Rozhledna postavena roku 1884 zdejším Krušnohorským spolkem, rozhledna časem chátrala a v roce 1928 se zřítila, obnovena téhož roku už jen jako altán, po válce chátrá a zbývá pouze kamenná podezdívka přikrytá panely. V roce 2009 obnovena.
Hlavní obrázek místa
rozhledna Jeřabina
© Václav Čermák, 04/2010
Jeřabina je jeden z vrcholů mezi Mníškem a Křížatkami nad Janovem. Hora vděčí za své jméno převažujícímu druhu stromů v okolí, rostou zde hlavně jeřáby a břízy. V minulosti se nazývala Haselstein. Jeřabinu tvoří dva skalnaté vrcholy, vzdálené od sebe asi 80 metrů. Na nižším jižním vrcholu, vysokém 785 m, stojí kamenný základ bývalé rozhledny; severní vrchol (asi 788 m) je tvořen skupinami skalek. Z obou vrcholů je pěkný kruhový rozhled: na sever přes hranice do SRN, na severovýchodě do údolí Loupnice a na Loučnou, na jihovýchodě je za dobrého počasí možno spatřit Bořeň, Zlatník a další vrcholy Českého Středohoří, Mostecká pánev s průmyslovým areálem, na západě Nová Ves v Horách s větrnými elektrárnami na Strážném vrchu.
Radovan Smokoň, 16.3. 2008
historie

Rozhlednu na Jeřabině nechal v roce 1884 postavit Litvínovský Krušnohorský spolek. Tvořila ji tři metry vysoká kamenná podezdívka, která spočívala na vrcholové skalce a na níž stála jedenáctimetrová dřevěná konstrukce zakončená stříškou. V nejvyšším patře byla čtyři okna umožňující kruhový výhled do všech stran. Rozhledna byla slavnostně předána 24. srpna 1884 a stála celkem 1140 zlatých, což byly tehdy nemalé peníze; spolek doufal v navrácení investic v podobě vybraného vstupného. Vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám stála ale údržba rozhledny více, než se původně předpokládalo. Rozhledna začala chátrat a musela být z bezpečnostních důvodů několikrát dlouhodobě uzavřena až do doby, než se spolku podařilo shromáždit peníze na její rozsáhlejší opravu. Definitivní zánik nastal v roce 1928, kdy se zřítila za lednové bouře. Rozhledna byla znovu obnovena hned v následujícím roce, i když už jen ve skromnější podobě jakéhosi…  číst dále

Rozhledny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, J. Nouza, nakladatelství 555, 1999, 16.3. 2008

Další texty historie
Ústecký kraj,  Most  (MO), Nová Ves v Horách

Místa v okolí

 kaple
 Lniště
 Černý rybník
 Janov
 Dřevařský rybník
 socha sv. Jiří
 milník
 socha sv. Vavřince
 Josefinina skála
 Rieckenova vila
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Bílý sloup
 kostel sv. Kateřiny
 Pilařský rybník
 Jezeří
 Střelnice
 Litvínov
 Sirné lázně
 nová radnice
 socha Herkula
 hřbitovní kaple
 stará radnice
 Loučná
 Eduardova skála
 Starý Žeberk
 Jezerka
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Kolektivní dům
 Skalní okno
 důl Pluto II.
 Nový Žeberk
 Fláje
 Vlčí hora
 hrad u Brandova
 Georgensdorf
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Salesiova výšina
 Matylda
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Most
 Most
 synagoga
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Ressl
 Najštejn
 krematorium
 Špičák
 Maják
 smírčí kříž
 Šibeník
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 Blatno
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 kostel sv. Jiří
 Bergrutsch
 smírčí kříž
 Zlatník
 kostel sv. Václava
 Hausberk
 Patokryje
 smírčí kříž
 kamenný kříž
 Korozluky
Základní informace místa
ID místa: 6102
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama