Dřevěná rozhledna s kovovými prvky z roku 2015 v nadmořské výšce 451 m, vystavěná podle plánů Ing. Antonína Olšiny a Ing. Martina Nováka za 9 měsíců. K rozhledně vede nová modře značená turistická cesta.
Hlavní obrázek místa
© Jan Novotný, 07/2016
Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" v nadmořské výšce 451 m n .m. asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Vyhlídková plošina se nachází 24 m nad okolním terénem a vede na ni 130 roštových schodů. Z plošiny se vám naskytne pohled na celé město i jeho okolí - na jihovýchodě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem spatříte vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží vrch Jordán a obec Chabeřice. Na vrcholu si též můžete pustit "klikotoč" a dozvědět se o jmenovaných vrších více. Výhledem se můžete kochat v kteroukoli dobu - rozhledna je zdarma volně přístupná po celý rok. Pokud pojedete autem, parkoviště je u nového hřbitova, asi 1 km od rozhledny. Známku s rozhlednou můžete získat v infocentru. Rozhledna byla vystavěna v období říjen 2014–červen 2015. Její celková výška je 27,4 m. Pod rozhlednou je altánek s možností občerstvení a dřevěná socha babky. Původní záměr vystavět v blízkém okolí Zruče nad Sázavou turistickou rozhlednu spadá zhruba do roku 2008, kdy došlo po větrné kalamitě k odtěžení porostu v lokalitě Mezi cestami (cca 2 km severně od města). Díky tomu se odtud otevřely poměrné rozsáhlé výhledy do okolí města. Stavbě rozhledny kromě tohoto pomohla rovněž snaha vedení města podpořit rozvoj cestovního ruchu. V roce 2011 byl osloven zkušený projektant rozhleden Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který společně s Ing. Martinem Novákem připravil plán 27 m vysoké dřevěné šestiboké stavby s ocelovými prvky a s krytým ochozem. Následovala úspěšná žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ve výši 85% nákladů) a posléze samotná výstavba rozhledny firmou Teplotechna Ostrava, a.s. Celkové realizační náklady na vybudování rozhledny a nové…  číst dále
JC, 4.1. 2018

Komentáře

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Zruč nad Sázavou

Místa v okolí

 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Horka II
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 Černýš
 Soutice
 Losiny
 pivovar
 Čestín
 Kácov
 kostel sv. Jiří
 lesní pramen
 kostel sv. Martina
 Vlastějovice
 Morány
 most u Borovska
 Kácov
 Petrovice II
 Borovsko
 Borovsko
 Kounice
 Ostrov
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Trhový Štěpánov
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 židovský hřbitov
 Pelíškův most
 Otryby
 vodní mlýn a pila
 železniční most
 kostel sv. Václava
 studánka sv. Anny
 Bohdanka
 Psáře
 Bělá
 Otryby
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Dolní Kralovice
 kostel sv. Anny
 Kalamajka
 Horní Kralovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Hněvkovice
 kostel sv. Anny
 Huť Jakub
 Chřenovice
 Březina
 kostnice
 Alberovice
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 Bohumilice
 kaple sv. Antonína
 Bolina
 Lacembok
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Rataje nad Sázavou
 Český Šternberk
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Křivsoudov
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 Červené Janovice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 Thunovský letohrádek
 židovský hřbitov
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Podblanická galerie
 Přítoky
 Vlašim
 Talmberk
 Vraník
 kostel sv. Ondřeje
 Vranické vodopády
 Sion
 židovský hřbitov
 Březová
 Pravonín
 Machlov
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Lomec
 Nelechov
 Úmonín
 Třebonín
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Čertova brázda
 Nová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 13742
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama