Dřevěná rozhledna (40,7 metru, 680 m n. m.), byla postavena v l. 2012–13 Ing. Karlem Plucarem z Valtínova, arch. návrh vypracovala firma Graf-Holztechnik GmbH. V 50.–80. l. 20. stol. zde stávala dřevěná triangulační věž. V současnosti se jedná o nejvyšší stavbu svého druhu v ČR. Otevřena 1.7.2013.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na rozhlednu a přístupovou cestu.
© Michal Kupsa, 06/2013
Zcela nová rozhledna U Jakuba byla otevřena 1.7.2013 na Havlově hoře u vsi Valtínov, která je místní částí obce Kunžak. Rozhledna poskytuje krásný výhled na oblast České Kanady. Je dobře dostupná z Valtínova, kde jsou dvě záchytná parkoviště a k rozhledně vedou směrovky (turistické značení se připravuje). Z okolních turistických cílů je zajímavý zejména nedaleký a oblíbený skalní útvar "Ďáblova prdel" nebo rybník Zvůle se skvělým koupáním.
Michal Kupsa, 2.7. 2013
historie

Nová dřevěná rozhledna (40,7 m, 680 m n. m.) s železobetonovým základem byla otevřena 1.7.2013 na Havlově hoře u obce Valtínov. Na místě stávala v období 50.–80. let 20. století dřevěná dvoupatrová rozhledna, sloužící vojsku pro mapování terénu a triangulaci. Novou rozhlednu ve tvaru šestibokého hranolu s jehlanovitou střechou nechal postavit na svém pozemku Ing. Karel Plucar z Valtínova s podporou Ministerstva pro místní rozvoj. Architektonický návrh rozhledny vypracovala a její stavbu realizovala rakouská firma Graf-Holztechnik GmbH, která má na svém kontě návrhy a stavbu hned několika rozhleden. Vyhlídková plošina je ve výšce 29,7 m.

E.H. podle http://rozhledny2.webzdarma.cz; http://www.srdceceskekanady.cz; http://rozhledny.kohl.cz, 6.7. 2013

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Valtínov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Český Rudolec
 boží muka
 Olšany
 Vysoký kámen
 kostel sv. Lamberta
 kašna
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Landštejn
 Pomezí
 kaple Panny Marie
 Pfaffenschlag
 židovský hřbitov
 Cizkrajov
 Řečice
 Dolní Bolíkov
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 Dobrohoř
 Cizkrajov
 Offermannův zámek
 Palupín
 hrobka rodu Dalbergů
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 Mutišov
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 Kostelní Vydří
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Terezín
 kaple sv. Kříže
 mariánský sloup
 Jemnická brána
 Dačice
 Maříž
 kostel sv. Vavřince
 mlýn Zahrádky
 radnice
 Dačice
 Dačice
 špitál
 kostel sv. Jáchyma
 židovský hřbitov
 Beistein
 kostel sv. Václava
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 Česká Olešná
 Myslůvka
 Borek
 Košťálkov
 Tůmův vrch
 židovský hřbitov
 kostel sv. Alžběty
 Černíč
 Nová Bystřice
 Vítkův hrádek
 Slavětín
 Bílkov
 Popelín
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 Štamberk
 Radkov
 Lannerův dům
 boží muka
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 radnice
 městské opevnění
 Telč
 Nové Hobzí
 mariánský sloup
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Oslednice
 Šiškův mlýn
 Krokovice
 Pejdlova Rosička
 židovský hřbitov
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
Základní informace místa
ID místa: 11289
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama