Dominanta lednického parku vznikla 1797–1802 dle projektu arch. Hardtmutha jako jedna z prvních čistě vyhlídkových staveb v českých zemích. Údajně nejvyšší minaret v neislámské zemi, doklad počátků orientálních inspirací ve střední Evropě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 05/2005
Rozhledna stojí v lednickém zámeckém parku, jednom z nejkrásnějších u nás, který je součástí Lednicko-valtického areálu, zařazeného do Fondu světového kulturního dědictví UNESCO. Stavba leží v nadmořské výšce 175 m n.m., je viditelná ze širokého okolí, krásný pohled je na ni průhledem parkem od lednického zámku. Štíhlá věž dosahuje výšky 60 m, má tři vyhlídkové ochozy a na nejvyšší vede 302 schodů. K rozhledně dojdete po 1,5 km cesty zámeckým parkem po rovince nebo můžete využít dopravu loďkou po zámecké Dyji od přístaviště u zámku. V jednopatrové hranolové základně s arkádami je osm místností s orientální výzdobou, které sloužily jako muzeum liechtensteinských exotických sbírek. V září 2003 tato část minaretu procházela rekonstrukcí.
11.4. 2004
historie

Minaret, romantickou stavbu někdy zvanou turecká věž, nechal postavit kníže Alois Liechtenstein podle plánů architekta Hardtmutha v maurském slohu. Stavěla se v letech 1797-1802 a jde nejstarší dochovanou rozhlednu na našem území a zároveň nejvyšší stavbu tohoto typu v neislámské zemi. Stavba byla provedena v komplikovaných podmínkách na močálovitém měkkém podloží a tak bylo k zajištění základů použito roštu a pilotů z dubového dřeva. Na pracích a výzdobě se patrně podíleli i umělci z arabských zemí.

11.4. 2004

pověsti

O důvodu vzniku minaretu kolují různé dohady. Alois Liechtenstein chtěl původně postavit kostel, ale nezískal od obce pro jeho stavbu pozemek a tak se rozhodl ze vzdoru vztyčit na svém pozemku symbol islámu. Původně mělo jít o mešitu, ale nakonec zůstalo pouze u minaretu, výjimečnou stavbu tohoto charakteru i v Evropě, aby nebylo pochybností, kdo je v kraji pánem.

11.4. 2004

otvíračka

Otvírací doba: duben a říjen 10.00 – 16.00 hodin (soboty a neděle) květen až srpen 10.00 – 18.00 hodin (mimo pondělí) září 10.00 – 17.00 hodin (mimo pondělí) Vstupné: 10 Kč, zlevněné 5 Kč

11.4. 2004

okruhy, vstupné

Vstupné sezóny 2010 dospělí 30 Kč děti, studenti, důchodci, invalidé: 20 Kč

Jan Bobek , 29.7. 2010

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Maurská vodárna
 Obelisk
 Lednice
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Rybniční zámeček
 Apollonův chrám
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Markéty
 Hraniční zámek
 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Bulhary
 Stará Břeclav
 Velké Bílovice
 Randez-vous
 židovský hřbitov
 Břeclav
 Dalibor
 kostel sv. Václava
 Belveder
 Velké Pavlovice
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Kolonáda - Reistna
 Slunečná
 Všetrapy
 Sedlec
 boží muka
 Pohansko
 Pohansko
 vyhlídka U obrázku
 kamenný kruh
 Na Podluží
 kaple sv. Šebestiána
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Jiří
 Kanovnické domy
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 Vrbice
 Potvorovice
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 Kraví hora
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 Mikulov
 Děvičky
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 sklepní ulička
 Sirotčí hrádek
 větrný mlýn
 boží muka
 Starý Poddvorov
 Lány
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Antonína
 Čejkovice
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Neuhaus
 Stezka nad vinohrady
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 dům U Synků
 Vysoká zahrada
 mlýn
 Tvrdonice
 Týnec
 Lanžhot
 kostel sv. Rozálie
 Kobylské jezero
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 sklepní ulička
 Brodské
 Pouzdřany
Kontaktní informace
Turistické centrum Lednice
Zámecké náměstí 68
691 44 Lednice
Tel: 519 340 128
http://www.zamek-lednice.info/minaret.php
Základní informace místa
ID místa: 2359
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama