Kovová rozhledna s dřevěným opláštěním byla na Velké Deštné postavena v r. 2019 podle návrhu brněnských architektů Lukáše Svobody a Tomáše Juráka. Vyhlídková plošina ve výši 17,5 m je od 26. 10. 2019 celoročně (z bezpečnostních důvodů mimo období s nepříznivými podmínkami)volně přístupná po 96 schodech.
Hlavní obrázek místa
Velká Deštná
© J. Šlapák 11/2019
Velká Deštná je nejvyšším vrcholem Orlických hor o nadmořské výšce 1115 m. Kovová rozhledna s dřevěným opláštěním byla na vrcholu pro veřejnost otevřena v říjnu 2019 a je volně přístupná. Výjimečně je však vyhlídková plošina ve výši 17,5 m z bezpečnostních důvodů uzavírána, zejména v zimním období. Vede na ni 96 schodů. Nejkratší přístup na vrchol vede po zeleně značené stezce od parkoviště na silnici II/310 v osadě Luisino Údolí. Cesta měří 3 km a představuje převýšení 250 m. Pohodlnější a jen s polovičním převýšením je 3,5 km dlouhá cesta po červeně značené hřebenovce (Jiráskova cesta) od parkoviště na silnici II/311 v sedle pod Šerlichem poblíž Masarykovy chaty.
15.1. 2020
historie

Na vrcholu Velké Deštné vzniklo postupně od konce 19. stol. několik nevysokých dřevěných vyhlídek, které však v důsledku drsných přírodních podmínek zanedlouho zanikly. Na přelomu 20. a 21. století se objevily snahy vybudovat na vrcholu stožár vysílače s rozhlednou, avšak ty narazily na zásadní odpor majitele zdejších horských pozemků. Potomek významného českého šlechtického rodu Jan Kolowrat Krakowský-Liebsteinský odmítal znehodnotit vrchol hory stavbou typizovaného stožáru některého z mobilních operátorů nebo jinou komerční stavbou. Teprve r. 2015 se objevil v rámci česko-polské spolupráce nekomerční projekt turistické rozhledny. Kovovou rozhlednu s dřevěným opláštěním navrhli Ing. arch. Lukáš Svoboda a Ing. arch. Tomáš Jurák z Brna. S tímto projektem Jan Kolowrat souhlasil a bezúplatně převedl pozemek potřebný pro stavbu a provozování rozhledny na obec Deštné v Orlických horách. Navržena byla rozhledna s půdorysem…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací rozhledny webzdarma a dalších webových stránek), 28.7. 2020

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Deštné v Orlických horách

Místa v okolí

 Trčkov
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Antonína
 Bukačka
 Hlodný
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 Nový hrad
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Dobřany
 kaple na rozcestí
 Feistův kopec
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 Fort Wilhelma
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Homole
 Rychmberk
 Šibeník
 Anenský vrch
 kaple sv. Anny
 Leśna Skała
 Frymburk
 Skalka
 pevnost Hanička
 kostel sv. Jiří
 Kvasiny
 Chábory
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Solnice
 fara
 mariánský sloup
 kašna
 Na Vartě
 Sendraž
 socha sv. Marka
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 Dobrošov
 Černíkovice
 Černíkovice
 Dobrošov
 Niemojów
Základní informace místa
ID místa: 14615
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama