Dřevěná rozhledna o výšce 20 m (827 m.n.m.) stála u bývalého hradu. První rozhlednu zde postavil r. 1888 arcibiskup hrabě F. Schönborn. R. 1895 byla poničena bouří, opravena a r. 1915 rozebrána. R. 1970 postavena nová rozhledna armádou. Rekonstrukce r. 1990. Zničena požárem v červenci 2015.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
V popředí zbytky zdiva hlavního paláce hradu
© Luděk Pitter 07/2005
Dřevěná rozhledna stála přímo v areálu bývalého hradu při zbytcích hlavního paláce. Na vrcholu Třemšína ji nechal postavit roku 1888 arcibiskup hrabě Schönborn. Rozhledna byla vysoká necelých 20 m a ač byla několikrát opravována a v dolní části zesílena, nepůsobila příliš bezpečným dojmem. Postupně byla přerostlá okolními stromy a chátrala. Nejsnazší cesta k ní vedla po červené od hájovny v obci Hutě pod Třemšínem. Hned nad rozcestím Kobylí hlava je krytá studánka. Cesta k rozhledně míjí rozcestí Třemšínská bouda, kde je Gangloffův kříž, odlitý v bývalých arcibiskupských železárnách. Dal ho v roce 1870 postavit lesmistr Karel Gangloff, který vynalezl stroj na výrobu šindele. Již na vrcholu vás přivítá kaplička a za ní ve stráni mimo cestu kamenný rozsyp. Podobný rozsyp je také severně při žluté turistické cestě vedoucí na Kobylí hlavu. Zchátralá dřevěná rozhledna byla zničena v červenci 2015 lesním požárem.
L.P., 18.7. 2005
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Voltuš

Místa v okolí

 Třemšín
 Hengst
 Hvožďany
 Starý Smolivec
 Dožice
 Na Skále
 kostel sv. Jiljí
 Mítov
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Strašná skála
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 synagoga
 kaple sv. Vojtěcha
 Lnáře
 Drštka
 Homberk
 židovský hřbitov
 Životice
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Březnice
 pivovar Herold
 kostel sv. Vavřince
 Podhůří
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 pivovar
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Václava
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 Vysoká u Příbramě
 Drahenice
 kostel sv. Václava
 Tchořovice
 Řesanice
 Uzeničky
 Křikava
 Draheničky
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Ženatý dub
 Dvorec
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Oselce
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Mydlná
 Javor
 Veselá
Základní informace místa
ID místa: 3318
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama