Ocelodřevěná rozhledna na půdorysu čtverce o straně 7,5 m se tyčí do výše 26,5 m. Konstrukce je tvořena čtyřmi nosnými dřevěnými sloupy, středem prochází točité železné schodiště. Je zakončena vyhlídkovou plošinou ve výši 22 m přístupnou po 110 schodech. Volně přístupná od 1. srpna 2016.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Vrchbělá
© Jiří Špaček, 08/2016
Bývalý vojenský prostor Vrchbělá přiléhá od severozápadu k městu Bělá pod Bezdězem. Je z města dostupný silnicí na Kuřívody, z níž za koupalištěm v údolí potoka Bělá odbočuje označená silnička k rozlehlému in-line parku. Na konci jeho oplocení stojí rozhledna. U přístupové komunikace je vybudováno parkoviště, vozovou cestou se však dá dojet až k samotné rozhledně. Ta má vlastní oplocení a je zpřístupňována ve shodné době jako in-line park. V blízkosti rozhledny prochází také červená turistická značka z Bělé pod Bezdězem na Bezděz, který tvoří výraznou dominantu okolní krajiny.
5.9. 2016
historie

Rozhledna Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem je součástí volnočasového areálu, který vznikl na území bývalého vojenského prostoru Ralsko-Vrchbělá. Tento prostor, který vznikl r. 1949, nejprve využívala československá a po r. 1968 sovětská armáda. Během jejího působení zde vyrostlo velké ubytovací centrum pro vojáky a jejich rodiny a byl tu vybudován rozsáhlý tankodrom. Po odchodu sovětských vojsk r. 1991 začal celý volně přístupný areál chátrat. Postupně byl rozebírán a demolován. Na území výcvikového prostoru proběhl pyrotechnický průzkum. V jedné jeho části vznikla motokrosová dráha, tři velké fotovoltaické elektrárny, další část areálu chtěl soukromý investor přeměnit v golfové hřiště. Revitalizovat toto celkově zapomenuté území se však r. 2010 rozhodl vlastník areálu, Středočeský kraj. Začátkem r. 2011 představil projekt přeměny tohoto prostoru ve sportovně-rekreační areál, a to v podobě výstavby 3 in-linových tras, zábavní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 27.8. 2016

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bělá pod Bezdězem

Místa v okolí

 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Bezděz
 Valdštejnsko
 Česká brána
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 Radechov
 Kuřívody
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 mariánské sousoší
 kostel sv. Vavřince
 Doksy
 Klůček
 Vrátenská hora
 Šlapka
 pivovar
 Lobeč
 větrný mlýn
 Myšlín
 Houska
 Skalsko
 Kováň
 Hrdlořezy
 Maníkovice
 Josefův Důl
 evangelický kostel
 Zvířetice
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Psí kostel
 poustevna
 Konvalinkový vrch
 Michalovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 Starý Berštejn
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup Matky Boží
 Obří hlava a Žába
 Stránka
 mlýn Valenta
 socha sv. Floriána
 Rokytovec
 Mimoň
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 mariánský sloup
 Niměřice
 Rožátovský mlýn
 železniční viadukt
 Pokličky
 kaple sv. Barbory
 Mnichovo Hradiště
 Hradišť
 Kosmonosy
 Křída
 fara
 Velké Horky
 kostel sv. Jiří
 Loreta
 kostel sv. Ondřeje
 zvonice
 kaple sv. Prokopa
 Karmel
 Baba
 Jestřebí
 divadlo
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Neuberk
 nová radnice
 Nedamy
 Templ
 Rácov
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 starý hřbitov
 kostel sv. Havla
 Kokořín
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hradsko
 kostel sv. Havla
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Harasov
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 13033
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama