Dřevěná rozhledna o výšce 20 m (827 m.n.m.) stála u bývalého hradu. První rozhlednu zde postavil r. 1888 arcibiskup hrabě F. Schönborn. R. 1895 byla poničena bouří, opravena a r. 1915 rozebrána. R. 1970 postavena nová rozhledna armádou. Rekonstrukce r. 1990. Zničena požárem v červenci 2015.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
V popředí zbytky zdiva hlavního paláce hradu
© Luděk Pitter 07/2005
Dřevěná rozhledna stála přímo v areálu bývalého hradu při zbytcích hlavního paláce. Na vrcholu Třemšína ji nechal postavit roku 1888 arcibiskup hrabě Schönborn. Rozhledna byla vysoká necelých 20 m a ač byla několikrát opravována a v dolní části zesílena, nepůsobila příliš bezpečným dojmem. Postupně byla přerostlá okolními stromy a chátrala. Nejsnazší cesta k ní vedla po červené od hájovny v obci Hutě pod Třemšínem. Hned nad rozcestím Kobylí hlava je krytá studánka. Cesta k rozhledně míjí rozcestí Třemšínská bouda, kde je Gangloffův kříž, odlitý v bývalých arcibiskupských železárnách. Dal ho v roce 1870 postavit lesmistr Karel Gangloff, který vynalezl stroj na výrobu šindele. Již na vrcholu vás přivítá kaplička a za ní ve stráni mimo cestu kamenný rozsyp. Podobný rozsyp je také severně při žluté turistické cestě vedoucí na Kobylí hlavu. Zchátralá dřevěná rozhledna byla zničena v červenci 2015 lesním požárem.
L.P., 18.7. 2005
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Voltuš

Místa v okolí

 Třemšín
 Hengst
 Hvožďany
 Starý Smolivec
 Dožice
 Na Skále
 kostel sv. Jiljí
 Mítov
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Strašná skála
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 synagoga
 kaple sv. Vojtěcha
 Lnáře
 Drštka
 Homberk
 židovský hřbitov
 Životice
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Březnice
 pivovar Herold
 kostel sv. Vavřince
 Podhůří
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 pivovar
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Václava
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 Vysoká u Příbramě
 Drahenice
 kostel sv. Václava
 Tchořovice
 Řesanice
 Uzeničky
 Křikava
 Draheničky
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Ženatý dub
 Dvorec
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Oselce
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Mydlná
 Javor
 Veselá
Základní informace místa
ID místa: 3318
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama