
Rozhledna je od 15. 6. 2009 opět volně přístupná. Ideálním východiskem pro motoristy je horní konec osady Líska, pro ostatní celoročně železniční stanice Mlýny (trať Děčín - Rumburk), v letní sezoně Jetřichovice nebo Rynartice (zastávky autobusové linky Děčín - Krásná Lípa). Výhled z věže omezují okolní vzrostlé stromy, rozhledna ale stojí za návštěvu i tak. K disposici je vrcholová kniha.
Vrch Studenec u České Kamenice je nejzápadnější dominantou Lužických hor. Již v letech 1854-1865 tu stála dřevěná vyhlídková věž. Po vybudování povozové cesty na vrchol zde v roce 1888 vyrostla péčí členů Horského spolku pro České Švýcarsko (Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz) nová železná rozhledna. Byla slavnostně otevřena 15. 7. 1888. Její stavba, vedená stavitelem Gustavem Ditrichem, trvala pouhé tři měsíce (od 24. dubna do 15. července). Konstrukční prvky vyrobila Pražská strojírenská a. s. Ruston & syn podle moderní technologie a v souladu s dobovým módním provedením. Železná konstrukce o výšce 16,2 m byla vytvořena subtilními profily spojovanými nýtováním. Jejím středem procházelo spirálovité litinové schodiště s 92 stupni a několika odpočívadly, které bylo ukončeno vyhlídkovou plošinou pro maximálně 25 osob. Konstrukce byla ukotvena do 80 cm vysokých základových betonových bloků pomocí osmi mohutných, více než metr dlouhých… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.