Kovová rozhledna s dřevěným opláštěním byla na Velké Deštné postavena v r. 2019 podle návrhu brněnských architektů Lukáše Svobody a Tomáše Juráka. Vyhlídková plošina ve výši 17,5 m je od 26. 10. 2019 celoročně (z bezpečnostních důvodů mimo období s nepříznivými podmínkami)volně přístupná po 96 schodech.
Hlavní obrázek místa
Velká Deštná
© J. Šlapák 11/2019
Velká Deštná je nejvyšším vrcholem Orlických hor o nadmořské výšce 1115 m. Kovová rozhledna s dřevěným opláštěním byla na vrcholu pro veřejnost otevřena v říjnu 2019 a je volně přístupná. Výjimečně je však vyhlídková plošina ve výši 17,5 m z bezpečnostních důvodů uzavírána, zejména v zimním období. Vede na ni 96 schodů. Nejkratší přístup na vrchol vede po zeleně značené stezce od parkoviště na silnici II/310 v osadě Luisino Údolí. Cesta měří 3 km a představuje převýšení 250 m. Pohodlnější a jen s polovičním převýšením je 3,5 km dlouhá cesta po červeně značené hřebenovce (Jiráskova cesta) od parkoviště na silnici II/311 v sedle pod Šerlichem poblíž Masarykovy chaty.
15.1. 2020
historie

Na vrcholu Velké Deštné vzniklo postupně od konce 19. stol. několik nevysokých dřevěných vyhlídek, které však v důsledku drsných přírodních podmínek zanedlouho zanikly. Na přelomu 20. a 21. století se objevily snahy vybudovat na vrcholu stožár vysílače s rozhlednou, avšak ty narazily na zásadní odpor majitele zdejších horských pozemků. Potomek významného českého šlechtického rodu Jan Kolowrat Krakowský-Liebsteinský odmítal znehodnotit vrchol hory stavbou typizovaného stožáru některého z mobilních operátorů nebo jinou komerční stavbou. Teprve r. 2015 se objevil v rámci česko-polské spolupráce nekomerční projekt turistické rozhledny. Kovovou rozhlednu s dřevěným opláštěním navrhli Ing. arch. Lukáš Svoboda a Ing. arch. Tomáš Jurák z Brna. S tímto projektem Jan Kolowrat souhlasil a bezúplatně převedl pozemek potřebný pro stavbu a provozování rozhledny na obec Deštné v Orlických horách. Navržena byla rozhledna s půdorysem…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací rozhledny webzdarma a dalších webových stránek), 28.7. 2020

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Deštné v Orlických horách

Místa v okolí

 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Antonína
 Hlodný
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 Nový hrad
 sousoší Piety
 kaple sv. Anny
 Dobřany
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 Fort Wilhelma
 Skuhrov
 Homole
 Rychmberk
 Anenský vrch
 kaple sv. Anny
 Frymburk
 Skalka
 pevnost Hanička
 kostel sv. Jiří
 Kvasiny
 Chábory
 kaple sv. Anny
 fara
 Solnice
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 kašna
 Sendraž
 socha sv. Marka
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 Dobrošov
 Černíkovice
 Černíkovice
 Dobrošov
 Niemojów
Základní informace místa
ID místa: 14615
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama