Ocelová 25 m vysoká rozhledna na vrchu Smrk v nadmořské výšce 1124 m byla postavena během dvou měsíců v roce 2003 na místě původní dřevěné rozhledny z roku 1892.
Hlavní obrázek místa
Smrk
© Hana Kubikova 12/2003
Rozhledna na vrcholu Smrku (1124 m.n.m.) byla nově vybudována a otevřena v září 2003. na vrchol vede 96 schodů.
Hana Kubíková, 29.6. 2004
historie

Smrk

V Jireských horách na jejich nejvyšším českém bodě v nadmořské výšce 1124 m stála od roku 1892 dřevěná rozhledna postavená členy okrašlovacího spolku Nového Města pod Smrkem. Jako stavitel se úkolu ujal místní tesař Franz Fritsch. Tato čtyřpatrová 20 m vysoká rozhledna se svého začátku dočkala dokonce dvakrát, když byla poprve sestavována v údolí a následně rozebrána a přenesena na vrchol hory. Celá stavba s výrobou trvala 7 týdnů. Později byla u rozhledny postavena ještě dřevěná chata, která umožnovala poutníkům přespání a jednoduché pohostinství které zde provozoval právě stavitel F. Fritzch. První dřevěná rozhledna vydržela na Smrku díky poctivé údržbě úžasných 60 let. Osudnou jí byla válečná doba a věž se definitivně zřítila počátkem padesátých let dvacátého století. Teprve v devadesátých letech dvacátého století byla založena Společnost pro výstavbu rozhledny, která se ve spolupráci s městem zasadila stavbu nové ocelové rozhledny.…  číst dále

Jiří Čížek , 14.1. 2010

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Lázně Libverda

Místa v okolí

 Paličník
 Klingerovo mauzoleum
 Gieraltówek
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Obří sud
 Klingerova vila
 Lázně Libverda
 Jizera
 Lázně Libverda
 Štolpišská silnice
 Na Čihadle
 Ořešník
 Velký Štolpich
 Rašeliniště Jizery
 kostel sv. Jakuba
 Holubník
 Protržená přehrada
 vodopády Jedlové
 Kristiánov
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Heleny
 vodní nádrž Souš
 panský dům
 Giebułtów
 Nová Louka
 Świecie
 Bílá skála
 Loupežnická jeskyně
 Melzerův pomník
 Skalní hrad
 Královka
 Světlý vrch
 větrný mlýn
 zámecký okrsek
 Slovanka
 Frýdlant
 pomník Hanse Kudlicha
 Frýdlantský betlém
 mariánský sloup
 Riedlova hrobka
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Riedlova vila
 kaple Panny Marie
 Frýdlantský vrch
 Fanterova skála
 kamenný most
 Trniště
 Hašlerova chata
 dům č. p. 48
 kostel sv. Martina
 Bramberk
 Sommerův kříž
 Gryf
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Jakuba
 Jezdec
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Liberecká výšina
 Hornické muzeum
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Severočeské muzeum
 vodní nádrž Harcov
 kostel sv. Josefa
 Habartice
Základní informace místa
ID místa: 2445
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama