Dřevěná rozhledna s kovovými prvky z roku 2015 v nadmořské výšce 451 m, vystavěná podle plánů Ing. Antonína Olšiny a Ing. Martina Nováka za 9 měsíců. K rozhledně vede nová modře značená turistická cesta.
Hlavní obrázek místa
© Jan Novotný, 07/2016
Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" v nadmořské výšce 451 m n .m. asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Vyhlídková plošina se nachází 24 m nad okolním terénem a vede na ni 130 roštových schodů. Z plošiny se vám naskytne pohled na celé město i jeho okolí - na jihovýchodě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem spatříte vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží vrch Jordán a obec Chabeřice. Na vrcholu si též můžete pustit "klikotoč" a dozvědět se o jmenovaných vrších více. Výhledem se můžete kochat v kteroukoli dobu - rozhledna je zdarma volně přístupná po celý rok. Pokud pojedete autem, parkoviště je u nového hřbitova, asi 1 km od rozhledny. Známku s rozhlednou můžete získat v infocentru. Rozhledna byla vystavěna v období říjen 2014–červen 2015. Její celková výška je 27,4 m. Pod rozhlednou je altánek s možností občerstvení a dřevěná socha babky. Původní záměr vystavět v blízkém okolí Zruče nad Sázavou turistickou rozhlednu spadá zhruba do roku 2008, kdy došlo po větrné kalamitě k odtěžení porostu v lokalitě Mezi cestami (cca 2 km severně od města). Díky tomu se odtud otevřely poměrné rozsáhlé výhledy do okolí města. Stavbě rozhledny kromě tohoto pomohla rovněž snaha vedení města podpořit rozvoj cestovního ruchu. V roce 2011 byl osloven zkušený projektant rozhleden Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který společně s Ing. Martinem Novákem připravil plán 27 m vysoké dřevěné šestiboké stavby s ocelovými prvky a s krytým ochozem. Následovala úspěšná žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ve výši 85% nákladů) a posléze samotná výstavba rozhledny firmou Teplotechna Ostrava, a.s. Celkové realizační náklady na vybudování rozhledny a nové…  číst dále
JC, 4.1. 2018

Komentáře

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Zruč nad Sázavou

Místa v okolí

 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Horka II
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 Černýš
 Soutice
 Losiny
 pivovar
 Čestín
 Kácov
 kostel sv. Jiří
 lesní pramen
 Vlastějovice
 kostel sv. Martina
 Morány
 most u Borovska
 Kácov
 Borovsko
 Borovsko
 Petrovice II
 Kounice
 Ostrov
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Trhový Štěpánov
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 židovský hřbitov
 Pelíškův most
 Otryby
 vodní mlýn a pila
 železniční most
 kostel sv. Václava
 studánka sv. Anny
 Bohdanka
 Psáře
 Otryby
 Bělá
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Dolní Kralovice
 kostel sv. Anny
 Kalamajka
 Horní Kralovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Hněvkovice
 kostel sv. Anny
 Huť Jakub
 Chřenovice
 Březina
 kostnice
 Alberovice
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 Bohumilice
 Bolina
 kaple sv. Antonína
 Lacembok
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Rataje nad Sázavou
 Český Šternberk
 Pirkštejn
 Křivsoudov
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Prokopa
 Červené Janovice
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 Thunovský letohrádek
 Čechtice
 židovský hřbitov
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Přítoky
 kostel sv. Kateřiny
 Podblanická galerie
 Vlašim
 Talmberk
 Vraník
 kostel sv. Ondřeje
 Vranické vodopády
 Sion
 židovský hřbitov
 Březová
 Pravonín
 Machlov
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Lomec
 Nelechov
 Úmonín
 Třebonín
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Čertova brázda
 Nová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 13742
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama