Druhá nejstarší železná rozhledna v Česku na vrcholu Studence severovýchodně od České Kamenice. Po téměř totální devastaci proběhla v letech 2007–2009 úplná obnova spojená s částečnou obměnou prvků konstrukce. Od června 2009 opět volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
rozhledna po rekonstrukci
© Jan Fišer, 11/2009
Rozhledna Studenec u České Kamenice byla slavnostně otevřena 15. 7. 1888 a je nejzápadnější dominantou Lužických hor. Železná konstrukce o výšce 16,2 m byla vytvořena subtilními profily spojovanými nýtováním. Po roce 1948 ustala veškerá péče o konstrukci. Po dlouhých a značně složitých jednáních současný majitel stavby - město Česká Kamenice - za značné podpory Občanského sdružení Studený a Lipnice, zahájilo dne 17. 9. 2007 obnovu této unikátní technické památky. Kovová konstrukce rozhledny byla rozdělena na tři části a za pomoci vrtulníku společnosti Aerocentrum Hořín snesena z vrcholu Studence. V dílnách společnosti LANA s.r.o., byla provedena její rekonstrukce, takže mohla v roce 2009 opět důstojně stát na svém původním místě.
Tomáš Horyna, 24.1. 2008
turistické

Rozhledna je od 15. 6. 2009 opět volně přístupná. Ideálním východiskem pro motoristy je horní konec osady Líska, pro ostatní celoročně železniční stanice Mlýny (trať Děčín - Rumburk), v letní sezoně Jetřichovice nebo Rynartice (zastávky autobusové linky Děčín - Krásná Lípa). Výhled z věže omezují okolní vzrostlé stromy, rozhledna ale stojí za návštěvu i tak. K disposici je vrcholová kniha.

Ivan Grisa, 21.9. 2009

historie

Vrch Studenec u České Kamenice je nejzápadnější dominantou Lužických hor. Již v letech 1854-1865 tu stála dřevěná vyhlídková věž. Po vybudování povozové cesty na vrchol zde v roce 1888 vyrostla péčí členů Horského spolku pro České Švýcarsko (Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz) nová železná rozhledna. Byla slavnostně otevřena 15. 7. 1888. Její stavba, vedená stavitelem Gustavem Ditrichem, trvala pouhé tři měsíce (od 24. dubna do 15. července). Konstrukční prvky vyrobila Pražská strojírenská a. s. Ruston & syn podle moderní technologie a v souladu s dobovým módním provedením. Železná konstrukce o výšce 16,2 m byla vytvořena subtilními profily spojovanými nýtováním. Jejím středem procházelo spirálovité litinové schodiště s 92 stupni a několika odpočívadly, které bylo ukončeno vyhlídkovou plošinou pro maximálně 25 osob. Konstrukce byla ukotvena do 80 cm vysokých základových betonových bloků pomocí osmi mohutných, více než metr dlouhých…  číst dále

Tomáš Horyna, 24.1. 2008

Další texty historie
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Líska

Místa v okolí

 Zlatý vrch
 akvadukt
 Fredevald
 Bratrský oltář
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 Dolní Chřibská
 radnice
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 křížová cesta
 Falkenštejn
 Česká Kamenice
 Mariina vyhlídka
 Salhausenovský dům
 Kamenice
 Vilemínina stěna
 Na Tokáni
 skalní kaple
 Rudolfův kámen
 kostel sv. Josefa
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Dolský mlýn
 Jedlová
 kostel sv. Martina
 Šauenštejn
 Kyjovský hrad
 Růžovský vrch
 Jeskyně víl
 Křížová hora
 socha lva
 Kamzičí studánka
 Tolštejn
 dům U Frinda
 kaple
 Klíč
 Schönbuch
 kamenný most
 Markvartice
 Světlík
 Vlčí Hrádek
 Niedermühle
 Dlouhý Důl – VPZ
 radnice
 Brtnický hrádek
 sklářské muzeum
 Volfartice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Růženka
 švédské opevnění
 Zahrady
 evangelický kostel
 Šternberk
 kaplička na Hřebence
 Vlčí hora
 Růžová
 větrný mlýn
 skalní kaplička
 Tříhraniční kámen
 Velká Bukovina
 Rousínovský hrádek
 Švédská mohyla
 Dymník
 Milštejn
 Weifberg
 mariánský sloup
 Žandov
 Cikánské údolí
 rozhledna Janov
 Pravčická brána
 Bynovec
 Berkovský zámeček
 Sloup
 Sokolí hnízdo
 Sloup
 chudobinec
 Arnoltice
 kostel sv. Kateřiny
 Pihel
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 lesní divadlo
 Na Stráži
 Sokolí vrch
 Janov
 Klinštejn
 nová radnice
 Horní Libchava
 Horní Police
 most mrtvých
 kamenný most
 mariánské sousoší
 mariánský sloup
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Ploučnická vyhlídka
 Hrádek-Burgsberg
 morový sloup
 Rumburk
 Ostrý
 evangelický kostel
 Winterstein
 kaple sv. Josefa
 Modlivý důl
 Svojkov
 Svojkov
 Špičák
 Varnsdorf
 Dutý kámen
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Kohout
 Tanečnice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Valentina
 Neuer Wildenstein
 Výrov
 zrcadlovna
 Velenice
 hřbitovní kaplička
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Josefa
 Pramen Tří svatých
Základní informace místa
ID místa: 939
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama