Telekomunikační ocelový stožár o výšce 40 m na Janovském vrchu slouží od prosince 2013 jako volně přístupná rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 30 m. Poskytuje výhled do Saska, na Českosaské Švýcarsko a Děčínský Sněžník, příp. na Lužické hory až k Ještědu.
Hlavní obrázek místa
podzimní
© Jana Fejfarová, 11/2016
Obec Janov byla založena ve 14. století a rozprostírá se na skalní plošině nad údolím řeky Kamenice a Janovského potoka. Dnes má asi 350 obyvatel. Na východním okraji obce se nachází návrší zvané Janovský vrch (347 m n. m.), na němž byl r. 2013 postaven telekomunikační stožár s rozhlednou. Stožár je vysoký 40 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výši 30 metrů. Rozhledna je volně přístupná. Vedou k ní turistické značky zelená a žlutá, které přicházejí různými trasami z Hřenska. Rozhledna se nachází v blízkosti obecního úřadu a golfového hřiště. Poskytuje daleký výhled do Saska, např. na Königstein, a dále na Lužické hory, Českosaské Švýcarsko a Děčínský Sněžník, příp. až k Ještědu.
Jana Fejfarová, 13.11. 2016
historie

Další z celé řady typizovaných konstrukcí mobilních operátorů, která slouží zároveň jako turistická rozhledna, se tyčí od konce roku 2013 v obci Janov nedaleko Hřenska. Věž byla vztyčena kvůli špatnému pokrytí mobilním signálem na území Janova a dalších přilehlých obcí. O zlepšení signálu se místní radnice snažila více než deset let. Její snahou bylo zároveň se stavbu vysílače nabídnout návštěvníkům obce také turistické lákadlo. Samotná věž byla postavena na podzim roku 2013 a nese zařízení tří mobilních operátorů. Ke zpřístupnění vyhlídkového ochozu turistům došlo v úterý 17. prosince 2013, k slavnostnímu otevření pak v sobotu 26. dubna 2014. Provoz vyhlídky zajišťuje místní společnost Nord Bohemia Golf, s.r.o. Rozhledna je trvale volně přístupná, uzavírá se pouze ve dnech, kdy teplota poklesne pod -10° C.

Jana Fejfarová (zdroj: web obce), 13.11. 2016

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Janov

Místa v okolí

 Arnoltice
 Suchá Kamenice
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Pastevní vrch
 evangelický kostel
 Růžová
 Belveder
 Bynovec
 Růžovský vrch
 Winterstein
 Dolský mlýn
 Frienstein
 Šauenštejn
 Neuer Wildenstein
 kostel sv. Václava
 skalní kaple
 Sokolí vrch
 větrný mlýn
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 Falkenštejn
 bývalá radnice
 Mariina vyhlídka
 Tyršův most
 Děčín
 Pastýřská stěna
 řetězová lávka
 ZOO Děčín
 železniční most
 Staroměstský most
 Niedermühle
 Podmokly
 synagoga
 Na Tokáni
 Trpasličí jeskyně
 hlavní nádraží
 evangelický kostel
 Podmokly
 Weifberg
 Rynartice
 ovčí můstek
 kostel sv. Martina
 Markvartice
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Tanečnice
 Bynov
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 akvadukt
 Bratrský oltář
 Česká Kamenice
 Velký Chlum
 kostel sv. Anny
 Brtnický hrádek
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Mikuláše
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 evangelický kostel
 Studenec
 Ploučnická vyhlídka
 Jeskyně víl
 Kamenice
 Vlčí Hrádek
 Kyjovský hrad
 Šternberk
 Zlatý vrch
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Lilienstein
 Ostrý
 evangelický kostel
 křížová cesta
 Dlouhý Důl – VPZ
 Jílové
 Vlčí hora
 Velká Bukovina
 Altrathen
 Neurathen
 Bastei
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Volfartice
Základní informace místa
ID místa: 13206
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama