Rozhledna postavena roku 1884 zdejším Krušnohorským spolkem, rozhledna časem chátrala a v roce 1928 se zřítila, obnovena téhož roku už jen jako altán, po válce chátrá a zbývá pouze kamenná podezdívka přikrytá panely. V roce 2009 obnovena.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Jeřabina
© Radovan Smokoň 08/2010
Jeřabina je jeden z vrcholů mezi Mníškem a Křížatkami nad Janovem. Hora vděčí za své jméno převažujícímu druhu stromů v okolí, rostou zde hlavně jeřáby a břízy. V minulosti se nazývala Haselstein. Jeřabinu tvoří dva skalnaté vrcholy, vzdálené od sebe asi 80 metrů. Na nižším jižním vrcholu, vysokém 785 m, stojí kamenný základ bývalé rozhledny; severní vrchol (asi 788 m) je tvořen skupinami skalek. Z obou vrcholů je pěkný kruhový rozhled: na sever přes hranice do SRN, na severovýchodě do údolí Loupnice a na Loučnou, na jihovýchodě je za dobrého počasí možno spatřit Bořeň, Zlatník a další vrcholy Českého Středohoří, Mostecká pánev s průmyslovým areálem, na západě Nová Ves v Horách s větrnými elektrárnami na Strážném vrchu.
Radovan Smokoň, 16.3. 2008
historie

Rozhlednu na Jeřabině nechal v roce 1884 postavit Litvínovský Krušnohorský spolek. Tvořila ji tři metry vysoká kamenná podezdívka, která spočívala na vrcholové skalce a na níž stála jedenáctimetrová dřevěná konstrukce zakončená stříškou. V nejvyšším patře byla čtyři okna umožňující kruhový výhled do všech stran. Rozhledna byla slavnostně předána 24. srpna 1884 a stála celkem 1140 zlatých, což byly tehdy nemalé peníze; spolek doufal v navrácení investic v podobě vybraného vstupného. Vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám stála ale údržba rozhledny více, než se původně předpokládalo. Rozhledna začala chátrat a musela být z bezpečnostních důvodů několikrát dlouhodobě uzavřena až do doby, než se spolku podařilo shromáždit peníze na její rozsáhlejší opravu. Definitivní zánik nastal v roce 1928, kdy se zřítila za lednové bouře. Rozhledna byla znovu obnovena hned v následujícím roce, i když už jen ve skromnější podobě jakéhosi…  číst dále

Rozhledny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, J. Nouza, nakladatelství 555, 1999, 16.3. 2008

Další texty historie
Ústecký kraj,  Most  (MO), Nová Ves v Horách

Místa v okolí

 kaple
 Lniště
 Černý rybník
 Janov
 Dřevařský rybník
 socha sv. Jiří
 milník
 socha sv. Vavřince
 Josefinina skála
 Rieckenova vila
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Bílý sloup
 kostel sv. Kateřiny
 Pilařský rybník
 Jezeří
 Střelnice
 Litvínov
 Sirné lázně
 nová radnice
 socha Herkula
 hřbitovní kaple
 stará radnice
 Loučná
 Eduardova skála
 Starý Žeberk
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Kolektivní dům
 Skalní okno
 důl Pluto II.
 Nový Žeberk
 Fláje
 Vlčí hora
 hrad u Brandova
 Georgensdorf
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Salesiova výšina
 Matylda
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Ressl
 Najštejn
 krematorium
 Špičák
 Maják
 smírčí kříž
 Šibeník
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 Blatno
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 kostel sv. Jiří
 Bergrutsch
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 Hausberk
 Patokryje
 smírčí kříž
 kamenný kříž
 Korozluky
Základní informace místa
ID místa: 6102
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama