Hlásku nechal na přelomu 19. a 20. století vystavět František Josef kníže z Auerspergu kvůli lepšímu výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Po 2. světové válce byla obora zrušena, a hláska se změnila ve zříceninu. Nyní je věž s kamennou podezdívkou do výše 5 m a horní dřevěnou nadstavbou opravena.
Hlavní obrázek místa
Věž od severozápadu
© Jiří Cukr, 08/2014
Věž s kamennou podezdívkou do výše 5 m a horní dřevěnou nadstavbou. Uvnitř věže je soustružený trám, na který jsou přichyceny schodnice. Věž se nachází na vrchu Chlum nedaleko známé restaurace Monako. V okolí věže jsou vzrostlé staré duby, které místu dodávají poklidnou atmosféru. Pro návštěvníky je na místě ohniště a krytý stůl s lavicemi. I když z místa díky vzrostlé vegetaci není široký výhled, stojí toto místo za návštěvu díky jeho neopakovatelné atmosféře. Věž nechal na přelomu 19. a 20. století kvůli lepšímu výhledu v tehdejší myslivecké oboře vystavět František Josef kníže z Auerspergu. Po 2. světové válce byla obora zrušena a hláska se změnila ve zříceninu. Hláska byla v roce 2013 celkově opravena a přilehlé okolí citlivě rekultivováno. Na místo vede zelená turistická značka od Monaka nebo z Kočičího hrádku, která dále pokračuje ke zřícenině hradu Rabštejnek.
JC, 19.1. 2014
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Slatiňany

Místa v okolí

 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 Bára
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Rabštejnek
 Lukavice
 Strádov
 Stolany
 Hrádek u Nasavrk
 Kočičí hrádek
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 evangelický sbor
 kostel sv. Jiří
 Kozojedy
 Žumberk
 Boiika
 kostel sv. Marka
 Nasavrky
 kostel sv. Víta
 kříž
 Topol
 Nabočany
 Rozpakov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Úhřetice
 zvonice
 Heřmanův Městec
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rohozná
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Klešice
 Přestavlky
 Chrast
 Husův sbor
 Mrdice
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Jiří
 Ležáky
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kostel sv. Markéty
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Havla opata
 Nemošice
 Bořice
 Lipka
 Vildštejn
 Oheb
 Šimkův mlýn
 krematorium
 židovský hřbitov
 Trhová Kamenice
 Barborka
 Veselá
 kostel sv. Jiljí
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Seč I
 Zámeček
 Klokočov
 kaple sv. Anny
 Březovice
 kostel Všech svatých
 Svobodné Hamry
 Staré Čívice
 Hoješín
 Svobodné Hamry
 Staré Čívice
 městské opevnění
 Zelená brána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Pardubice
 Lichnice
 Svojšice
 Slepotice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Chroustovice
 kostel sv. Václava
 Běstvina
 Krchleby
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Maleč
 Lepějovice
 Valy u Přelouče
 Štěpánov
Základní informace místa
ID místa: 11561
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama