rozhledna vyhlídkové věže

naučná stezka Cerhenice

Graficke pismenko Cerhenice jsou prvně zmiňovány r. 1295, kdy zde měl majetek Oldřich z Cerhenic, ale leží v krajině s prehistorickým osídlením. V 1. polovině 16. století byly povýšeny na městečko, ale na tom jejich rozvoj již ustrnul. V r. 2007 jim byl vrácen historický status městyse, který má nyní asi 1600 obyvatel.

 
Graficke pismenko V letech 2014-2015 Cerhenice vybudovaly svou naučnou stezku, která prochází kolem zajímavějších míst jako je zámek, znehodnocený zbytek tvrze, barokní kostelík nebo pomník významného rodáka, osvícenského vzdělance Bohumíra Jana Dlabače (viz samostatné heslo).
 
Graficke pismenko V nejvyšších místech městyse u hřbitova při silnici na Dobřichov byly postaveny dvě dřevěné vyhlídkové věže. Jsou téměř identické, na první pohled se liší především barvou. Jsou vysoké celkem 7 m a mají vyhlídkovou plošinu ve výši 3 m. Červená vyhlídková věž stojí přímo u hřbitovní zdi a ukazuje k ní odbočka z trasy naučné stezky. Z masivní dřevěné stavby se přes její malou výšku otevírá zajímavý výhled k západu a severu; na západ do středočeské roviny, zatímco na severu a severozápadě se překvapivě na obzoru rýsují horské hřebeny. Zajímavost můžeme najít i na sousedním hřbitově. V květnu 2017 tu byla totiž nově uložena urna s popelem další slavné rodačky, herečky Blanky Waleské, vlastním jménem Wedlichové (1910-1986), která byla téměř 30 let členkou činohry Národního divadla.
 
Graficke pismenko Hlavní trasa naučné stezky pokračuje na druhé straně silnice k velkému hřišti Květoslavy Šátkové, které je vybaveno množstvím zábavních interaktivních prvků, určených zejména dětem. Jeho součástí je i jeden z největších labyrintů u nás a také druhá, žlutá vyhlídková věž. Ta však poskytuje rozhled skutečně jen po nejbližším okolí, mezi stromy z ní můžeme zahlédnout také červenou věž vzdálenou asi 200 m vzdušnou čarou.

Text: historie
8.6. 2017 - Jiří Špaček (zdroj: časopis Na Cestu 6/2017)