rozhledna Růžový vrch

rozhledna císaře Františka Josefa, Jahnova, Hláska
Rozhledna na hřbetu kopce nad náměstím někdejšího horního města v Krušných horách. Postavena r. 1902, upravena po r. 1918. Nepodařená oprava v 80. letech 20. stol. napravena v letech 2001–2002 včetně vybudování doprovodných prostor.
Hlavní obrázek místa
Hora Svaté Kateřiny - Růžový vrch
© Václav Hodek 04/2004
Rozhlednu v podobě kamenné horské věže najdete na Růžovém vrchu (729 m n.m.) východně od horní části města Hora Svaté Kateřiny. Horské město leží přímo na hranicích s německým Saskem a v okolí naleznete řadu turistických a cykloturistických stezek. Příjezd nejlépe z Litvínova přes Horní Jiřetín a Novou Ves v Horách nebo z Jirkova u Chomutova přes Boleboř a Malý Háj. Autem lze dojet až na malé parkoviště, odbočkou vlevo z hlavní cesty na náměstí, pod rozhlednu k vedle stojící turistické ubytovně Koliba. Rozhledna Hláska, dominanta vrcholu a města, je 16 m vysoká a byť existuje údaj o 87 schodech, já napočítal poctivých 79 (to je tím, že 8 schodů je před vchodem). Prosklená vyhlídková plošina na vrcholu je zastřešena a kruhový výhled vám nabídne pohled na kateřinské údolí, do Saska, na vrchol Loučné, Strážného, Jeřabiny a Ahornbergu, Medvědí skály a v dálce i vrchol Milešovky v Českém středohoří. V dubnu 2004 byla u vstupu rozhledny instalována výstava fotografií s tématikou přírody. Na rozhledně je umístěna web kamera, která přenáší aktuální záběry okolí, přístupná na adrese http://www.horasvatekateriny.cz/kamera.html.
11.4. 2004
historie

Stavba rozhledny císaře Františka Josefa trvala dva roky a slavnostně zpřístupněna byla 17. srpna 1902 spolu s velkou výletní restaurací. O stavbu se zasloužil místní okrašlovací spolek, aby pomohl podpoře tehdy se rozvíjející turistiky a přivedl do horského města výletníky. Po roce 1918 byla přejmenována na Jahnovu (podle průkopníka německé tělovýchovy a sportu Friedricha Ludwiga Jahna) a na vyhlídkové plošině byla dostavena prosklená dřevěná nástavba. V 80. letech minulého století byla nástavba zrušena při celkové opravě, následně byla rozhledna pro špatný stav, především schodiště, dlouhodobě nepřístupná. V roce 2001 došlo k zahájení opravy původní konstrukce a instalována byla stylová dřevěná nástavba. Dne 22. června 2002 došlo k slavnostnímu vysvěcení a zpřístupnění veřejnosti. Okolo paty věže byla zbudována dřevěná přístavba sloužící i jako výstavní prostory.

11.4. 2004

otvíračka

přístupno v sezóně sobota, neděle, svátky: 10.00 - 12.00 a 13.30 - 17.00 hod. vstupné: 10 Kč, zlevněné 5 Kč

11.4. 2004

Ústecký kraj,  Most  (MO), Hora Svaté Kateřiny

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Eduardova skála
 Dřevařský rybník
 Lniště
 hrad u Brandova
 Nový Žeberk
 Jeřabina
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Starý Žeberk
 Skalní okno
 Jezeří
 kaple
 Černý rybník
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Janov
 milník
 Červený Hrádek
 Najštejn
 smírčí kříž
 Rieckenova vila
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Blatno
 Lichtenwald
 Litvínov
 Sirné lázně
 nová radnice
 Střelnice
 socha Herkula
 smírčí kříž
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Dieterova štola
 Loučná
 Hausberk
 Georgensdorf
 důl Pavel I.
 Fláje
 Bergrutsch
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 Kolektivní dům
 Kamencové jezero
 kamenný kříž
 Matylda
 Vlčí hora
 kostel sv. Barbory
 Maják
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Ressl
 Most
 železniční most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 Šibeník
Základní informace místa
ID místa: 2361
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama