Kamenná rozhledna vysoká 23 m (774 m.n.m.) byla postavena místním turistickým spolkem r. 1891. Po 2. světové válce chátrala, pro špatný stav od 70. let 20. stol. uzavřena. Zrekonstruována a slavnostně otevřena r. 1993, přilehlá restaurace r. 1995.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 06/2005
Výstup na 774m vysoký kopec Jedlová nedaleko Jiřetína dá možná trochu zabrat. Zvlášť v horkém létě. Ale rozhodně se výšlap vyplatí. Kamenná, 23m vysoká rozhledna zde byla znovuotevřena v roce 1993. Její historie však sahá až do konce 19. století. Bohužel po druhé světové válce Jedlová začala mocně chátrat, ale naštěstí se stala jednou z těch rozhleden, které se stihly ještě včas zachránit. Pohled z rozhledny je úchvatný. Sama rozhledna je vidět ze všech stran. Ale nedejte se mýlit, to co první uvidíte při pohledu na vrchol, zcela jistě nebude rozhledna, ale příšerná a daleko vyšší telekomunikační věž. Je to k naštvání, že právě tyto věže se postupně stávají dominantami i v místech, kde by rozhodně stát neměly. A když už budete na Jedlové, určitě nezapomeňte navštívit i nedaleký hrad Tolštejn anebo Křížovou cestu u Jiřetína pod Jedlovou.
2.9. 2003
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiřetín pod Jedlovou

Místa v okolí

 Tolštejn
 Křížová hora
 kostel sv. Josefa
 Světlík
 švédské opevnění
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Švédská mohyla
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 socha lva
 dům U Frinda
 Klíč
 Kamzičí studánka
 evangelický kostel
 Dolní Chřibská
 Zlatý vrch
 Hrádek-Burgsberg
 Studenec
 Varnsdorf
 akvadukt
 Schönbuch
 Fredevald
 Dymník
 kaple
 Kyjovský hrad
 křížová cesta
 kamenný most
 Dlouhý Důl – VPZ
 Rynartice
 Zahrady
 Trpasličí jeskyně
 morový sloup
 radnice
 sklářské muzeum
 Krompach
 Krompach
 Jeskyně víl
 Rumburk
 Na Tokáni
 kostel sv. Vavřince
 Panská skála
 Bratrský oltář
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Vilemínina stěna
 Vlčí hora
 kaplička na Hřebence
 Vlčí Hrádek
 Dutý kámen
 Kamenice
 Karlův odpočinek
 Rudolfův kámen
 Zámecký vrch
 Česká Kamenice
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 kostel sv. Anny
 Jezevčí vrch
 Brtnický hrádek
 chudobinec
 Šternberk
 Sloup
 kostel sv. Kateřiny
 Horský kostel
 Berkovský zámeček
 Oybin
 Sloup
 Kelchsteine
 Cikánské údolí
 skalní kaple
 Na Stráži
 lesní divadlo
 Skála smrti
 Niedermühle
 Pihel
 Modlivý důl
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Svojkov
 Svojkov
 Starý Falkenburk
 kaple sv. Václava
 Výrov
 zrcadlovna
 kaple
 Volfartice
 kostel sv. Martina
 ukrajinský hřbitov
 Velenice
 hřbitovní kaplička
 Weifberg
 socha sv. Prokopa
 Nový Falkenburk
 sloup sv. Salvátora
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 boží muka
 Velký Valtinov
 Velký Valtinov
 Tlustec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Velká Bukovina
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 1650
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama