Zachovalá věž sloužící od roku 1810 jako rozhledna. V roce 1845 byla zvýšena na 45 metrů a změněna v nynější podobu.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 06/2013
Od pradávna stávala na vrchu Zďáru u Chudenic starobylá - později nově přestavěná kaplička svatého Wolfganga. Pověst vypráví, že když se vracel řezenský biskup Wolfgang z Prhy kde na přání knížete Boleslava II. vysvětil v r. 973 prvního českého biskupa Dětmara, přenocoval tu v jeskyňce pod skalou. Nedaleko byla studánka s léčivou vodou, ke které přicházeli poutníci zblízka i zdaleka. V letech 1722 - 1725 postavil zde František Josef Černín podle plánu černínského architekta Maamiliána Kaňky velký poutní kostel, který byl však za císaře Josefa II. v roce 1782 zrušen. Kostel chátral a byl v roce 1810 zbořen až na věž, která počala sloužit jako rozhledna lidově zvaná Bolfánek. V roce 1845 byla rozhledna původně s cibulovitou věží zvýšena na 45 metrů a věž změněna v nynější podobu, připomínající klatovskou černou věž. Práce provedl tesařský mistr Jan Kubát z Pušperka.
Z informativního textu rozhledny, 28.5. 2002
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Chudenice

Místa v okolí

 Lázeň
 U Žižků
 Chocomyšl
 Pušperk
 Zichov
 kostel sv. Markéty
 Ruchomperk
 Křenice
 Ježovy
 Drslavice
 Netřeby
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Dolany
 Kanice
 Květkovice
 Komošín
 Svrčovec
 Úsilov
 Tupadly
 Ptenín
 Tupadelské skály
 Kokšín
 Nový Herštejn
 Koryta
 vyhlídková plošina
 Lštění
 Švihov
 Sohostov
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 Štěpánovice
 Koráb
 Příkopy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Osvračín
 Bezděkov
 židovský hřbitov
 Osvračín
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 Červené Poříčí
 Markéta
 Roupov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lacembok
 Rýzmberk
 Merklín
 Chotiměř
 kostel sv. Michala
 Dobrá Voda
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Přívozec
 Lomec
 Veselí
 Běhařov
 Nahošice
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Blížejov
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Prokopa
 Luby
 Předslav
 židovský hřbitov
 štola Loreta
 Loreta
 Týnec
 Sobětice
 kaple sv. Felixe
 Puclice
 sýpka
 Lužany
 Klenová
 Skočice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Šibeniční vrch
 Lomeček
 Újezdec
 Kouskova Lhota
 Příchovice
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Skála
 Srbice
 Mochtín
 Bukovec
 Nový Čestín
 židovský hřbitov
 Těšetiny
Kontaktní informace
Městys Chudenice
Rozhledna Bolfánek
Tel: 606 859 345, 376 398 211
http://sumavanet.cz/chudenice
ouchudenice@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 883
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama