Původní vyhlídkový altán na nejjižnějším vrcholu pásma kopců na západním okraji města byl při obnově roku 2003 doplněn vyhlídkovou věží. Původní název vychází z polohy nad františkánským klášterem.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna na Sv. kopečku
© Radovan Smokoň 05/2010
Rozhledna na Sv. kopečku, v mapách též uváděném jako Strážiště, kopci nad městem Kadaň s vrcholem 402 m n.m. Rozhledna je viditelná již při příjezdu do Kadaně na pravé straně od silnice, jež spojuje odbočku ze silnice Chomutov - Klášterec nad Ohří do města. Vrcholem prochází modře značená turistická stezka z Kadaně do Klášterce nad Ohří. Auto můžete zaparkovat vpravo u odbočky na cestu k zahradkám před benzínovou stanicí Shell a pak už jen pěšky vzhůru. Z horního ochozu rozhlédny je vidět široký masiv Krušných hor s nejvyšší horou Klínovcem, Kadaňsko, Klášterecko, oblast Nechranické přehrady i Doupovských hor. V budoucnu je plánován ještě průklest náletové dřeviny tak, aby se rozšířil pohled na město Kadaň, které je nyní viditelné zhruba z jedné třetiny, a také zvelebení přístupových cest a zlepšení značení. V říjnu 2003 se řiďte hlavně zásadou: "Když rozhledna, tak na kopci!"
18.10. 2003
historie

Původní rozhledna byla postavena mezi světovými válkami z iniciativy klubu turistů Kadaně, v šedesátých letech minulého století stavba vyhořela a byla postupně zdevastována. Znovuotevřena byla 14.10.2003 po celkové výstavbě, kterou financovalo město Kadaň za dotace Ústeckého kraje.

18.10. 2003

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Kadaň

Místa v okolí

 smírčí kříže
 křížová cesta
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Katova ulička
 radnice
 děkanství
 katovna
 Kadaň
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Úhošť
 Rokle
 Funkštejn
 železniční most
 špýchar
 Egerberk
 radnice
 Lázně Evženie
 Hasištejn
 Ahníkov
 Šumburk
 Šumburk
 Vintířov
 Vintířov
 Poláky
 Skřivánčí vrch
 kostel sv. Markéty
 Kleinštejn
 kostel sv. Václava
 Pětipsy
 Radonice
 Doupovská dráha
 Maleš
 radnice
 Vilémov
 hradiště u Černovic
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Perštejn
 radnice
 Libědice
 kostel sv. Víta
 radnice
 železniční most
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Vičice
 kostel sv. Terezie
 Mašťov
 kamenný kříž
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Hausberk
 Bergrutsch
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 železniční most
 Veliká Ves
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Kamencové jezero
 Údlice
 kostel sv. Kryštofa
 železárna
 Blatno
 Brody
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Krásný Dvůr
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 Kličín
 Kaštice
 Najštejn
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 Rubín
 Dolánky
 Červený Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 1723
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama