Dřevěná rozhledna s kovovými prvky z roku 2015 v nadmořské výšce 451 m, vystavěná podle plánů Ing. Antonína Olšiny a Ing. Martina Nováka za 9 měsíců. K rozhledně vede nová modře značená turistická cesta.
Hlavní obrázek místa
© Jan Novotný, 07/2016
Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" v nadmořské výšce 451 m n .m. asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Vyhlídková plošina se nachází 24 m nad okolním terénem a vede na ni 130 roštových schodů. Z plošiny se vám naskytne pohled na celé město i jeho okolí - na jihovýchodě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem spatříte vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží vrch Jordán a obec Chabeřice. Na vrcholu si též můžete pustit "klikotoč" a dozvědět se o jmenovaných vrších více. Výhledem se můžete kochat v kteroukoli dobu - rozhledna je zdarma volně přístupná po celý rok. Pokud pojedete autem, parkoviště je u nového hřbitova, asi 1 km od rozhledny. Známku s rozhlednou můžete získat v infocentru. Rozhledna byla vystavěna v období říjen 2014–červen 2015. Její celková výška je 27,4 m. Pod rozhlednou je altánek s možností občerstvení a dřevěná socha babky. Původní záměr vystavět v blízkém okolí Zruče nad Sázavou turistickou rozhlednu spadá zhruba do roku 2008, kdy došlo po větrné kalamitě k odtěžení porostu v lokalitě Mezi cestami (cca 2 km severně od města). Díky tomu se odtud otevřely poměrné rozsáhlé výhledy do okolí města. Stavbě rozhledny kromě tohoto pomohla rovněž snaha vedení města podpořit rozvoj cestovního ruchu. V roce 2011 byl osloven zkušený projektant rozhleden Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který společně s Ing. Martinem Novákem připravil plán 27 m vysoké dřevěné šestiboké stavby s ocelovými prvky a s krytým ochozem. Následovala úspěšná žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ve výši 85% nákladů) a posléze samotná výstavba rozhledny firmou Teplotechna Ostrava, a.s. Celkové realizační náklady na vybudování rozhledny a nové…  číst dále
JC, 4.1. 2018
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Zruč nad Sázavou

Místa v okolí

 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Horka II
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 Černýš
 Soutice
 Losiny
 pivovar
 Čestín
 Kácov
 kostel sv. Jiří
 lesní pramen
 kostel sv. Martina
 Vlastějovice
 Morány
 most u Borovska
 Kácov
 Borovsko
 Borovsko
 Petrovice II
 Kounice
 Ostrov
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Trhový Štěpánov
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 židovský hřbitov
 Pelíškův most
 Otryby
 vodní mlýn a pila
 železniční most
 kostel sv. Václava
 studánka sv. Anny
 Bohdanka
 Psáře
 Otryby
 Bělá
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Dolní Kralovice
 kostel sv. Anny
 Kalamajka
 Horní Kralovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Hněvkovice
 kostel sv. Anny
 Huť Jakub
 Chřenovice
 Březina
 kostnice
 Alberovice
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 Bohumilice
 kaple sv. Antonína
 Bolina
 Lacembok
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Rataje nad Sázavou
 Český Šternberk
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Křivsoudov
 Červené Janovice
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 Thunovský letohrádek
 židovský hřbitov
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Přítoky
 kostel sv. Kateřiny
 Podblanická galerie
 Vlašim
 Talmberk
 Vraník
 kostel sv. Ondřeje
 Vranické vodopády
 Sion
 židovský hřbitov
 Březová
 Pravonín
 Machlov
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Lomec
 Nelechov
 Úmonín
 Třebonín
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Čertova brázda
 Nová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 13742
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama