Rozhledna (37 m, 1314 m.n.m.) je jedinou zachovanou částí původního přísně tajného vojenského objektu, postaveného v 60. letech 20. stol. v nepřístupném vojenském prostoru. Po r. 1989 byly okolní vojenské stavby zbourány a věž správou NP Šumava upravena na rozhlednu. R. 1998 zpřístupněna veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Poledník
28.10.2004
© Méďa Béďa 10/2004
V místě malá galerie, informační centrum NP a občerstvení. Výhled na celou Šumavu a za dobrého počasí na Alpy. Nejlepší přístup z obce Prášily nebo ze Srní.Veřejnosti zpřístupněna po odstranění všech ostatních vojenských objektů v roce 1998.
17.4. 2004
turistické

Nejlepší přístup z obce Prášily nebo ze Srní.V místě malá galerie, informační centrum NP a občerstvení. Výhled na celou Šumavu a za dobrého počasí na Alpy.

23.4. 2004

Další texty turistické
historie

Betonová věž na Poledníku (1314mnm).

Jediná zachovaná součást původního vojenského objektu postaveného v sedmdesátých letech pro protivzdušnou obranu státu a výzvědnou činnost - odposlechy rádiového provozu v sousedním Německu. 37m vysoká rozhledna , tři vyhlídková patra a 227 schodů. Veškeré ostatní vojenské objetky zbořeny a okolí uvedeno to původního stavu. Veřejnosti zpřístupněna po odstranění všech ostatních vojenských objektů v roce 1998.

23.4. 2004

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Prášily

Místa v okolí

 Prášilské jezero
 Hauswaldská kaple
 Laka
 Antýgl
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Vintíře
 Karlov
 smolná pec
 Kundratice
 kaple
 hájenka na Březníku
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 kašna II
 Horská synagoga
 Vatětice
 Palvinov
 švédské hroby
 kostel sv. Mikuláše
 Dolejší Těšov
 boží muka
 pranýř
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Štěpána
 Železná Ruda
 kostel sv. Mořice
 radnice
 kostel sv. Markéty
 hrobka rodiny Schmid
 Obří hrad
 Loučová
 pramen Teplé Vltavy
 Javorná
 Pancíř
 Kašperk
 židovský hřbitov
 Pustý hrádek
 Dlouhá Ves
 Sedlo
Základní informace místa
ID místa: 2369
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama