Dřevěná rozhledna Máminka o výšce 33 m na vrcholu Krušné hory je volně přístupná od června 2015. Trojboký jehlan podle plánů arch. Martina Rajniše má ve výši 21 m okrouhlou vyhlídkovou plošinu, k níž vede 96 schodů. Poskytuje kruhový výhled od Šumavy přes Krušné hory s Klínovcem až k Ještědu.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Máminka
© Jiří Špaček, 07/2015
Rozhledna Máminka je veřejnosti přístupná od června 2015. Byla vybudována na vrcholovém palouku Krušné hory, která nadmořskou výškou 609 m patří k nejvyšším vrcholům Křivoklátské vrchoviny. Na jejím místě stávala v minulosti dřevěná triangulační věž. Krušná hora byla již od keltských dob známa jako naleziště železné rudy. Ještě ve středověku byla dobývána jen povrchově nebo pomocí nehlubokých štol. Zdokonalení techniky těžby v 18. století již umožnilo vybudování fürstenberských železáren v blízkém Novém Jáchymově. Po 2. světové válce byl na Krušné hoře největší hlubinný železnorudný důl na našem území, těžba tu však byla rozhodnutím z r. 1965 jako nerentabilní zastavena a zařízení poté převážně demontováno. Vrchol Krušné hory je nyní přístupný díky nově vyznačeným turistickým trasám, z nichž modrá vede až k rozhledně. Značený přístup začíná v Hudlicích nebo v Novém Jáchymově. Pro motoristy byla vybudována nová výchozí parkoviště při silnici III. třídy, která míří z Hudlic na západ ke Kublovu. Nejvýhodnější je místo zvané podle hájovny Varta poblíž vyústění zmíněné silnice do silnice II/236 vedoucí ze Zdic ke Křivoklátu. Pěší trasa k rozhledně odtud představuje necelé 2 km.
9.8. 2015
historie

Současná rozhledna na Krušné hoře byla budována od listopadu 2014 do června 2015. Vznikla z iniciativy hudlického občana Radka Oliče datované od r. 2005. Ten je také autorem neobvyklého pojmenování. V r. 2005 se totiž zasloužil o vysázení aleje mladých stromků při kublovské silnici a protože šlo o jeho dar otci k narozeninám, ujalo se pro ni pojmenování Tátovka. Když se podařilo realizovat jeho druhou iniciativu, splatil dluh také své matce. Rozhledna Máminka vznikla podle projektu známého architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru za 2,5 miliónu Kč. Je to dřevěná stavba, na níž je kov použit pouze na spojovací a ochranné prvky. Má tvar trojbokého jehlanu o celkové výšce 33 m, na jehož vrcholu je otáčivá větrná korouhev. Okrouhlá vyhlídková plošina se nachází ve výši 21 m. Ke stavbě bylo použito impregnované borovice, jen středové točité schodiště s celkem 96 schody je zhotoveno z dubu. Jeho pozoruhodností je skutečnost, že se…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím textů informačních tabulí na místě), 10.8. 2015

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hudlice

Místa v okolí

 kostel sv. Tomáše
 Leontýn
 Stradonice
 Nižbor
 muzeum Výtopna Zdice
 Dřevíč
 Děd
 Popovice
 Záhorsko
 kaple sv. Blažeje
 Králův Dvůr
 Masarykův most
 Propadený zámek
 Točník
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 kostel sv. Petra
 větrný mlýn
 Jenčov
 pivovar
 Žebrák
 Křivoklát
 kostel sv. Rocha
 Městská hora
 kostel sv. Vavřince
 sladovna
 Tmaň
 Velká Buková
 Kotýz
 kostel sv. Jiří
 Týřov
 děkanství
 Muzeum Českého krasu
 Beroun
 radnice
 městské opevnění
 Zajíčkův mlýn
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Klíčavská přehrada
 Otmíče
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Koněpruské jeskyně
 Libomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 Suchomasty
 Jivno
 Tihava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Tetín
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Ludmily
 Lochovice
 kostel Všech svatých
 Tetín
 Hřebečníky
 Lochovice
 Skryjská jezírka
 Řebřík
 skanzen Cyrus
 Lhotka
 Neumětely
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Třenická hora
 synagoga
 lom Alkazar
 kostel sv. Martina
 Vysoký vrch
 sloup odsouzenců
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 Bacín
 jeskyně Nad Kačákem
 kaple sv. Anny
 Ostrovecký mlýn
 Zálužský hrad
 kaple
 Všetaty
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Všeradice
 Zbiroh
 Doubravka
 Osov
 Suchý mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Viereckschanze
 Újezdec
 Kyšice
 kaple sv. Floriána
 Unhošť
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 12389
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama