Kovová rozhledna s dřevěným opláštěním byla na Velké Deštné postavena v r. 2019 podle návrhu brněnských architektů Lukáše Svobody a Tomáše Juráka. Vyhlídková plošina ve výši 17,5 m je od 26. 10. 2019 celoročně (z bezpečnostních důvodů mimo období s nepříznivými podmínkami)volně přístupná po 96 schodech.
Hlavní obrázek místa
Velká Deštná
© J. Šlapák 11/2019
Velká Deštná je nejvyšším vrcholem Orlických hor o nadmořské výšce 1115 m. Kovová rozhledna s dřevěným opláštěním byla na vrcholu pro veřejnost otevřena v říjnu 2019 a je volně přístupná. Výjimečně je však vyhlídková plošina ve výši 17,5 m z bezpečnostních důvodů uzavírána, zejména v zimním období. Vede na ni 96 schodů. Nejkratší přístup na vrchol vede po zeleně značené stezce od parkoviště na silnici II/310 v osadě Luisino Údolí. Cesta měří 3 km a představuje převýšení 250 m. Pohodlnější a jen s polovičním převýšením je 3,5 km dlouhá cesta po červeně značené hřebenovce (Jiráskova cesta) od parkoviště na silnici II/311 v sedle pod Šerlichem poblíž Masarykovy chaty.
15.1. 2020
historie

Na vrcholu Velké Deštné vzniklo postupně od konce 19. stol. několik nevysokých dřevěných vyhlídek, které však v důsledku drsných přírodních podmínek zanedlouho zanikly. Na přelomu 20. a 21. století se objevily snahy vybudovat na vrcholu stožár vysílače s rozhlednou, avšak ty narazily na zásadní odpor majitele zdejších horských pozemků. Potomek významného českého šlechtického rodu Jan Kolowrat Krakowský-Liebsteinský odmítal znehodnotit vrchol hory stavbou typizovaného stožáru některého z mobilních operátorů nebo jinou komerční stavbou. Teprve r. 2015 se objevil v rámci česko-polské spolupráce nekomerční projekt turistické rozhledny. Kovovou rozhlednu s dřevěným opláštěním navrhli Ing. arch. Lukáš Svoboda a Ing. arch. Tomáš Jurák z Brna. S tímto projektem Jan Kolowrat souhlasil a bezúplatně převedl pozemek potřebný pro stavbu a provozování rozhledny na obec Deštné v Orlických horách. Navržena byla rozhledna s půdorysem…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací rozhledny webzdarma a dalších webových stránek), 28.7. 2020

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Deštné v Orlických horách

Místa v okolí

 Trčkov
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Antonína
 Bukačka
 Hlodný
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 Nový hrad
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Dobřany
 kaple na rozcestí
 Feistův kopec
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 Fort Wilhelma
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Homole
 Rychmberk
 Šibeník
 Anenský vrch
 kaple sv. Anny
 Leśna Skała
 Frymburk
 Skalka
 pevnost Hanička
 kostel sv. Jiří
 Kvasiny
 Chábory
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Solnice
 fara
 mariánský sloup
 kašna
 Na Vartě
 Sendraž
 socha sv. Marka
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 Dobrošov
 Černíkovice
 Černíkovice
 Dobrošov
 Niemojów
Základní informace místa
ID místa: 14615
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama