Dominanta lednického parku vznikla 1797–1802 dle projektu arch. Hardtmutha jako jedna z prvních čistě vyhlídkových staveb v českých zemích. Údajně nejvyšší minaret v neislámské zemi, doklad počátků orientálních inspirací ve střední Evropě.
Hlavní obrázek místa
Minaret
© Václav Hodek 09/2003
Rozhledna stojí v lednickém zámeckém parku, jednom z nejkrásnějších u nás, který je součástí Lednicko-valtického areálu, zařazeného do Fondu světového kulturního dědictví UNESCO. Stavba leží v nadmořské výšce 175 m n.m., je viditelná ze širokého okolí, krásný pohled je na ni průhledem parkem od lednického zámku. Štíhlá věž dosahuje výšky 60 m, má tři vyhlídkové ochozy a na nejvyšší vede 302 schodů. K rozhledně dojdete po 1,5 km cesty zámeckým parkem po rovince nebo můžete využít dopravu loďkou po zámecké Dyji od přístaviště u zámku. V jednopatrové hranolové základně s arkádami je osm místností s orientální výzdobou, které sloužily jako muzeum liechtensteinských exotických sbírek. V září 2003 tato část minaretu procházela rekonstrukcí.
11.4. 2004
historie

Minaret, romantickou stavbu někdy zvanou turecká věž, nechal postavit kníže Alois Liechtenstein podle plánů architekta Hardtmutha v maurském slohu. Stavěla se v letech 1797-1802 a jde nejstarší dochovanou rozhlednu na našem území a zároveň nejvyšší stavbu tohoto typu v neislámské zemi. Stavba byla provedena v komplikovaných podmínkách na močálovitém měkkém podloží a tak bylo k zajištění základů použito roštu a pilotů z dubového dřeva. Na pracích a výzdobě se patrně podíleli i umělci z arabských zemí.

11.4. 2004

pověsti

O důvodu vzniku minaretu kolují různé dohady. Alois Liechtenstein chtěl původně postavit kostel, ale nezískal od obce pro jeho stavbu pozemek a tak se rozhodl ze vzdoru vztyčit na svém pozemku symbol islámu. Původně mělo jít o mešitu, ale nakonec zůstalo pouze u minaretu, výjimečnou stavbu tohoto charakteru i v Evropě, aby nebylo pochybností, kdo je v kraji pánem.

11.4. 2004

otvíračka

Otvírací doba: duben a říjen 10.00 – 16.00 hodin (soboty a neděle) květen až srpen 10.00 – 18.00 hodin (mimo pondělí) září 10.00 – 17.00 hodin (mimo pondělí) Vstupné: 10 Kč, zlevněné 5 Kč

11.4. 2004

okruhy, vstupné

Vstupné sezóny 2010 dospělí 30 Kč děti, studenti, důchodci, invalidé: 20 Kč

Jan Bobek , 29.7. 2010

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Maurská vodárna
 Obelisk
 Lednice
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Rybniční zámeček
 Apollonův chrám
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Markéty
 Hraniční zámek
 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Bulhary
 Stará Břeclav
 Velké Bílovice
 Randez-vous
 židovský hřbitov
 Břeclav
 Dalibor
 kostel sv. Václava
 Belveder
 Velké Pavlovice
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Kolonáda - Reistna
 Slunečná
 Všetrapy
 Sedlec
 boží muka
 Pohansko
 Pohansko
 vyhlídka U obrázku
 kamenný kruh
 Na Podluží
 kaple sv. Šebestiána
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Izidora
 kostel sv. Jiří
 Kanovnické domy
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 Vrbice
 Potvorovice
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 Kraví hora
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 Mikulov
 Děvičky
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 sklepní ulička
 Sirotčí hrádek
 větrný mlýn
 boží muka
 Starý Poddvorov
 Lány
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Antonína
 Čejkovice
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Neuhaus
 Stezka nad vinohrady
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 dům U Synků
 Vysoká zahrada
 mlýn
 Tvrdonice
 Týnec
 Lanžhot
 kostel sv. Rozálie
 Popice
 sklepní ulička
 Brodské
 Pouzdřany
Kontaktní informace
Turistické centrum Lednice
Zámecké náměstí 68
691 44 Lednice
Tel: 519 340 128
http://www.zamek-lednice.info/minaret.php
Základní informace místa
ID místa: 2359
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama