Původně dřevěná rozhledna z roku 1892 zničena v roce 1901 další postavena 1908 a zničena bouří v roce 1921. Poté postavena kamenná rozhedna s chatou, která v roce 1993 vyhořela.
Hlavní obrázek místa
Chata s rozhlednou
© Milena Pekova 05/2004
Autem se sem dá dojet z Jablonce-Rýnovic, kde je u hlavní silnice informační cedule. Z Liberce se jede na Jablonec nad Nisou po Kunratické silnici a těsně před Rýnovicemi je zmíněná odbočka doprava. Pak již jen cca 800m, parkovat lze přímo u chaty ve výšce 593 m n.m.
10.5. 2004
historie

Mezi obcemi Liberec, Proseč nad Nisou a Jablonec nad Nisou leží táhlý kopec nesoucí jméno Prosečský hřbet. Uprostřed tohoto hřbetu se nachází malá chata s restaurací a rozhlednou. Historie staveb na tomto vrcholu sahá do roku 1892 kdy dal Německý horský spolek na tomto místě vystavět dřevěnou, 6m vysokou věž. 25.9.1892 byla slavnostně otevřena, sloužila veřejnosti necelých 9 let, po které ale musela stále bojovat s nepřízní počasí o své přežití. V roce 1901 ji definitivně zničila bouře. Poté nastaly spory, zdali má obnova rozhledny na tomto místě pokračovat, až se Jablonecký horský spolek ujal aktivit a ve spolupráci s architektem Hemmrichem nechal vystavět levnou vyhlídkovou věž. Ta byla sice též dřevěná, ale na rozdíl od své předchůdkyně po celém obvodu krytá. Byla vysoká 12m a při slavnostním otevření, 31.5.1908, zaznamenala nebývalý ohlas a s ním i dostatek financí na její údržbu. Tato věž vydržela jen o 4 roky déle…  číst dále

10.5. 2004

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Jablonec nad Nisou-Proseč nad Nisou

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 Neysseburg
 Císařský kámen
 galerie Belveder
 Trniště
 Hašlerova chata
 kaple Panny Marie
 Petřín
 Liberecká výšina
 vodní nádrž Harcov
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Bramberk
 dům U Dvou sfing
 Severočeské muzeum
 Slovanka
 Královka
 Liberec
 Nisanka
 nová radnice
 Šolcův dům
 synagoga
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Jezdec
 pramen Nisy
 Melzerův pomník
 automobilka Kaipan
 Rašovka
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 Černá Studnice
 Finkův kámen
 kostel sv. Bonifáce
 Nová Louka
 Smržovka
 železniční most
 Kristiánov
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Kopanina
 vodopády Jedlové
 Frýdštejn
 Ještěd
 Fanterova skála
 vodní nádrž Fojtka
 Tanvaldský Špičák
 kostel sv. Mikuláše
 mohyla letců
 kostel sv. Mikuláše
 Malá Skála
 Skalákovna
 rozhledna Špička
 kaple sv. Vavřince
 Vranov-Pantheon
 Holubník
 Haléřova tvrz
 Světlý vrch
 Boučkův statek
 radnice
 Na Čihadle
 Protržená přehrada
 Karlovské bučiny
 Hamrštejn
 Štolpišská silnice
 Arthurův hrad
 Drábovna
 Velký Štolpich
 Sychrov
 Bartošova pec
 Schmittův zámek
 Riedlova vila
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Trojice
 Zbirohy
 Blaschkeho vila
 Riedlova hrobka
 Besedické skály
 Jizera
 Ořešník
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 radnice
 Malý Rohozec
 vodní nádrž Souš
 mariánský sloup
 silniční most
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Skalní hrad
 kostel sv. Kryštofa
 Loupežnická jeskyně
 kamenný most
 Návarov
 horská chata Smědava
 Dolánky
 Návarov
 Čertova zeď
 Albrechtice
 Vysoký
 Paličník
 Curia Vítkov
 vodní elektrárna
 Rašeliniště Jizerky
 Jesenný
 kostel sv. Mikuláše
 Myší skála
 Masarykova vyhlídka
 Semily
Základní informace místa
ID místa: 2395
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama