem přes 30 m hlubokým. Jeho název je připomínkou velkého množství užovek, které rády vyhledávaly mokřiny při pramenních vývěrech a s vyobrazením hada se setkáte i na pramenní váze. Pramen je zpřístupněn veřejnosti od srpna 2001.
  L.P., 28.5. 2005

  historie

  Dnešní park – Dvořákovy sady s jezírkem, nacházející se na levém břehu řeky Teplé, byl původně soukromou zahradou oddělenou od dění v centru lázní Bernardovou skálou zasahující až do řečiště Teplé. V roce 1845 byla skála odlámána a levý břeh řeky Teplé tak zpřístupněn po celé délce, v letech 1851–52 byl postaven Vojenský lázeňský ústav a v letech 1864 – 1867 byly postaveny Lázně III. Pro

  L.P., 28.5. 2005
  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

  Místa v okolí

   kostel sv. Lukáše
   Mlýnská kolonáda
   Karlovy Vary
   Jelení skok
   Tržní kolonáda
   Zámecká kolonáda
   Vřídelní kolonáda
   Jelení pramen
   Diana
   vyhlídka Karla IV.
   Jižní prameny
   Goethova vyhlídka
   kostel sv. Kříže
   kostel sv. Urbana
   Dalovice
   Dalovice
   Dalovice
   Doubí
   Svatošské skály
   Šemnická skála
   Andělská Hora
   Hájek
   Jeskynní vyhlídka
   Děpoltovice
   Děpoltovice
   Skalky skřítků
   Mořičov
   Lázně Kyselka
   Ostrov
   Bučina
   radnice
   mariánský sloup
   Radošov
   kaple sv. Anny
   městské hradby
   Loket
   Loket – MPR
   trojiční sloup
   silniční most
   radnice
   kostel sv. Václava
   Stružná
   kostel sv. Jiří
   Javorná
   Velichov
   Rudá věž smrti
   Květnová
   Bražec
   Květnová
   hornické muzeum
   kostel sv. Mikuláše
   kostel sv. Jakuba
   Hungerberg
   Plešivec
   Nejdek
   kaple Panny Marie z Re
   kostel sv. Kateřiny
   Lipnice
   Krudum
   radnice
   Bochov
   Hartenštejn
   kostel sv. Martina
   Nejdek
   statek Bernard
   kostel Všech svatých
   městský hřbitov
   Krásenský vrch
   Těšovice
   kaple sv. Floriána
   Tisovský vrch
   Horní hrad
   Himlštejn
   kostel sv. Leonarda
   Plikenštejn
  Kontaktní informace
  Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád
  Lázeňská 2
  360 01 Karlovy Vary
  Tel: +420 353 362 100
  http://www.splzak.cz/
  splzak@splzak.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 3190
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 27.2.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama