Rozhledna (37 m, 1314 m.n.m.) je jedinou zachovanou částí původního přísně tajného vojenského objektu, postaveného v 60. letech 20. stol. v nepřístupném vojenském prostoru. Po r. 1989 byly okolní vojenské stavby zbourány a věž správou NP Šumava upravena na rozhlednu. R. 1998 zpřístupněna veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Poledník
28.10.2004
© Méďa Béďa 10/2004
V místě malá galerie, informační centrum NP a občerstvení. Výhled na celou Šumavu a za dobrého počasí na Alpy. Nejlepší přístup z obce Prášily nebo ze Srní.Veřejnosti zpřístupněna po odstranění všech ostatních vojenských objektů v roce 1998.
17.4. 2004
turistické

Nejlepší přístup z obce Prášily nebo ze Srní.V místě malá galerie, informační centrum NP a občerstvení. Výhled na celou Šumavu a za dobrého počasí na Alpy.

23.4. 2004

Další texty turistické
historie

Betonová věž na Poledníku (1314mnm).

Jediná zachovaná součást původního vojenského objektu postaveného v sedmdesátých letech pro protivzdušnou obranu státu a výzvědnou činnost - odposlechy rádiového provozu v sousedním Německu. 37m vysoká rozhledna , tři vyhlídková patra a 227 schodů. Veškeré ostatní vojenské objetky zbořeny a okolí uvedeno to původního stavu. Veřejnosti zpřístupněna po odstranění všech ostatních vojenských objektů v roce 1998.

23.4. 2004

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Prášily

Místa v okolí

 Hauswaldkapelle
 kaple sv. Kříže
 Antýgl
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Vintíře
 Karlov
 smolná pec
 Kundratice
 kaple
 hájenka na Březníku
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Vatětice
 Palvinov
 kostel sv. Mikuláše
 švédské hroby
 Dolejší Těšov
 pranýř
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Štěpána
 Železná Ruda
 kostel sv. Mořice
 radnice
 kostel sv. Markéty
 hrobka rodiny Schmid
 Obří hrad
 Loučová
 Javorná
 Pancíř
 Kašperk
 židovský hřbitov
 Pustý Hrádek
 Dlouhá Ves
 Sedlo
Základní informace místa
ID místa: 2369
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama