Ocelodřevěná rozhledna na půdorysu čtverce o straně 7,5 m se tyčí do výše 26,5 m. Konstrukce je tvořena čtyřmi nosnými dřevěnými sloupy, středem prochází točité železné schodiště. Je zakončena vyhlídkovou plošinou ve výši 22 m přístupnou po 110 schodech. Volně přístupná od 1. srpna 2016.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Vrchbělá
© Jiří Špaček, 08/2016
Bývalý vojenský prostor Vrchbělá přiléhá od severozápadu k městu Bělá pod Bezdězem. Je z města dostupný silnicí na Kuřívody, z níž za koupalištěm v údolí potoka Bělá odbočuje označená silnička k rozlehlému in-line parku. Na konci jeho oplocení stojí rozhledna. U přístupové komunikace je vybudováno parkoviště, vozovou cestou se však dá dojet až k samotné rozhledně. Ta má vlastní oplocení a je zpřístupňována ve shodné době jako in-line park. V blízkosti rozhledny prochází také červená turistická značka z Bělé pod Bezdězem na Bezděz, který tvoří výraznou dominantu okolní krajiny.
5.9. 2016
historie

Rozhledna Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem je součástí volnočasového areálu, který vznikl na území bývalého vojenského prostoru Ralsko-Vrchbělá. Tento prostor, který vznikl r. 1949, nejprve využívala československá a po r. 1968 sovětská armáda. Během jejího působení zde vyrostlo velké ubytovací centrum pro vojáky a jejich rodiny a byl tu vybudován rozsáhlý tankodrom. Po odchodu sovětských vojsk r. 1991 začal celý volně přístupný areál chátrat. Postupně byl rozebírán a demolován. Na území výcvikového prostoru proběhl pyrotechnický průzkum. V jedné jeho části vznikla motokrosová dráha, tři velké fotovoltaické elektrárny, další část areálu chtěl soukromý investor přeměnit v golfové hřiště. Revitalizovat toto celkově zapomenuté území se však r. 2010 rozhodl vlastník areálu, Středočeský kraj. Začátkem r. 2011 představil projekt přeměny tohoto prostoru ve sportovně-rekreační areál, a to v podobě výstavby 3 in-linových tras, zábavní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 27.8. 2016

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bělá pod Bezdězem

Místa v okolí

 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Bezděz
 Valdštejnsko
 Česká brána
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 Radechov
 Kuřívody
 kostel sv. Václava
 Břehyně-Pecopala
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Swamp
 mariánské sousoší
 kostel sv. Vavřince
 Doksy
 Týn
 Klůček
 Vrátenská hora
 Šlapka
 pivovar
 Lobeč
 větrný mlýn
 Myšlín
 Houska
 Skalsko
 Kováň
 Hrdlořezy
 Maníkovice
 Josefův Důl
 evangelický kostel
 Masarykův most
 Zvířetice
 Psí kostel
 kostel sv. Barbory
 poustevna
 evangelický kostel
 Konvalinkový vrch
 Michalovice
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Barbory
 Starý Berštejn
 sloup Matky Boží
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Martina
 Stránka
 dům č.p. 31
 mlýn Valenta
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Rokytovec
 Mimoň
 Mimoň
 mariánský sloup
 Rožátovský mlýn
 Niměřice
 železniční viadukt
 Pokličky
 kaple sv. Barbory
 Mnichovo Hradiště
 Hradišť
 Kosmonosy
 fara
 Křída
 Velké Horky
 kostel sv. Jiří
 Loreta
 kostel sv. Ondřeje
 zvonice
 kaple sv. Prokopa
 Karmel
 divadlo
 Baba
 Jestřebí
 nová radnice
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Neuberk
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Nedamy
 Templ
 Rácov
 starý hřbitov
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Havla
 Kokořín
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Hradsko
 kostel sv. Havla
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 kaple
 Harasov
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 13033
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama