Rozhledna na Senecké hoře (506 m n. m.) byla vybudována v letech 2014-2015 z iniciativy městyse Pavlíkov. Stavbu z betonu, dřeva a oceli o výšce 21,6 m projektoval Ing. arch. Eugen Točík. Rozhledna má dva vyhlídkové ochozy a je od května 2015 zdarma přístupná během turistické sezóny.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Senecká hora
© Jiří Špaček, 08/2015
Ves Pavlíkov je prvně připomínána r. 1341 a r. 2007 byl obnoven její historický status městyse. Leží jižně od Rakovníka a prochází jí silnice II/233 do Plzně. Turistům nabízí soukromé muzeum motocyklových veteránů nebo návštěvu Galerie Anderle, která je věnována dílu místního rodáka, výtvarníka Jiřího Anderleho (1936). Západně nad městysem na táhlém, plochém vrcholu Senecké hory byla r. 2015 vybudována rozhledna.
3.9. 2015
historie

Rozhledna na Senecké hoře byla vystavěna z iniciativy městyse Pavlíkov v období srpen 2014 – březen 2015 podle projektu Ing. arch. Eugena Točíka. V plánech byla pro svou podobu nazývána Houba, název se však neujal a oficiálně je zvána rozhledna Pavlíkov nebo Senecká hora. Pro veřejnost byla zpřístupněna dne 2. května 2015. Je to stavba z oceli, dřeva a betonu vysoká celkem 21,6 m. První vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 7,9 m, druhý ochoz je ve výšce 18,5 m. Spodní část rozhledny je vsazena do betonového čtyřbokého komolého jehlanu, na jehož vrcholu se nachází nižší ochoz. Horní část je vybudována z lepeného dřeva s ocelovými prvky. Masivní stavba je přístupná zdarma v rozsahu návštěvních hodin, a to od dubna do října. Investorem stavby byl Městys Pavlíkov. Rozhledna včetně přístupové trasy s šesti vlastivědnými panely stála přes 6 miliónů korun. Projekt se uskutečnil s finanční podporou Regionálního operačního programu…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací městyse Pavlíkov), 3.9. 2015

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Pavlíkov

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Všetaty
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 sokolovna
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 radnice
 Pražská brána
 mariánský sloup
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 Zhoř
 židovský hřbitov
 Senomaty
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hlavačov
 kostel sv. Barbory
 Krakovec
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Hřebečníky
 Velká Buková
 Propadený zámek
 Husův sbor
 Václavy
 Železniční muzeum
 Týřov
 Křivoklát
 Pšovlky
 Chříč
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Gotharda
 Zvíkovec
 pivovar
 Kolešovice
 Hůrky
 Skryjská jezírka
 Louštín
 Francouzský kříž
 Krušovice
 Podmokly
 Trpasličí díra
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Angerbach
 Hasen-Marterl
 Leontýn
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Lom Soseň
 Hamousův statek
 Masarykův most
 Smrk
 Boží kámen u Sosně
 synagoga
 Oráčov
 Jivno
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Floriána
 Strachovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Kohoutov
 židovský hřbitov
 Krašov
 Mackova hora
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Isidora
 Hřešihlavy
 kostel Všech svatých
 stará radnice
 Dub
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 rozhledna Máminka
 Vrbice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Městys Pavlíkov
270 21 Pavlíkov 185
Tel: 313 533 775
http://www.pavlikov.cz
mestys@pavlikov.cz
Základní informace místa
ID místa: 12452
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama