Dřevěná rozhledna s kovovými prvky z roku 2015 v nadmořské výšce 451 m, vystavěná podle plánů Ing. Antonína Olšiny a Ing. Martina Nováka za 9 měsíců. K rozhledně vede nová modře značená turistická cesta.
Hlavní obrázek místa
© Jan Novotný, 07/2016
Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" v nadmořské výšce 451 m n .m. asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Vyhlídková plošina se nachází 24 m nad okolním terénem a vede na ni 130 roštových schodů. Z plošiny se vám naskytne pohled na celé město i jeho okolí - na jihovýchodě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem spatříte vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží vrch Jordán a obec Chabeřice. Na vrcholu si též můžete pustit "klikotoč" a dozvědět se o jmenovaných vrších více. Výhledem se můžete kochat v kteroukoli dobu - rozhledna je zdarma volně přístupná po celý rok. Pokud pojedete autem, parkoviště je u nového hřbitova, asi 1 km od rozhledny. Známku s rozhlednou můžete získat v infocentru. Rozhledna byla vystavěna v období říjen 2014–červen 2015. Její celková výška je 27,4 m. Pod rozhlednou je altánek s možností občerstvení a dřevěná socha babky. Původní záměr vystavět v blízkém okolí Zruče nad Sázavou turistickou rozhlednu spadá zhruba do roku 2008, kdy došlo po větrné kalamitě k odtěžení porostu v lokalitě Mezi cestami (cca 2 km severně od města). Díky tomu se odtud otevřely poměrné rozsáhlé výhledy do okolí města. Stavbě rozhledny kromě tohoto pomohla rovněž snaha vedení města podpořit rozvoj cestovního ruchu. V roce 2011 byl osloven zkušený projektant rozhleden Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který společně s Ing. Martinem Novákem připravil plán 27 m vysoké dřevěné šestiboké stavby s ocelovými prvky a s krytým ochozem. Následovala úspěšná žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ve výši 85% nákladů) a posléze samotná výstavba rozhledny firmou Teplotechna Ostrava, a.s. Celkové realizační náklady na vybudování rozhledny a nové…  číst dále
JC, 4.1. 2018
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Zruč nad Sázavou

Místa v okolí

 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Horka II
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 Černýš
 Soutice
 Losiny
 pivovar
 Čestín
 Kácov
 kostel sv. Jiří
 lesní pramen
 kostel sv. Martina
 Vlastějovice
 Morány
 most u Borovska
 Kácov
 Petrovice II
 Borovsko
 Borovsko
 Kounice
 Ostrov
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Trhový Štěpánov
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 židovský hřbitov
 Pelíškův most
 Otryby
 vodní mlýn a pila
 železniční most
 kostel sv. Václava
 studánka sv. Anny
 Bohdanka
 Psáře
 Bělá
 Otryby
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Dolní Kralovice
 kostel sv. Anny
 Horní Kralovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Hněvkovice
 kostel sv. Anny
 Huť Jakub
 Chřenovice
 Březina
 kostnice
 Alberovice
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 Bohumilice
 kaple sv. Antonína
 Bolina
 Lacembok
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Rataje nad Sázavou
 Český Šternberk
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Křivsoudov
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 Červené Janovice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 Thunovský letohrádek
 židovský hřbitov
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Podblanická galerie
 Přítoky
 Vlašim
 Talmberk
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 židovský hřbitov
 Pravonín
 Machlov
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Lomec
 Nelechov
 Úmonín
 Třebonín
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Čertova brázda
 Nová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 13742
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama