Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu

rozhledna císaře Františka Josefa, Jahnova, Hláska
Rozhledna na hřbetu kopce nad náměstím někdejšího horního města v Krušných horách. Postavena r. 1902, upravena po r. 1918. Nepodařená oprava v 80. letech 20. stol. napravena v letech 2001–2002 včetně vybudování doprovodných prostor.
Hlavní obrázek místa
Hora Svaté Kateřiny - Růžový vrch
© Václav Hodek 04/2004
Rozhlednu v podobě kamenné horské věže najdete na Růžovém vrchu (729 m n.m.) východně od horní části města Hora Svaté Kateřiny. Horské město leží přímo na hranicích s německým Saskem a v okolí naleznete řadu turistických a cykloturistických stezek. Příjezd nejlépe z Litvínova přes Horní Jiřetín a Novou Ves v Horách nebo z Jirkova u Chomutova přes Boleboř a Malý Háj. Autem lze dojet až na malé parkoviště, odbočkou vlevo z hlavní cesty na náměstí, pod rozhlednu k vedle stojící turistické ubytovně Koliba. Rozhledna Hláska, dominanta vrcholu a města, je 16 m vysoká a byť existuje údaj o 87 schodech, já napočítal poctivých 79 (to je tím, že 8 schodů je před vchodem). Prosklená vyhlídková plošina na vrcholu je zastřešena a kruhový výhled vám nabídne pohled na kateřinské údolí, do Saska, na vrchol Loučné, Strážného, Jeřabiny a Ahornbergu, Medvědí skály a v dálce i vrchol Milešovky v Českém středohoří. V dubnu 2004 byla u vstupu rozhledny instalována výstava fotografií s tématikou přírody. Na rozhledně je umístěna web kamera, která přenáší aktuální záběry okolí, přístupná na adrese http://www.horasvatekateriny.cz/kamera.html.
11.4. 2004
historie

Stavba rozhledny císaře Františka Josefa trvala dva roky a slavnostně zpřístupněna byla 17. srpna 1902 spolu s velkou výletní restaurací. O stavbu se zasloužil místní okrašlovací spolek, aby pomohl podpoře tehdy se rozvíjející turistiky a přivedl do horského města výletníky. Po roce 1918 byla přejmenována na Jahnovu (podle průkopníka německé tělovýchovy a sportu Friedricha Ludwiga Jahna) a na vyhlídkové plošině byla dostavena prosklená dřevěná nástavba. V 80. letech minulého století byla nástavba zrušena při celkové opravě, následně byla rozhledna pro špatný stav, především schodiště, dlouhodobě nepřístupná. V roce 2001 došlo k zahájení opravy původní konstrukce a instalována byla stylová dřevěná nástavba. Dne 22. června 2002 došlo k slavnostnímu vysvěcení a zpřístupnění veřejnosti. Okolo paty věže byla zbudována dřevěná přístavba sloužící i jako výstavní prostory.

11.4. 2004

Ústecký kraj,

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Eduardova skála
 Dřevařský rybník
 Lniště
 hrad u Brandova
 Nový Žeberk
 Jeřabina
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Jezerka
 Skalní okno
 Starý Žeberk
 Jezeří
 kaple
 Černý rybník
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Janov
 milník
 Červený Hrádek
 Najštejn
 smírčí kříž
 Rieckenova vila
 synagoga
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Blatno
 Litvínov
 Lichtenwald
 Sirné lázně
 nová radnice
 Střelnice
 socha Herkula
 smírčí kříž
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Dieterova štola
 Loučná
 Hausberk
 Georgensdorf
 Bergrutsch
 Fláje
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 Kolektivní dům
 Kamencové jezero
 kamenný kříž
 Matylda
 Vlčí hora
 kostel sv. Barbory
 Maják
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Most
 Ressl
 železniční most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 Šibeník
Kontaktní informace
Město Hora Svaté Kateřiny
Dlouhá 261
435 46 Hora Svaté Kateřiny
Tel: +420 731 871 920
podatelna@horasvatekateriny.cz
Základní informace místa
ID místa: 2361
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama