Ocelová věž z 1. poloviny 21. století na vrchu Vartovna 651 m n. m. podle návrhu Ivana Bergmanna byla postavena za 8 měsíců. Rozhledna je vysoká 37 m a má válcový tvar. Vyhlídková plošina je krytá střechou a je umístěna ve výčce 35 m nad zemí.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Vartovna v Senince
Redakce děkuje paní starostce M. Řezníčkové.
© Ing. Patr Zágora 11/2009

Ocelová rozhledna Vartovna

Rozhledna Vartovna v Senince na Vsetínsku byla otevřna na státní svátek 17. listopadu 2009. Zpřístupněna veřejnosti byla pouhých osm měsíců od zahájení stavby. Rozhledna stojí na stejnojmenném kopci v katastru Seninky v nadmořské výšce 651 metrů. Jejím autorem je zlínský architekt Ivan Bergmann. Železná rozhledna, připomínající vzhledem válec, je vysoká 37 metrů. Vyhlídková plošina ve výšce 35 metrů je krytá střechou. Stavba je dominantou oblasti Hornolidečska, Vsetínska i celého Zlínského kraje. Příchozím turistům nabídne krásné výhledy na Vsetínské, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a slovenské hory. Obec zařadila stavbu rozhledny do výhledových plánů již v roce 1996. Teprve v roce 2008 se však podařilo na projekt získat dotaci z programu přeshraniční spolupráce Evropské unie díky tomu, že se sdružení obcí Hornolidečska dohodlo na společném postupu se sdružením obcí Púchovské doliny na Slovensku. Výsledkem byla stavba rozhledny Vartovna v Senince a rozhledny na Tlstej hore v Dohňanech a také vybudování sítě naučných stezek. Obě rozhledny se shodou okolností nacházejí ve stejné nadmořské výšce. Celkový rozpočet projektu byl 15 milionů korun, z toho 90% pokrývá dotace. Zajímavostí je, že oba kopce, kde rozhledny stojí, lidé k výhledu do okolí využívali už dříve. Vartovna v minulosti sloužila jako strážní hora, na níž se zapalovaly varovné ohně při blížícím se nebezpečí, na Tlstej hore stávala rakousko-uherská rozhledna, která prý sloužila i k vojenským účelům. V okolí naleznete síť šesti naučných stezek zpracovaných Českým svazem ochránců přírody z Valašského Meziříčí. Na české straně je vybudováno 34 zastavení a 8 odpočívadel v délce 34 kilometrů, což je v regionu rozsahem unikát. Stezky, lemované informačními tabulemi i odpočívadly, vedou od Vartovny do okolních obcí (Seninka, Liptál, Jasenná, Leskovec, Prlov, Pozděchov, Lidečko, Francova Lhota)…  číst dále
JC podle tiskové zprávy, 22.11. 2009
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Liptál
 Trubiska
 památník Ploština
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Maštaliska
 nová radnice
 Vsetín
 stará radnice
 Hovězí
 Janůvka
 Čertovy skály
 Hošťálková
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Pulčín
 Pulčínské skály
 evangelický kostel
 Klečůvka
 Pržno
 Tusculum
 Štípa
 Lukov
 Lužkovice
 kostel sv. Josefa
 Engelsberg
 hraniční kameny
 Čubův kopec
 Královec
 Starý Světlov
 Obřany
Kontaktní informace
Obec Seninka
756 11 Seninka 49
Tel: 571 446 090
http://www.seninka.cz
Základní informace místa
ID místa: 8562
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama