Ocelová telekomunikační věž – rozhledna, vysoká 55,5 m (601 m n. m.), vyhlídková plošina ve výšce 32,8 m. Od r. 1936 zde stála turistická chata s rozhlednou, resp. dřevěnou triangulační věží, sloužící jako rozhledna. Věž zničil r. 1939 blesk. R. 2001 byla pro veřejnost otevřena současná rozhledna.
Hlavní obrázek místa
Kozlovský kopec
Rozhledna v zimě.
© Michal Kupsa, 02/2013
Dostupnost rozhledny je po červené turistické značce od nádraží v České Třebové – jen zhruba 3 kilometry, většinou ale v prudkém stoupání. Autem se dá dojet až k turistické chatě Maxe Švabinského, která je necelých 100 metrů od rozhledny. Zde je možnost parkování, občerstvení nebo i ubytování. Samotné rozhledně se také někdy říká rozhledna Maxe Švabinského, ale oficiální název je Kozlovský kopec. V nedaleké obci Kozlov najdete „Chaloupku Maxe Švabinského“, domek čp. 50, kde významný český malíř pobýval v letech 1895 až 1919 a kde je také malá expozice připomínající umělcův pobyt. Na štítu chaloupky najdete jeho rozměrnou malbu s lidovým motivem.
Michal Kupsa, 14.1. 2013
historie

Na Kozlovském kopci (601 m n. m.) stávala od roku 1936 turistická chata s rozhlednou, resp. dřevěnou triangulační věží, po ukončení triangulačních prací sloužící jako rozhledna (triangulační či měřické věže se používaly k měření úhlů teodolitem při triangulačních pracích). Věž zničil r. 1939 blesk. V letech 2000–2001 byla postavena současná rozhledna, která byla zpřístupněna veřejnosti v květnu roku 2001. Věž postavil telekomunikační operátor, primárně jako nosič telekomunikačního zařízení, jednou z podmínek povolení stavby bylo její využití také jako rozhledny. Železná telekomunikační věž je vysoká 55,5 m, vyhlídková plošina je ve výšce 32,8 m. Za dobrého počasí je z rozhledny pěkný výhled na Krkonoše, Jeseníky i Žďárské vrchy. Turistická chata Maxe Švabinského z roku 1933 na vrcholu Kozlovského kopce stále stojí a nabízí turistům občerstvení a ubytování.

E.H. podle http://www.rozhlednyunas.cz; http://cs.wikipedia.org, 4.3. 2013

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Kozlov

Místa v okolí

 silniční most
 zvonice s márnicí
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kaple
 Mendryka
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 kaple sv. Václava
 Dlouhá Třebová
 hradiště Hrutov
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 kostel sv. Jiří
 Lidový dům
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 stará radnice
 Smetanův dům
 fara
 katovna
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Václava
 Andrlův chlum
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Hernychova vila
 kaplička
 Hrádek
 kaple sv. Anny
 Rudoltice
 Horákova kaple
 Dolní Libchavy
 kaple Panny Marie
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Mladějov
 Sedlíšťka
 kostel sv. Mikuláše
 Karle
 sousoší Piety
 Horní Libchavy
 Langrova vila
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Koclířov
 radnice
 kašna s delfíny
 kostel sv. Martina
 děkanství
 kostel sv. Václava
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Lanškroun
 sochy svatých
 Krčma
 dům Piáno
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 Vračovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 Lány
 Orlík
 Killerova kaplička
 Demelova kaple
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 evangelický kostel
 Zaháj
 sokolovna
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Mostek
 pomník železnice
 Hradníky
 Udánky
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Sudličkova Lhota
 Choceň
 Bystřec
Kontaktní informace
rozhledna Kozlovský kopec
kontakt: I. Trčková (KČT)
Tel: (+420) 602 144 116
Základní informace místa
ID místa: 11053
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.3.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama