Dřevěná rozhledna s kovovými prvky z roku 2015 v nadmořské výšce 451 m, vystavěná podle plánů Ing. Antonína Olšiny a Ing. Martina Nováka za 9 měsíců. K rozhledně vede nová modře značená turistická cesta.
Hlavní obrázek místa
© Jan Novotný, 07/2016
Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" v nadmořské výšce 451 m n .m. asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Vyhlídková plošina se nachází 24 m nad okolním terénem a vede na ni 130 roštových schodů. Z plošiny se vám naskytne pohled na celé město i jeho okolí - na jihovýchodě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem spatříte vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží vrch Jordán a obec Chabeřice. Na vrcholu si též můžete pustit "klikotoč" a dozvědět se o jmenovaných vrších více. Výhledem se můžete kochat v kteroukoli dobu - rozhledna je zdarma volně přístupná po celý rok. Pokud pojedete autem, parkoviště je u nového hřbitova, asi 1 km od rozhledny. Známku s rozhlednou můžete získat v infocentru. Rozhledna byla vystavěna v období říjen 2014–červen 2015. Její celková výška je 27,4 m. Pod rozhlednou je altánek s možností občerstvení a dřevěná socha babky. Původní záměr vystavět v blízkém okolí Zruče nad Sázavou turistickou rozhlednu spadá zhruba do roku 2008, kdy došlo po větrné kalamitě k odtěžení porostu v lokalitě Mezi cestami (cca 2 km severně od města). Díky tomu se odtud otevřely poměrné rozsáhlé výhledy do okolí města. Stavbě rozhledny kromě tohoto pomohla rovněž snaha vedení města podpořit rozvoj cestovního ruchu. V roce 2011 byl osloven zkušený projektant rozhleden Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který společně s Ing. Martinem Novákem připravil plán 27 m vysoké dřevěné šestiboké stavby s ocelovými prvky a s krytým ochozem. Následovala úspěšná žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ve výši 85% nákladů) a posléze samotná výstavba rozhledny firmou Teplotechna Ostrava, a.s. Celkové realizační náklady na vybudování rozhledny a nové…  číst dále
JC, 4.1. 2018
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Zruč nad Sázavou

Místa v okolí

 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Horka II
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 Černýš
 Soutice
 Losiny
 pivovar
 Čestín
 Kácov
 kostel sv. Jiří
 lesní pramen
 kostel sv. Martina
 Vlastějovice
 Morány
 most u Borovska
 Kácov
 Petrovice II
 Borovsko
 Borovsko
 Kounice
 Ostrov
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Trhový Štěpánov
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 židovský hřbitov
 Pelíškův most
 Otryby
 vodní mlýn a pila
 železniční most
 kostel sv. Václava
 studánka sv. Anny
 Bohdanka
 Psáře
 Bělá
 Otryby
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Dolní Kralovice
 kostel sv. Anny
 Horní Kralovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Hněvkovice
 kostel sv. Anny
 Huť Jakub
 Chřenovice
 Březina
 kostnice
 Alberovice
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 Bohumilice
 kaple sv. Antonína
 Bolina
 Lacembok
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Rataje nad Sázavou
 Český Šternberk
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Křivsoudov
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 Červené Janovice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 Thunovský letohrádek
 židovský hřbitov
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Podblanická galerie
 Přítoky
 Vlašim
 Talmberk
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 židovský hřbitov
 Pravonín
 Machlov
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Lomec
 Nelechov
 Úmonín
 Třebonín
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Čertova brázda
 Nová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 13742
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama