Původní rozhlednu Hýlačka nechal postavit r. 1920 Klub českých turistů Tábor. R. 1990 byla po opravě znovu otevřena veřejnosti, od r. 1995 kulturní památkou ČR. Dne 1.1.2012 rozhledna vyhořela. R. 2013 byl vybrán arch. návrh podoby nové rozhledny, která bude mít moderní lehkou ocelovou konstrukci.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Hýlačka
© Jiří Čížek 04/2021
Pozice rozhledny Hýlačky je na nepříliš výrazném návrší u obce Větrovy, 4 km jihozápadně od Tábora. Původní rozhledna (18 m) z roku 1920 byla nejstarší dřevěnou rozhlednou ČR. Měla tvar husitské hlásky, stejně jako rozhledna Rozálka u Žamberka a rozhledna na Velkém Blaníku. Dřevěná rozhledna vyhořela z neznámých důvodů v noci na 1.1.2012.
Vladimír Pohorecký: Tipy na výlet - Po rozhlednách a starých hradech (2) (doplněno redakcí), 3.5. 2004
historie

Rozhledna Hýlačka (525 m n. m.)

Rozhlednu nechal postavit v roce 1920 táborský odbor Klubu českých turistů. Ke slavnostnímu otevření došlo 4. července 1920. Tehdy se rozhledna nazývala rozhlednou Svobody. Za 2. světové války obsadili věž Němci, kteří ji používali jako pozorovatelnu. Po válce sloužila věž opět jako rozhledna a to až do roku 1967, kdy byla pronajata Svazarmu. Táborský odbor KČT ji získal zpět v restituci v roce 1990 a po nezbytných úpravách ji o rok později znovu uvedl do provozu. Roku 1995 prohlásilo ministerstvo kultury rozhlednu za kulturní památku.

Jan Nouza: Rozhledny Čech, Moravy a Slezska; Vladimír Pohorecký: Tipy na výlet - Po rozhlednách a starých hradech (2), 3.5. 2004

Další texty historie

Vývoj událostí místa

 • 04. červenec 1920

  Rozhledna byla za župního sjezdu turistického slavnostně otevřena.

 • 1944

  Rozhledna byla nuceně předána Němcům, kteří si ji upravili na leteckou pozorovatelnu, přičemž odstranili celou horní část rozhledny nad ochozem a nahradili ji skleněnou kupolí.

 • 1945

  Rozhledna převzata odborem KČT zpět a bylo rozhodnuto o jejím navrácení do původního stavu.

 • 1946

  Proběhla oprava rozhledny.

 • 1967

  Rozhledna byla pronajata Svazarmu, který si v ní zřídil radiostanici, avšak ani on se o ni příliš nestaral a rozhledna přestala sloužit svému původnímu účelu.

 • 1990

  Rozhledna se vrátila zpět do rukou obnoveného táborského odboru KČT.

 • 01. leden 2012

  V časných ranních hodinách se rozhledna Hýlačka stala obětí požáru.

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 Housův mlýn
 Lom
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Klokoty
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 Škochův dům
 Stárkův dům
 divadlo
 kašna
 městské opevnění
 dům čp. 308
 Gausovy domy
 dům pasíře Prokopa
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Střelnice
 Vodárenská věž
 sokolovna
 zemědělská škola
 Jordán
 Dražičky
 Měšice
 Kozí hrádek
 Příběnice
 fara
 Příběničky
 Dražice
 Balkova Lhota
 kaplička
 Želeč
 Liderovice
 řetězový most
 Oltyně
 Skalice
 Husův sbor
 Chotoviny
 židovský hřbitov
 Stádlec
 synagoga
 Opařany
 Dobronice
 Bílkův dům
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Černice
 Borotín
 dvůr Borotín
 kamenná kašna
 Myslkovice
 Chýnov
 Dub
 Jistebnice
 Jistebnice
 kostel sv. Václava
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Svákov
 Brandlín
 Srlín
 Polánka
 Nemyšl
 Rataje
 židovský hřbitov
 Radenín
 Chýnovská jeskyně
 synagoga
 Skalice
 Hroby
 židovský hřbitov
 Soběslav
 kaple
 kostel sv. Víta
 Choustník
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Tučapy
 Šternberská vodárna
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 dům čp. 37
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 Bechyně
 Katovna
 Nadějkov
 boží muka
 Budislav
 Březnice
 Vlksice
 boží muka
 Mezná
 Radvanov
 Radvanov
Kontaktní informace
Klub českých turistů Tábor
Fügnerova 822
390 02 Tábor
Tel: (+420) 602 539 541, 381 256 760
http://www.kct-tabor.cz/
kct-tabor@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 2383
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama