Telekomunikační ocelový stožár o výšce 40 m na Janovském vrchu slouží od prosince 2013 jako volně přístupná rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 30 m. Poskytuje výhled do Saska, na Českosaské Švýcarsko a Děčínský Sněžník, příp. na Lužické hory až k Ještědu.
Hlavní obrázek místa
podzimní
© Jana Fejfarová, 11/2016
Obec Janov byla založena ve 14. století a rozprostírá se na skalní plošině nad údolím řeky Kamenice a Janovského potoka. Dnes má asi 350 obyvatel. Na východním okraji obce se nachází návrší zvané Janovský vrch (347 m n. m.), na němž byl r. 2013 postaven telekomunikační stožár s rozhlednou. Stožár je vysoký 40 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výši 30 metrů. Rozhledna je volně přístupná. Vedou k ní turistické značky zelená a žlutá, které přicházejí různými trasami z Hřenska. Rozhledna se nachází v blízkosti obecního úřadu a golfového hřiště. Poskytuje daleký výhled do Saska, např. na Königstein, a dále na Lužické hory, Českosaské Švýcarsko a Děčínský Sněžník, příp. až k Ještědu.
Jana Fejfarová, 13.11. 2016
historie

Další z celé řady typizovaných konstrukcí mobilních operátorů, která slouží zároveň jako turistická rozhledna, se tyčí od konce roku 2013 v obci Janov nedaleko Hřenska. Věž byla vztyčena kvůli špatnému pokrytí mobilním signálem na území Janova a dalších přilehlých obcí. O zlepšení signálu se místní radnice snažila více než deset let. Její snahou bylo zároveň se stavbu vysílače nabídnout návštěvníkům obce také turistické lákadlo. Samotná věž byla postavena na podzim roku 2013 a nese zařízení tří mobilních operátorů. Ke zpřístupnění vyhlídkového ochozu turistům došlo v úterý 17. prosince 2013, k slavnostnímu otevření pak v sobotu 26. dubna 2014. Provoz vyhlídky zajišťuje místní společnost Nord Bohemia Golf, s.r.o. Rozhledna je trvale volně přístupná, uzavírá se pouze ve dnech, kdy teplota poklesne pod -10° C.

Jana Fejfarová (zdroj: web obce), 13.11. 2016

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Janov

Místa v okolí

 Janov
 skalní kaplička
 Arnoltice
 Suchá Kamenice
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Růženka
 evangelický kostel
 Růžová
 Belveder
 Bynovec
 socha sv. Vojtěcha
 Růžovský vrch
 Winterstein
 Dolský mlýn
 Frienstein
 Šauenštejn
 Neuer Wildenstein
 kostel sv. Václava
 skalní kaple
 Sokolí vrch
 vila Waldstein
 větrný mlýn
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 bývalá radnice
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Tyršův most
 Děčín
 Pastýřská stěna
 řetězová lávka
 ZOO Děčín
 železniční most
 Staroměstský most
 Niedermühle
 Podmokly
 synagoga
 Na Tokáni
 Trpasličí jeskyně
 hlavní nádraží
 evangelický kostel
 Podmokly
 Weifberg
 Rynartice
 ovčí můstek
 kostel sv. Martina
 Markvartice
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Tanečnice
 Bynov
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 akvadukt
 Bratrský oltář
 Česká Kamenice
 Velký Chlum
 kostel sv. Anny
 Brtnický hrádek
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Mikuláše
 nová radnice
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Studenec
 Ploučnická vyhlídka
 Jeskyně víl
 Kamenice
 Vlčí Hrádek
 Šternberk
 Kyjovský hrad
 Zlatý vrch
 Fredevald
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Lilienstein
 Ostrý
 evangelický kostel
 křížová cesta
 Dlouhý Důl – VPZ
 Jílové
 Vlčí hora
 Velká Bukovina
 Altrathen
 Neurathen
 Bastei
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Volfartice
Základní informace místa
ID místa: 13206
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama