Dřevěná rozhledna Máminka o výšce 33 m na vrcholu Krušné hory je volně přístupná od června 2015. Trojboký jehlan podle plánů arch. Martina Rajniše má ve výši 21 m okrouhlou vyhlídkovou plošinu, k níž vede 96 schodů. Poskytuje kruhový výhled od Šumavy přes Krušné hory s Klínovcem až k Ještědu.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Máminka
© Jiří Špaček, 07/2015
Rozhledna Máminka je veřejnosti přístupná od června 2015. Byla vybudována na vrcholovém palouku Krušné hory, která nadmořskou výškou 609 m patří k nejvyšším vrcholům Křivoklátské vrchoviny. Na jejím místě stávala v minulosti dřevěná triangulační věž. Krušná hora byla již od keltských dob známa jako naleziště železné rudy. Ještě ve středověku byla dobývána jen povrchově nebo pomocí nehlubokých štol. Zdokonalení techniky těžby v 18. století již umožnilo vybudování fürstenberských železáren v blízkém Novém Jáchymově. Po 2. světové válce byl na Krušné hoře největší hlubinný železnorudný důl na našem území, těžba tu však byla rozhodnutím z r. 1965 jako nerentabilní zastavena a zařízení poté převážně demontováno. Vrchol Krušné hory je nyní přístupný díky nově vyznačeným turistickým trasám, z nichž modrá vede až k rozhledně. Značený přístup začíná v Hudlicích nebo v Novém Jáchymově. Pro motoristy byla vybudována nová výchozí parkoviště při silnici III. třídy, která míří z Hudlic na západ ke Kublovu. Nejvýhodnější je místo zvané podle hájovny Varta poblíž vyústění zmíněné silnice do silnice II/236 vedoucí ze Zdic ke Křivoklátu. Pěší trasa k rozhledně odtud představuje necelé 2 km.
9.8. 2015
historie

Současná rozhledna na Krušné hoře byla budována od listopadu 2014 do června 2015. Vznikla z iniciativy hudlického občana Radka Oliče datované od r. 2005. Ten je také autorem neobvyklého pojmenování. V r. 2005 se totiž zasloužil o vysázení aleje mladých stromků při kublovské silnici a protože šlo o jeho dar otci k narozeninám, ujalo se pro ni pojmenování Tátovka. Když se podařilo realizovat jeho druhou iniciativu, splatil dluh také své matce. Rozhledna Máminka vznikla podle projektu známého architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru za 2,5 miliónu Kč. Je to dřevěná stavba, na níž je kov použit pouze na spojovací a ochranné prvky. Má tvar trojbokého jehlanu o celkové výšce 33 m, na jehož vrcholu je otáčivá větrná korouhev. Okrouhlá vyhlídková plošina se nachází ve výši 21 m. Ke stavbě bylo použito impregnované borovice, jen středové točité schodiště s celkem 96 schody je zhotoveno z dubu. Jeho pozoruhodností je skutečnost, že se…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím textů informačních tabulí na místě), 10.8. 2015

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hudlice

Místa v okolí

 kostel sv. Tomáše
 Leontýn
 Stradonice
 Nižbor
 muzeum Výtopna Zdice
 Dřevíč
 Děd
 Popovice
 Záhorsko
 kaple sv. Blažeje
 Králův Dvůr
 Masarykův most
 Točník
 Propadený zámek
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 kostel sv. Petra
 Jenčov
 Žebrák
 pivovar
 Křivoklát
 Městská hora
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 sladovna
 Tmaň
 Velká Buková
 Kotýz
 Týřov
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 Muzeum Českého krasu
 radnice
 městské opevnění
 Beroun
 Zajíčkův mlýn
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Otmíče
 Klíčavská přehrada
 kostel sv. Mikuláše
 Koněpruské jeskyně
 židovský hřbitov
 Libomyšl
 Suchomasty
 kostel sv. Mikuláše
 Jivno
 Tihava
 kostel sv. Václava
 Tetín
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Ludmily
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Tetín
 kostel Všech svatých
 Hřebečníky
 Lochovice
 Skryjská jezírka
 Řebřík
 skanzen Cyrus
 Lhotka
 Neumětely
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 lom Alkazar
 Třenická hora
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Vysoký vrch
 sloup odsouzenců
 Šemíkův pomník
 Bacín
 Neumětely
 jeskyně Nad Kačákem
 Ostrovecký mlýn
 kaple sv. Anny
 Zálužský hrad
 kaple
 Všetaty
 synagoga
 Všeradice
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Doubravka
 Osov
 Suchý mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Viereckschanze
 Újezdec
 Kyšice
 kaple sv. Floriána
 Unhošť
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 12389
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama